Czym jest oranżeria?
Oranżeria (często nazywana również przez niektórych "ogród zimowy") jest budynkiem kubaturowym, o różnej wielkości. Zazwyczaj jedną ścianą przylega do domu. Posiada dwa wejścia – od strony domu i od ogrodu. Zapraszamy do lektury
Obecnie posiada nieco inną formę, przeznaczenia oraz wystrój. Warto przyjrzeć się najciekawszym pomysłom na oranżerie - mówią specjaliści z https://greenhouse-service.pl/.
Podstawowe wymagania oranżerii
Odpowiednio funkcjonująca oranżeria powinna zawierać kilka zasadniczych elementów – a więc ogrzewania, wentylacji, rodzaju oszklenia oraz wykończenia. Wszystkie czynniki muszą być ze sobą połączone w umiejętny sposób, co da efekt bardzo pozytywnego miejsca zarówno do uprawy roślin jak i do spotkań rodzinnych.
Formalności wymagane do budowy oranżerii
Oranżerie powyżej 25 m2 wymagają specjalnego pozwolenia na budowę. W przypadku mniejszych wystarczy zgłosić jej budowę w gminie czy starostwie powiatowym. Budynki typu altana, budynek gospodarczy, szklarnia (5 sposobów na szklarnie), wiata czy oranżeria rządzą się specyficznymi zasadami – można posiadać jedynie dwa tego rodzaju budynki na każde 500 m2 działki. Każda ilość powyżej wymaga osobnego pozwolenia.
Miejsce na oranżerię
Wybierając miejsce, w którym będzie się znajdować oranżeria należy brać pod uwagę to do czego będzie przeznaczona. Jeżeli będzie ona pełnić funkcję jadalni należy skierować ją w kierunku wschodnim lub południowym, przy czym strona południowa daje najdłuższe nasłonecznienie przez cały rok i wymaga systemu wentylacyjnego lub też specjalnych rolet.
Materiały do budowy oranżerii
Fundament musi być wytrzymały, tak by utrzymał całą konstrukcję, należy go ocieplić styropianem i oddzielić część naziemną przy pomocy izolacji przeciwwilgociowej. Górna konstrukcja oranżerii może być wykonana z drewna, co da jej naturalny wygląd i właściwości termoizolacyjne. Można również zastosować kształtowniki z PCV lub aluminiowe profile.
Oszklenie
W przypadku oszklenia oranżerii można zdecydować się na szkło lub tworzywo sztuczne. Najlepsze szkło do budowy ścian to szkło samoczyszczące, zaś dach można wykonać ze szkła hartowanego i folii, co pozwoli uniknąć wszelkich uszkodzeń i pęknięć.
Nadesłał:
Daniel Getsiński
|