Grupa Leonardo odgrywa główną rolę w programie COSMO-SkyMed 2nd Generation i naukowej misji CHEOPS


2019-12-19
 Pomyślne wystrzelenie pierwszego satelity COSMO-SkyMed 2nd Generation w ramach włoskiego programu do obserwacji Ziemi

 Fucino Space Center należący do grupy Leonardo zarządza fazowaniem na orbicie i testowaniem satelity COSMO-SkyMed 2nd Generation
 Równoczesny start misji CHEOPS mającej na celu obserwację planet poza układem słonecznym za pomocą teleskopu wykonanego przez Leonardo
 
Konstelacja satelitów obserwacji Ziemi COSMO-SkyMed, zarządzana przez włoską Agencję Kosmiczną (ASI) i Ministerstwo Obrony, która niedawno obchodziła swoje 10 urodziny, otrzymała niedawno pierwszego satelitę drugiej generacji. Satelita został pomyślnie wystrzelony dziś rano o godzinie 9:54 z Europejskiego kosmodronu Kourou w Gujanie Francuskiej. O godz. 10:21 Centrum Kosmiczne Fucino należące do grupy Leonardo otrzymało pierwszy sygnał z satelity.
 
Rakieta Soyuz zabrała ze sobą także satelitę CHEOPS (Characterising Exoplanet Satellite) Europejskiej Agencji Kosmicznej, którego zadaniem będzie obserwacja planet znajdujących się poza układem słonecznym większych od Ziemi i mniejszych niż Neptun. Obie misje, COSMO-SkyMed (CSG-1) i CHEOPS korzystają z kluczowych technologii Leonardo.
 
Prezes Leonardo, Alessandro Profumo: "Jesteśmy dumni, że możemy zaoferować nasze kompetencje i technologie we włoskim programie COSMO-SkyMed Second Generation. Tak jak to było w przypadku konstelacji działającej obecnie na orbicie, nowa generacja będzie oferować najlepsze możliwości obserwacji włoskim i europejskim instytucjom oraz obywatelom w zakresie bezpieczeństwa i obrony. Jak przystało na nasze dziedzictwo doskonałości w tworzeniu wyrafinowanych urządzeń badawczych, jesteśmy pewni, że teleskop opracowany przez Leonardo dla misji CHEOPS dostarczy unikalnych danych i informacji dla międzynarodowej społeczności naukowej".
 
Koncern Leonardo jest również odpowiedzialny za kompleksowe zarządzanie fazowaniem orbity, czyli właściwym umieszczenie satelitów na orbicie okołoziemskiej. Przeprowadzone zostaną także testy satelity prowadzone z placówki zarządzającej fazą LEOP (Launch and Early Orbit Phase – wystrzelenie i faza wczesnego oribitowania) w Centrum Kosmicznym Fucino należącym spółki zależnej Leonardo, Telespazio (Leonardo posiada w niej 67%, a 33% nalezy do spółki Thales).
 
Luigi Pasquali, Koordynator działań kosmicznych prowadzonych przez Leonardo i Prezes spółki Telespazio: "Satelita ukończy fazę LEOP w ciągu tygodnia. Niedawno odnowiony obiekt LEOP, wzbogacony jest o nowe technologie i możliwości, będzie kluczowy dla naszych działań.
 
Telespazio jest jedynym prywatnym operatorem w Europie, który jest w stanie zarządzać fazą LEOP".
 
Spółka Leonardo miała również swój udział w tworzeniu satelity CSG-1, poprzez dostarczenie kluczowych systemów zasilania pokładowego: paneli fotowoltaicznych (PVA) z włókna węglowego (8 na satelitę z około 5000 ogniw słonecznych) i zaawansowanych zespołów napędowych do zarządzania, przekształcania i dystrybuowania energii słonecznej w systemach i podsystemach pokładowych. Satelita będzie również kierowany i utrzymywany na właściwej orbicie przy pomocy detektorów gwiazd produkcji Leonardo (A-STR). Każdy satelita jest wyposażony w dwa czujniki, które, podobnie jak kompas, pomagają kierować satelitą w kosmosie.
 
Następny satelita COSMO-SkyMed Second Generation zostanie wystrzelony za rok.
Misja CHEOPS stworzona przez ESA we współpracy ze Szwajcarią, jest pierwszą misją Agencji przeznaczoną do badania ponad 4000 już odkrytych planet pozasłonecznych. Na mocy umowy ASI, Leonardo zaprojektowała i zbudowała "oczy" satelity, który grawituje 700 km nad powierzchnią ziemi. Razem z badaczami z Obserwatorium INAF w Padwie i Katanii oraz przy udziale małych i średnich przedsiębiorstw, Leonardo nadzorowała tworzenie systemu optycznego teleskopu, który gwarantuje możliwość obserwacji planet w innych systemach gwiezdnych w poszukiwaniu ich naukowych charakterystyk, na okres dłuższy niż trzy i pół roku.

Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

iwonamichalowska

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl