Dane – nowa waluta w biznesie


2017-05-11
Gromadzenie i analiza danych, które firma uzyskuje dzięki prowadzeniu programu lojalnościowego to ogromna wartość dodana dla każdego przedsiębiorstwa. Jednak nie wszyscy organizatorzy zdają sobie sprawę z potencjału biznesowego, który drzemie w informacjach przekazywanych przez uczestników.
Marketerzy wiedzą, że im lepiej znają swoich klientów, tym lepszą ofertę mogą dla nich przygotować. Skąd jednak czerpać te bezcenne informacje? Dane opisujące zainteresowania, intencje zakupowe czy cechy demograficzne grupy docelowej można kupić m.in. od domów mediowych czy też innych podmiotów gromadzących je w celach marketingowych. Istnieje jednak prostszy i znacznie tańszy sposób. Wystarczy wykorzystać naturalny potencjał bieżących działań prowadzonych przez firmę – 
np. z realizowanego programu lojalnościowego.
 
Dla optymalizacji przedsięwzięcia…

W większości nowoczesnych programów lojalnościowych, opartych na internetowych platformach, każda biorąca w nim udział osoba, po zalogowaniu ma dostęp do swojego indywidualnego profilu. Jest to bardzo praktyczne i atrakcyjne narzędzie, a korzystający z niego uczestnicy tworzą swego rodzaju związaną z daną marką społeczność, której warto się bliżej przyjrzeć.

Prowadzone przez nas długofalowe programy lojalnościowe oparte są najczęściej o platformę internetową, która gromadzi szereg różnorodnych i użytecznych dla organizatorów informacji. Od danych sprzedażowych i zakupowych poprzez dane użytkowników zbierane w procesie rekrutacyjnym po rejestr ich codziennej aktywności i zamawiane nagrody. Aby móc z nich skorzystać wystarczy je regularnie analizować i umiejętnie wyciągać wnioski – powiedział Krzysztof Majdan Kierownik ds. Rozwoju i Wsparcia Programów, Sodexo Benefits and Rewards Services.   

Pozyskane informacje pozwalają m.in. zobaczyć jakie kategorie produktów cieszą  się największym powodzeniem; które zadania i związane z nimi promocje są najbardziej popularne; które regiony w Polsce są najbardziej aktywne i mają największy potencjał rozwojowy; jakie nagrody są najczęściej zamawiane. Analiza tych danych daje organizatorom szansę na wprowadzenie ewentualnych zmian po to, żeby jeszcze lepiej dopasować  przedsięwzięcie do potrzeb grupy docelowej.

…i dla zacieśnienia relacji z uczestnikami 

Poznanie zwyczajów uczestników programu, pozwala na budowanie z nimi lepszych relacji. Obserwując zachowanie partnerów biznesowych dowiemy się m.in. gdzie i w jaki sposób zbierają swoje punkty, jakie nagrody wybierają i jakie aktywności proponowane przez organizatora są dla nich interesujące. Wszystko to jest bogatym i funkcjonalnym  źródłem wiedzy, z którego można korzystać przygotowując spersonalizowane oferty. Co więcej, pozyskane w ten sposób informacje pozwalają przewidzieć zmianę potrzeb i zwyczajów naszych kontrahentów w przyszłości.

Im bardziej trafiona oferta, tym większa konwersja - i nie chodzi w tym wypadku tylko o wymianę punktów na nagrody i realizację podstawowych zadań, ale również uczestnictwo w akcjach dodatkowych, chęć  podzielenia się większą ilością danych w dodatkowej ankiecie, czy też wzięcie udziału w okazjonalnie organizowanych eventach. Wszystkie zachowania uczestników programów lojalnościowych, każde kliknięcie i decyzja to szansa na lepsze zrozumienie ich potrzeb, zachowania, a co za tym idzie rozwój naszego biznesu.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ConTrust
http://contrust.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl