Chłodniejsze wnętrza w 6 krokach


Chłodniejsze wnętrza w 6 krokach
2023-06-30
Okres letni to czas, w którym cieszymy się słońcem oraz ciepłem. Jednak zbyt wysoka temperatura skutecznie utrudnia odpoczynek, jak również możliwość odpowiedniej koncentracji. Jak zatem stworzyć właściwy klimat, by przebywanie wewnątrz budynku dawało ukojenie w upalne dni?

Odpowiednia temperatura pomieszczeń to klucz do dobrego samopoczucia podczas upałów. Choć słoneczna pogoda motywuje nas do aktywności, a także dostarcza niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu witamin, to długotrwała, wysoka temperatura może być zbyt męcząca. Wpływa to na odczuwane samopoczucie oraz produktywność.

- Przyjęta wartość optymalnej temperatury pomieszczenia powinna wahać się między 19 a 23°C. Różnice te związane są m.in. z funkcją danych pomieszczeń – nie zawsze taka sama wartość temperatury w różnych wnętrzach jest pożądana przez mieszkańców. Co więcej, zbyt wysoka temperatura może pogłębić zmęczenie, a także obniżyć wydajność – wyjaśnia Rafał Buczek, ekspert firmy AWILUX.

Jak w takim razie poradzić sobie z upałem? Wśród doraźnych sposobów poprawy komfortu, możemy wymienić zapewnienie możliwie jak największej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach, a także korzystanie z urządzeń obniżających temperaturę. Sprawdźmy jednak, jak w 6 krokach zapewnić długotrwały komfort we wnętrzach w upalne lato.

Krok 1 – odpowiednia izolacja 

Aby utrzymać optymalną temperaturę w domu podczas fali upałów, bardzo ważna jest efektywna izolacja. Zastosowanie odpowiednich materiałów budowlanych, w tym również okien o wysokich parametrach termoizolacyjnych, pozwala zapewnić temperaturę wewnętrzną nie przekraczającą 25°C oraz wilgotność powietrza na poziomie około 30 - 40%.

-  Największą rolę w tym przypadku ogrywa oczywiście izolacja dachu, ale również okien i ścian. W przypadku lokalizacji domu, która powoduje silną ekspozycję na działanie promieni słonecznych, warto już na etapie projektowym rozważyć możliwość zastosowania nieco jaśniejszych kolorów dachu oraz elewacji – dodaje Rafał Buczek.

 Krok 2 – dobrze dobrane okna i ich rozmieszczenie względem stron świata

Stolarka okienna może również zapobiegać nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń. Kupując okna, zwłaszcza te duże, warto zwrócić uwagę na ich parametry termoizolacyjne, a także dodatkowe elementy poprawiające komfort w upalne dni. Należą do nich między innymi specjalne pakiety szybowe ze szkłem selektywnym i przeciwsłonecznym. Dobrze dobrane, szczelne okna pozwolą zachować optymalny klimat w domu, a tym samym stworzą doskonałe schronienie w gorące, letnie dni.

Na etapie budowy warto także zastanowić się nad rozmieszczeniem okien względem stron świata. Okna skierowane w stronę południową, południowo-wschodnią lub południowo-zachodnią, choć dostarczają do wnętrza dużo naturalnego słońca, które doświetla wnętrze, to w letnie dni generują także nadmierne ciepło. Przy takim rozmieszczeniu warto zastanowić się nad montażem osłon zewnętrznych, które zarówno ochronią wnętrze przed nadmiernym słońcem w upalne lato, jak i nie ograniczą dostępu do naturalnego doświetlenia zimą.

Krok 3 – osłony przeciwsłoneczne

Tradycyjne, wewnętrze rolety, żaluzje i zasłony to rozwiązania, które jedynie blokują światło, w związku z czym wysoka temperatura i tak przedostaje się do wnętrz. Skuteczną alternatywą są zewnętrze osłony, takie jak rolety, które chronią nasz dom nie tylko przed letnim, gorącym powietrzem, ale również zimnym wiatrem w chłodniejsze sezony. Na rynku dostępne są rozwiązania, które wyposażone są w automatyczne czujniki zmierzchu i wiatru oraz timery. Możemy je także podłączyć do systemu domu inteligentnego.

- Zarówno roleta zewnętrza, jak i żaluzja fasadowa, stanowią ciekawy sposób na dekorację domu, a do tego doskonale odcinają pomieszczenia od świata oraz światła zewnętrznego. Oprócz funkcji estetycznych, chronią także przed hałasem oraz włamywaczami. Żaluzje zewnętrzne przechwytują nawet do 80% promieni słonecznych, zanim te zdążą dotrzeć do szyby, podgrzewając nasze wnętrze. Podobnie działają rolety, ponieważ poduszka powietrza, która powstaje między szybą a roletą, działa jak izolacja. Odpowiedni dobór, a także montaż tego typu rozwiązań może obniżyć temperaturę wewnątrz pomieszczeń nawet o 10°C w stosunku do temperatury panującej na zewnątrz – tłumaczy ekspert z firmy AWILUX.

Równie ciekawym rozwiązaniem są ekrany Light Control od AWILUX, które skutecznie chronią wnętrze przed słońcem oraz zabezpieczają szyby przed nagrzewaniem, poprawiając również ich parametry techniczne.

Krok 4 – nocne wietrzenie 

Choć za dnia temperatura powietrza może sięgać 30°C, to letnie noce są już znacznie chłodniejsze. W niektórych regionach różnice temperatur mogą sięgać nawet 15°C.

- Gorące powietrze, które wpuszczamy za dnia do domu, podnosi temperaturę wnętrza. Jednym z najprostszych sposobów na ochłodzenie naszych czterech kątów jest nocne wietrzenie - tym bardziej, że najlepsza temperatura do nocnego wypoczynku waha się między 18 a 20°C. – mówi ekspert z firmy AWILUX.

Krok 5 – urządzenia schładzające wnętrza

W przypadku niektórych regionów, skuteczne ochłodzenie jedynie poprzez wietrzenie jest mocno utrudnione, ponieważ temperatury na zewnątrz przez większość dnia przekraczają nawet 35°C, a – co więcej - współczynnik wilgotności powietrza może osiągnąć aż 80%. Taki klimat wymusza od nas korzystania z urządzeń, które obniżą temperaturę.

Klimatyzacje oraz wiatraki, choć przynoszą ukojenie w letnie upały, nie należą do najbardziej ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań. Stąd warto po nie sięgnąć dopiero w ostateczności.

Krok 6 – ograniczenie dodatkowych źródeł ciepła 

W upalne dni, aby poprawić komfort przebywania w domu, warto ograniczyć używanie urządzeń elektronicznych, które generują dodatkowe ciepło. Mowa tutaj o komputerach stacjonarnych, laptopach, telewizorach i ekranach, a nawet telefonach, które przez długie, wielogodzinne korzystanie nagrzewają się, a tym samym stają się źródłem wysokiej temperatury. Generatorem ciepła jest także kuchenka oraz gotujący się na niej obiad, skutecznie podnoszący temperaturę pomieszczenia.

- Aby możliwe było stworzenie chłodnej przestrzeni, ograniczmy źródła ciepła, które często niepotrzebnie dogrzewają nasze domy. Warto wybrać energooszczędne urządzenia i sprzęt elektryczny, a także korzystać z nich świadomie i racjonalnie – mówi ekspert AWILUX.

Zmieniający się klimat sprawia, że fale upałów coraz częściej odwiedzają nasze regiony. W związku z tym warto odpowiednio się na nie przygotować. Na szczególną uwagę zasługuje właściwa izolacja, dobrze dobrane i posadowione względem stron świata okna, a także osłony okienne, dzięki którym utrzymamy optymalną temperaturę w naszych domach i mieszkaniach. 

AWILUX Polska oferuje najnowocześniejsze rozwiązania okienno-drzwiowe do domów i budynków użyteczności publicznej. Firma działa na rynku od 2006 roku, opierając swoją produkcję o niemiecką technologię firmy SCHÜCO. Oznacza to solidność, rygorystyczne przestrzeganie najwyższych standardów technicznych i dokładność wykonania. Dużą wagę przywiązuje do terminowości i sprawnego realizowania zleceń, co zapewniają w pełni zautomatyzowane linie produkcyjne i wysoko wykwalifikowany zespół pracowników. Celem AWILUX Polska jest promocja rozwiązań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa i energooszczędności oraz stosowanie systemów uwzględniających również specjalne potrzeby np.:  dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

GutPR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl