Ciężar korony – czy na dobre rozstaliśmy się z koronawirusem?


Ciężar korony – czy na dobre rozstaliśmy się z koronawirusem?
2022-10-28
Mimo powrotu do rzeczywistości, lekarze nie mają wątpliwości, że pandemia nadal odciska piętno na naszym zdrowiu. Wirus zaraził ponad 151 milionów ludzi na całym świecie. Do tej pory zginęło ponad 3,1 miliona ludzi

Po COVID ani śladu?

Około 80% osób z COVID-19 ma łagodną reakcję, a większość tych przypadków ustępuje w ciągu około dwóch tygodni. W przypadku osób, które mają ostrą reakcję na wirusa, powrót do zdrowia może zająć od trzech do sześciu tygodni. Eksperci jednak coraz częściej podkreślają, że w przebiegu tej nowej, nieznanej nauce infekcji często zdarza się, że niektóre osoby mogą odczuwać objawy choroby na wiele tygodni, a nawet miesięcy po jej zachorowaniu.

Długodystansowcy COVID

Coraz bardziej narasta niepokój związany z oddzielną grupą pacjentów, którzy nie należą do żadnej z dwóch powyższych kategorii. W Stanach Zjednoczonych mówi się na nich potocznie „COVID Long Haulers”, czyli w polskim tłumaczeniu „długodystansowcy COVID”.

- Coraz większa liczba moich pacjentów, którzy przeszli COVID-19 uskarża się na utrzymujące się przez długi czas dolegliwości. Zespół postcovidowy, o którym mówimy w środowisku medycznym, wymaga wieloprofilowej opieki specjalistycznej. Długoterminowych skutków zakażenia koronawirusem absolutnie nie należy bagatelizować, ponieważ prowadzą do niewydolności wielonarządowej – mówi dr n.med. Magdalena Cubała-Kucharska, ekspert medycyny integracyjnej.

Typowe przewlekłe objawy u osób, które cierpią na zespół postcovidowy to:

·         skrajne zmęczenie (znużenie)

·         duszność

·         ból lub ucisk w klatce piersiowej

·         problemy z pamięcią i koncentracją („mgła mózgowa”)

·         trudności ze snem (bezsenność)

·         palpitacje serca

·         zawroty głowy

·         mrowienie

·         bóle stawów

·         depresję i niepokój

·         szumy uszne, bóle uszu

·         nudności, biegunki, bóle brzucha, utratę apetytu

·         wysoką temperaturę, kaszel, bóle głowy, ból gardła, zmiany węchu lub smaku

·         wysypki

Poważne powikłania

W bardzo ciężkich, hospitalizowanych przypadkach zakażenie SARS-CoV-2 może wiązać się z zapaleniem mózgu i rdzenia lub z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, przyczyną może być bezpośrednie zakażenie. W ciężkim przebiegu COVID-19 zdarzają się także encefalopatie, o bardzo niejednorodnych objawach i przebiegu klinicznym. Coraz częściej mówi się również o takich powikłaniach jak depresja, lęk i zaburzenia snu. COVID odgrywa też rolę w wywoływaniu problemów „sercowych”. Stan zapalny mięśnia sercowego u pacjentów, którzy przebyli COVID-19 jest dość częstym zjawiskiem. Niektóre z objawów typowych dla „covidowych długodystansowców”, takie jak kołatanie serca, zawroty głowy, ból w klatce piersiowej i duszność, mogą być tak naprawdę objawami zapalenia mięśnia sercowego. Utrzymująca się duszność i zmniejszona wytrzymałość fizyczna nękają wielu pacjentów, których płuca zostały brutalnie zaatakowane przez koronawirusa. Od początku pandemii lekarze obawiali się, że COVID może spowodować nieodwracalne uszkodzenia prowadzące do zwłóknienia płuc – postępującego bliznowacenia, w którym tkanki płucne obumierają nawet po ustąpieniu infekcji.

Objawy i przebieg choroby COVID-19 oraz rodzaje powikłań przedstawia dr n.med. Magdalena Cubała-Kucharska w pierwszej w Polsce książce na temat zespołu postcovidowego „Ciężar Korony, czyli dlaczego niektórzy nie mogą wyzdrowieć? Lektura przedstawia sposoby na podjęcie walki z zespołem pocovidowym poprzez odpowiednią diagnostykę, leczenie i stosowanie środków zaradczych, do których należą m.in.: odpowiednia suplementacja, rehabilitacja i techniki oddechowe.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Marcin Janas

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl