FabLab – tu rodzą się innowacje


FabLab – tu rodzą się innowacje
2017-04-28
Reagująca na płacz kołyska, drzwi odzyskujące energię z otwierania czy proste urządzenie rehabilitacyjne – dzięki łódzkiemu FabLabowi, otwartemu laboratorium fabrykacji, młodzi twórcy i projektanci realizują innowacyjne pomysły.

Mają naturalny talent, wyobraźnię i niezliczone pokłady kreatywności – dzięki FabLab, działającemu w Łodzi otwartemu laboratorium fabrykacji, mogą zrealizować swoje konstruktorskie marzenia. Tu młodzi twórcy i projektanci znajdują narzędzia, miejsce do pracy i społeczność, która ma wiedzę niezbędną do zrealizowania projektu.

 

Dzielą się wiedzą

By realizować innowacyjne projekty nie trzeba pracować w laboratoriach technologicznych gigantów. Wiedza, narzędzia oraz maszyny są dziś łatwo dostępne, a idea ruchu open source (otwartych zasobów) oraz ekonomii współdzielenia sprzyja kreatywności i wymianie doświadczeń.

– Tworzymy społeczność, która chętnie wymienia się swoją wiedzą i zasobami potrzebnymi do realizacji projektów. Kooperacja, otwarta wymiana pomysłów i otwarty dostęp do narzędzi fabrykacji to główne idee FabLabów na całym świecie – mówi Grzegorz Belica, wiceprezes łódzkiego FabLabu.

To miejsce, w którym od ludzi nie oczekuje się, że błyskawicznie stworzą perfekcyjny projekt. Jest czas na pracę, jest też na niezbędne w procesie projektowania błędy.

- W FabLabie chcemy tworzyć przestrzeń, w której warunki zewnętrzne nie wywierają presji na prędkość i osiąganie celów konstruktorskich. Wiemy, że od pomysłu na kartce do realizacji daleka droga, chcemy więc dać przestrzeń dla tego procesu pozwalając wszystkim zdeterminowanym na kreatywne konstruowanie – mówi Grzegorz Belica.

Ten specyficzny „ekosystem” działa już od 2013 roku, gdy grupa łódzkich konstruktorów w ramach projektu crowdfounding`owego Cohabitat Make zainicjowała powstanie łódzkiego FabLabu na terenie Widzewskiej Manufaktury.

 

Wsparcie dla twórców

Początkowo nad projektem FabLab pracowało kilkanaście osób – robili to w ramach wolontariatu, w swoim wolnym czasie. Dziś mogą pochwalić się ponad setką zrealizowanych projektów, prawie trzydziestoma projektami specjalnymi jak Noc Wytwórców i licznymi praktycznymi kursami dla społeczności lokalnych.

– Podejmujemy się działań, które można uznać za CSR – trzonem działalności jest Fundacja FabLab Łódź, która pomaga młodym inżynierom i projektantom realizować pasje i zdobywać doświadczenie. Dzięki efektom naszej pracy i aktywności, udało nam się przekonać do współpracy cennych partnerów, którzy inwestując w naszą społeczność i warsztat zwiększają nasze możliwości – mówi Grzegorz Belica.

Ci ostatni dostarczyli niezbędny dla przyszłych wynalazców sprzęt m.in. wkrętarki, szlifierki, ściski, narzędzia ogólnowarsztatowe i precyzyjne cenionych producentów jak Kress, Proxxon, Wolfcraft czy Felo. Te przekazał Lange Łukaszuk, wyłączny przedstawiciel ponad 20 wiodących marek z segmentu elektronarzędzi i oświetlenia, od 30 lat oferujący wysokiej klasy sprzęt profesjonalistom i amatorom.

– Wiedzieliśmy, że to szansa na uwolnienie kreatywności, pomysłowości młodych polskich twórców. Nie mogliśmy pozwolić, by ich talent zmarnował się przez błahostkę, jaką jest brak podstawowych narzędzi – mówi Tadeusz Kumaszka, prezes zarządu Lange Łukaszuk.

Pozwoliło to na stworzenie licznych prototypów produktów, prac inżynierskich i magisterskich oraz kreatywnych i innowacyjnych konkursowych projektów łódzkich projektantów wzornictwa przemysłowego.

 

Niezwykłe prototypy

Do najciekawszych projektów powstałych w łódzkim FabLabie należy m.in. podwodne skrzydło – prototyp, który w czasie wakacji udało się skonstruować dwójce studentów. Urządzenie, znane na Zachodzie jako Subwing, umożliwia… podwodne latanie za łodzią, do której jest się przyczepionym jak kitesurfer. Twórcy pojawiający się w FabLabie projektują także sprzęty, które mają ułatwić życie innym lub też odpowiadać na potrzeby dzisiejszego świata jak np. ciągłe zapotrzebowanie na energię.

Tak powstały m.in. prosty trenażer, który umożliwia poruszanie przedramieniem i palcami osobie sparaliżowanej po wypadku, kołyska LULU, która sama zaczyna się bujać, gdy zarejestruje płacz dziecka, drzwi, które gromadzą energię włożoną w ich otwieranie i zamykanie czy też INTI
– miernik dawki UV, który informuje użytkownika, że za długo przebywa na słońcu.

A to tylko kilka wynalazków, które powstały m.in. dzięki Akademii Prototypowania i Fabrykacji, darmowym kursom praktycznym zorganizowanym przez FabLab.

– Wśród najnowszych konstrukcji lub projektów w trakcie realizacji warto wymienić modyfikacje drukarki 3D Prusa, panel sterujący komputerem dla osoby niepełnosprawnej, retro konsolę do gier czy też serię designerskich lamp projektu Bartosza Ornafa – mówi Grzegorz Belica.

 

Pokaz innowacyjności

Najciekawsze z projektów, które powstały w łódzkim FabLabie lub w które zaangażowała się Fundacja i członkowie warsztatu, można podziwiać na Nocy Wytwórców. Cykliczne wydarzenie odbędzie się 19 maja już po raz siódmy.

– Z początku pokazywaliśmy tam tylko projekty stworzone w naszym warsztacie. Wraz ze wzrostem popularności postanowiliśmy nieco zmienić formułę, zapraszając zaprzyjaźnione organizacje i koła studenckie z którymi współpracujemy – mówi Grzegorz Belica.

I tak na ostatniej Nocy Wytwórców pojawił się m.in. projekt łazika marsjańskiego (konsultowany przez członków FabLab), pojazd napędzany energią chemiczną czy roboty terapeutyczne dla dzieci autystycznych. Intrygujące wynalazki przyciągają rzesze zwiedzających – wśród nich nie brakuje rodzin z dziećmi.

- Takie inicjatywy promują technikę, pomagają zapoznać się niejednokrotnie po raz pierwszy z nowinkami technologicznymi, zachęcają kolejnych twórców do realizowania swojej pasji i pomysłów. Cieszymy się, że możemy być takim inkubatorem dla konstruktorów, miejscem, gdzie mogą się pokazać – podsumowuje Grzegorz Belica.

 

Lange Łukaszuk jest wyłącznym przedstawicielem w Polsce 20 wiodących światowych marek w branżach: elektronarzędziowej, narzędziowej, elektrotechnicznej i oświetleniowej. Jako pierwszy wprowadził do Polski szereg renomowanych producentów, jak Steinel, Panasonic, Starmix, Collomix, Proxxon, czy Wolfcraft. Od 30 lat strategia rozwoju polega na rozbudowie oferty o produkty tylko wysokiej klasy. Lange Łukaszuk wprowadza na polski rynek również rozwiązania innowacyjne i przyszłościowe technologie w różnych kategoriach produktowych. Jest pionierem w dziedzinach m.in. opalarek oraz pistoletów klejowych. Firma działa na terenie całego kraju, zaopatrując blisko 30 punktów partnerskich oraz ponad 1000 sklepów specjalistycznych i marketów budowlanych. Dla wielu grup asortymentowych jest wiodącym dystrybutorem na polskim rynku narzędziowym.

http://langelukaszuk.pl/


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PREXPERT

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl