Etapy budowy domu - czym się one charakteryzują?
Gdy już wypełniliśmy wszystkie wymagane formalności, wreszcie możemy zacząć budowę naszego wymarzonego domu.
Proces ten odbywa się wielopłaszczyznowo i wieloetapowo. Każdy z etapów postaramy się pokrótce opisać i scharakteryzować.
Po pierwsze - stan zerowy
Na tym etapie wykonujemy wszelkie roboty przygotowawcze, takie jak wyrównanie terenu, przygotowanie odpowiedniej infrastruktury dla budujących, przyłączenie niezbędnej infrastruktury technicznej a także - zagospodarowanie terenu budowy.
Po drugie - stan surowy otwarty
Na tym etapie budowa domu polega na stawianiu ścian, kominów a także na położeniu więźby dachowej i pokryciu dachu. Etap ten warto rozpocząć wczesną wiosną, by późną jesienią był on już zakończony. Co ważne - jest to etap który kosztować nas będzie najwięcej. Stanowi on około 40 procent wszystkich kosztów, jakie trzeba będzie ponieść na cała budowę.
Po trzecie - stan surowy zamknięty
Ten etap prac, jak łatwo się domyślić, będzie dotyczył w głównej mierze zamykania całej bryły budynku. Na tym etapie przygotowuje się suche tynki, montuje się okna, porządkuje plac budowy i przede wszystkim - kończy montaż poszczególnych instalacji domowych (przygotowywanie do odbioru).
Po czwarte - ocieplenie
Kolejnym etapem jest położenie ocieplenia. Można do tego celu wykorzystać styropian bądź wełnę mineralną. Nic nie stoi na przeszkodzie, by etap ten przełożyć na później, jednak jeśli zdecydujemy się na "wrzucenie go" w koszty budowy, znacznie szybciej zwróci się on nam poprzez oszczędności.
Po piąte - wykończenie
Kolejnym i ostatnim etapem budowy domu jest wykończenie jego wnętrza. Skupiamy się tu na budowie instalacji grzewczych, kładzeniu tynków, gładzi, montażu oświetlenia i na przygotowaniu pomieszczeń do dalszego aranżowania wnętrz. Na koniec dbamy o podstawowe wyposażenie domu a więc o podłogę, meble, telewizor itd. Wbrew pozorom, etap ten jest bardzo kosztowny.
Polecam wpis: http://zycieyoanny.blogspot.com/2017/04/budujemy-dom.html