Imponujące przeszklenia w zgodzie z trendami i naturą


Imponujące przeszklenia w zgodzie z trendami i naturą
2023-04-28
Polacy pokochali styl barn house. Nic w tym dziwnego. Domy typu stodoła, zarówno wznoszone od podstaw, jak i powstające na bazie istniejących już obiektów, wyróżniają się funkcjonalnością i umożliwiają bliski kontakt z naturą.


Duża w tym zasługa imponujących, szklanych fasad, które są istotnym elementem budynków utrzymanych w tej estetyce. W stworzeniu wielkogabarytowych przeszkleń, wpisujących się w stylistykę barn house, pomóc mogą nowoczesne systemy wielkogabarytowych drzwi przesuwnych, za sprawą których inwestycje zyskują atrakcyjny wygląd i prestiżowy charakter.

Prostota i naturalność

Barn house to połączenie stylu rustykalnego i minimalizmu, któremu nie brakuje jednak funkcjonalności. Przejawia się to m.in. w zastosowanych rozwiązaniach architektonicznych, nawiązujących do estetyki typowej dla terenów wiejskich. Niezależnie od tego, czy budynek powstaje od podstaw, czy mamy do czynienia z zaadaptowaniem zabudowań gospodarczych na cele mieszkalne, domy typu stodoła to zwykle modernistyczne obiekty o zwartej bryle, bez wykuszy i lukarn. Dach najczęściej ma konstrukcję dwuspadową o dużym kącie nachylenia, a dodatkowo pozbawiony jest okapu. Wśród wykorzystywanych materiałów przeważają te naturalne – drewno, szkło czy kamień. Istotną rolę odgrywają też okna, które zazwyczaj mają imponujące rozmiary. W zależności od zastosowanych rozwiązań mogą się otwierać lub przyjmować formę przesuwanych drzwi umożliwiających wyjście na taras. Spektakularne szklane ściany z jednej strony pozwalają wpuścić do pomieszczeń maksimum dziennego światła, z drugiej – umożliwiają wprowadzenie natury do wnętrza, zapewniając doskonały, nieskrepowany dostęp do widoków na zewnątrz.

Domy typu stodoła cieszą się rosnącą popularnością. Istotną rolę w tym trendzie odgrywają wielkogabarytowe przeszklenia, które producenci okien i drzwi regularnie wprowadzają do swojej oferty. Szczególne możliwości projektowe w zakresie budowy takich okien i drzwi daje zastosowanie systemów aluminiowych, np. MB-SKYLINE TYPE R firmy Aluprof.  Wynika to z ich dużej nośności, która umożliwia stworzenie imponujących przeszkleń w efektownych, wąskich ramach. Maksymalna wysokość drzwi może w ich przypadku wynosić nawet 4 metry, a ciężar skrzydła dochodzić do 1200 kg. Co ważne, szerokość słupka na połączeniu skrzydeł wynosi zaledwie 25 mm. Inną często wykorzystywaną konstrukcją jest system MB-77HS, który pozwala na wykonywanie drzwi podnoszono-przesuwnych o wymiarach skrzydła do 3,24 x 3,3 m i ciężarze do 600 kg. Także w ich przypadku istnieje możliwość budowy drzwi narożnych z ruchomym słupkiem, drzwi z tzw. wąskim słupkiem o szerokości 47,5 mm lub 50 mm oraz szerokich konstrukcji 6-skrzydłowych, opartych na 3-szynowej ościeżnicy.

Styl barn house chętnie sięga po ślusarkę aluminiową z jeszcze jednego powodu. Możliwość gięcia łuków oraz nadawania profilom aluminiowym określonych kształtów powoduje (zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z renowacją), że budynek zyskuje nowe, atrakcyjne oblicze, nie tracąc przy tym dawnego charakteru, a to ma szczególne znaczenie w przypadku budynków zabytkowych

Efektowne stodoły tanie w budowie i eksploatacji

Jednym z czynników decydujących o rosnącej w ostatnim czasie popularności stylu barn house jest bez wątpienia cena działek i materiałów budowlanych. Domy typu stodoła wznoszone są na planie prostokąta, a ich zwarta, surowa bryła sprawia, że świetnie sprawdzają się także w przypadku niedużych, wąskich parceli. Dodatkowo budynki o prostej konstrukcji są tańsze w budowie – zarówno ze względu na szybszy przebieg prac, jak i mniejszą ilość potrzebnych materiałów. Zwarta bryła domu to też niższe koszty eksploatacji, w tym ogrzewania, i mniejsze ryzyko wystąpienia mostków termicznych. Warto też zwrócić uwagę, że „stodoły” mogą powstawać w technologii domu pasywnego lub niskoenergetycznego, co w dłuższej perspektywie istotnie wpływa na wysokość rachunków. Na coraz większe zainteresowanie obiektami utrzymanymi w stylu barn house  wpływa też trend powrotu do natury, który szczególnie dał o sobie znać w dobie pandemii i związanego z nią lockdownu. „Szukając odskoczni od życia w biegu i miejskiego zgiełku oraz dążąc do kontaktu z przyrodą, inwestorzy chętniej decydują się na domy położone w otoczeniu lasów, pól czy imponującego, górskiego krajobrazu. Dla wielu z nich kluczowe znaczenie ma też możliwość spędzania czasu na tarasie czy w ogrodzie, do którego będą mogli wychodzić bezpośrednio z salonu, a także – w zależności od układu pomieszczeń – z sypialni. W przypadku takich osób idealnym rozwiązaniem wydaje się właśnie dom typu stodoła. Jego znakiem rozpoznawczym są bowiem imponujące przeszklenia, które nie tylko zapewniają niczym nieskrępowany widok na otaczającą przyrodę, ale też pozwalają wpuścić do wnętrza naturalne światło. Dzięki temu pomieszczenia zostają doskonale doświetlone, co z jednej strony pozwala zmniejszyć rachunki za energię elektryczną, z drugiej zaś korzystnie wpływa na samopoczucie domowników i ich gości”, wyjaśnia Bożena Ryszka, Dyrektor Działu Marketingu i PR Aluprof.  

Spektakularne, szklane ściany to element charakterystyczny dla stylu barn house. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych produktów, takich jak okna i drzwi aluminiowe, inwestorzy i projektanci są w stanie nadać budynkom niepowtarzalny wygląd, a jednocześnie zachować ich rustykalny, przytulny charakter. Dodatkowo, wysokie parametry termiczne systemów aluminiowych pozwalają na wykorzystywanie ich w domach niskoenergetycznych i pasywnych, które coraz częściej utrzymane są właśnie w stylistyce nowoczesnych stodół.





Lider i innowator branży


Aluprof SA należy do Grupy Kapitałowej Grupa Kęty SA — notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, najnowocześniejszej i najszybciej rozwijającej się firmy produkcyjnej w branży aluminiowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółka posiada 5 zakładów produkcyjnych w Polsce oraz 9 spółek handlowych w Europie i USA. Jest obecna w ponad 50 krajach oraz prowadzi ekspansję na kolejne światowe rynki. Firma dostarcza innowacyjne, energooszczędne i bezpieczne systemy aluminiowe przeznaczone do produkcji okien, drzwi, fasad i osłon przeciwsłonecznych dla branży budowlanej i konstrukcyjnej. Zgodnie z hasłem „Let’s build a better future” Aluprof promuje ideę zrównoważonego rozwoju w budownictwie i wdraża odpowiedzialne działania m.in. na rzecz redukcji śladu węglowego. Więcej informacji na stronie producenta: https://aluprof.com .

Aluprof
press box

Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

newss.pl
http://newss.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl