Gerontologia - czym jest?
Artykuł odpowiada na tytułowe pytanie.
Artykuł przygotowany przez specjalistów z domu opieki - Edessa.
Gerontologia to nauka o procesach starzenia się. Korzysta z wiedzy, wypracowanej przez takie nauki jak biologia, medycyna, kulturoznawstwo i psychologia. Zajmuje się takimi kwestiami jak badanie zmian w organizmie, szczególny nacisk kładąc na procesy starzenia się komórek, tkanek i narządów, a także zaburzeń korelacji czynnościowej.
Od kiedy istnieje ta nauka?
Znaczenie gerontologii ujawniło się w XX wieku, kiedy średnia wieku znacznie się zwiększyła. Okazało się, że wiąże się to z koniecznością stworzenia społecznych form opieki nad ludźmi starymi, a także potrzebą wypracowania metod utrzymywania dobrej sprawności fizycznej i psychicznej. Główne elementy profilaktyki gerontologicznej to aktywizacja fizyczna, psychicza i społeczna oraz właściwa dieta.
Sławni gerontolodzy
Gerontologia została zapoczątkowana w XIX wieku przez I.I. Miecznikowa. Do jednych z najsłynniejszych badaczy należy A. Aslan, która wynalazła Gerovital H3, stosowany do dziś w profilaktyce i leczeniu chorób III wieku. Badania nad długowiecznością prowadził R. Walford, któremu zawdzięczamy opracowanie diety, która pozwala przeżyć 120 lat.
Kodeks starości
Już w 1948 roku delegacja argentyńska przedłożyła w ONZ projekt Deklaracji Praw Starców, który zakładał obowiązek „otaczania ludzi starych niezbędną opieką oraz szacunkiem, na jaki zasłużyli sobie pracą całego życia”. Chociaż deklaracja nie została uchwalona, od tamtego czasu wiele państw wprowadziło powszechne ubezpieczenia emerytalne, pozwalające seniorom na godną egzystencję u schyłku życia.
Gerontologia a geriatria
W odróżnieniu od gerontologii, geriatria to specjalizacja w ramach medycyny, która zajmuje się diagnozą i leczeniem osób starszych, skupiając się przede wszystkim na chorobach, powszechnych w tym okresie życia. Proces starzenia jest bardzo złożony i obejmuje nie tylko powolną degenerację organizmu, ale także różne zmiany psychiczne i społeczne.
Przyszłość gerontologii
Współczesna gerontologia zajmuje się sposobami organizacji czasu wolnego seniorów, a także badaniami nad przedłużeniem życia. W kontekście starzejących się społeczeństw Europy, przyszłość tej nauki rysuje się w kolorowych barwach. Jest jeszcze wiele do poznania na temat mechanizów starzenia się. Być może nigdy nie osiągniemy nieśmiertelności, ale z pewnością uda się jeszcze przedłużyć nasze życie w pełnym zdrowiu.
Nadesłał:
Daniel Getsiński
|