Depozyty długoterminowe szansą zabezpieczenia finansowego Polaków


Depozyty długoterminowe szansą zabezpieczenia finansowego Polaków
2017-01-16
Lokaty bankowe to wciąż najpopularniejszy sposób na oszczędzanie i zabezpieczenie przyszłości finansowej wśród Polaków. Lokaty bankowe to wciąż najpopularniejszy sposób na oszczędzanie i zabezpieczenie przyszłości finansowej wśród Polaków. Na rynku jest coraz mniej bardzo atrakcyjnych ofert, a obserwowane obecnie niebezpieczne połączenie spadku tempa wzrostu gospodarczego oraz pojawiającej się inflacji, może wpłynąć niekorzystnie na wysokie stopy zwrotu z lokat bankowych. Czy należy się zatem przygotować na koniec korzyści z lokat? Okazuje się, że nadal bardzo efektywnym i bezpiecznym narzędziem do pomnażania oszczędności, są i nadal będą depozyty długoterminowe.
Jak wynika ze statystyk Narodowego Banku Polskiego, lokaty bankowe są nadal najpopularniejszym narzędziem oszczędzania wśród Polaków. Jest to jeden z najbezpieczniejszych sposobów na pomnażanie aktywów, gdyż produkty te objęte są gwarancją BFG. Środki pieniężne zgromadzone na depozytach przez klientów detalicznych, wyniosły ponad 1,2 bln zł (według szacunków ostatniego raportu na temat sytuacji finansowej gospodarstw domowych). Udział depozytów, w ogólnej wartości oszczędności gospodarstw domowych w Polsce stale rośnie - w 2016 roku wyniósł ponad 60% całości oszczędności.
- Obecnie obserwujemy słabszy wzrost gospodarczy i pojawiającą się inflację - daje to sprzeczne komunikaty co do kierunku zmiany stóp procentowych. Wydaje się, że taka sytuacja nie przekona raczej Rady Polityki Pieniężnej do jakichkolwiek zmian stóp procentowych w perspektywie średnioterminowej. Sytuacja gdy przewidywana inflacja wyniesie 1,5%, czyli tyle ile referencyjna stopa NBP, może okazać się zabójcza dla oszczędności lokowanych na tych samych poziomach, a takimi są dzisiaj lokaty krótkoterminowe. Warto pokusić się zatem o dywersyfikację portfela o depozyty długoterminowe - uważa Ireneusz Wojciechowski, Dyrektor Departamentu Bankowości Elektronicznej Toyota Bank Polska.
Obecna sytuacja wpływa na ograniczenie oferty opłacalnych depozytów krótkoterminowych. Pojawiają się gdzieniegdzie okazje bankowe na dość korzystne ulokowanie środków na krótkie 1-6 miesięczne okresy, jednak skala tych ofert znacząco się zmniejszyła. Z kolei ilość ograniczeń i „gwiazdek" w regulaminach tych promocji, znacząca wzrosła. Dlatego też realna szansa na znalezienie bardzo dobrze oprocentowanej oferty na krótszy okres jest niewielka.
Im dłużej tym korzystniej
W większości banków, oferty dla lokat na 12 miesięcy oscylują obecnie w okolicach 1,7% - 1,8% w skali roku. Dla lokat 24 i 36-miesięcznych, pojawiają się oferty oprocentowane na 2,4 - 2,5% i mogą stanowić ciekawą okazję do zagwarantowania sobie solidnego przychodu z ulokowanych i w pełni bezpiecznych środków. W Toyota Bank, oferta depozytów długoterminowych wyróżnia się na tle konkurencji - klienci na lokatach rocznych i dłuższych, mogą wypracować ponadprzeciętne zyski.
Ciekawą lokatą na dłuższe terminy jest Depozyt Plus od Toyota Bank, który oferowany jest w aż trzech wariantach czasowych. Oprocentowanie dla okresu 12 miesięcy wynosi 2,30%, a na okres 24 miesięcy 2,60% z gwarancją oprocentowania na 2 lata. Zdecydowanie najkorzystniejszym wariantem produktu, jest jednak oferta na 36 miesięcy, która gwarantuje oprocentowanie 2,75% w każdym z trzech lat trwania lokaty. Zakładając zatem Depozyt Plus 24 M, suma oprocentowania po dwóch latach wyniesie 5,20 %, a w przypadku Depozyt Plus 36 M, będzie to aż 8,25%.
Wartą uwagi ofertą depozytu długoterminowego od Toyota Bank jest także Lokata Kapitalna z progresywnym oprocentowaniem, która na analogiczne okresy oferuje odpowiednio: dla 12 miesięcy - 2,05%, dla 24 miesięcy - 2,55%, dla 36 miesięcy - 2,65%. Ważną zaletą progresywnej Lokaty Kapitalnej jest to, że klient może w dowolnym momencie jej trwania wypłacić środki wraz z odsetkami, które zostały naliczone do momentu wycofania środków.
- Analizując ofertę depozytów długoterminowych Toyota Bank, łatwo można zauważyć, że między lokatami na 12 i 36 miesięcy, jest dość spory „dystans" oprocentowania. Dodatkowo, Klienci wybierający warianty dłuższe niż 12 miesięcy, mają gwarancję poziomu oprocentowania, co niekoniecznie musi wystąpić jeśli na przykład ulokują środki na 1 rok licząc na to, że po tym okresie otrzymają taką sama bądź lepszą ofertę. Warto zatem część swoich oszczędności ulokować na średni i dłuższy termin, co pozwoli zagwarantować odpowiedni poziom zysku - mówi Bartosz Suchecki, Product Manager Toyota Bank Polska.

*****
Informacja o banku:
Toyota Bank Polska S.A. prowadzi działalność na krajowym rynku od 2001 roku. W 2002 bank uruchomił także działalność leasingową w spółce Toyota Leasing Polska Sp. z o.o. Oferta banku skupia się głównie wokół finansowania zakupu samochodów Toyota. Usługi banku skierowane są zarówno do Klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorstw. W 2007 roku bank uruchomił platformę bankowości elektronicznej. Oferta banku została rozszerzona o konta osobiste i oszczędnościowe, lokaty, pożyczki i karty płatnicze, a także systemy obsługi poprzez Internet, telefon i SMS.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

artur@multian.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl