Jak pozbyć się brodawek?


Jak pozbyć się brodawek?
2023-07-05
Piękna, zdrowa i gładka skóra to podstawa dobrego samopoczucia i pewności siebie. Brodawki, chociaż zwykle niegroźne, potrafią nieźle dać się we znaki naszej psychice. Są to niewielkie zmiany skórne wywołane przez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV.

Pojawiają się zwykle na rękach, stopach, twarzy i innych częściach ciała. Czasem ulegają podrażnieniom i sprawiają ból i dyskomfort. Jeśli leczenie farmakologiczne nie przynosi rezultatów, można usunąć je chirurgicznie, lub laserowo. 

1. Brodawki wirusowe - skąd się biorą?

2. Chirurgiczne usuwanie brodawek w znieczuleniu miejscowym

3. Usuwanie kurzajek 



Brodawki wirusowe - skąd się biorą?

Brodawki to rodzaj zmian skórnych powstających w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Można nabawić się ich przez kontakt z osobą zarażoną wirusem, lub dotykając tych samych co ona przedmiotów. Wirusy "lubią" ciepłe i wilgotne miejsca, dlatego też łatwo o zakażenie na basenie, siłowni lub w saunie. Brodawki mogą występować pojedynczo lub w niewielkich skupiskach. Brodawki wirusowe zwykle bywają niegroźne dla zdrowia i życia i powodują jedynie dyskomfort psychiczny. Czasami ulegają podrażnieniom i zakażeniom wywołując dolegliwości bólowe. Usuwanie brodawek zawsze jednak powinno przebiegać pod kontrolą lekarza dermatologa, który oceni, czy rzeczywiście zmiany skórne są nieszkodliwe. Niektóre rodzaje brodawek mogą bowiem sprzyjać rozwojowi pewnych typów nowotworów. Np. kłykciny kończyste mogą być przyczyną zachorowania na raka szyjki macicy. Na szczęście, większość typów brodawek to zmiany łagodne. Więcej na temat rodzajów brodawek i metod ich usuwania znajdziesz na www.mmclinic.pl. Można pozbyć się ich farmakologicznie lub stosując zabiegi medycyny estetycznej takie jak np. laseroterapia. Lekarz może zalecić także chirurgiczne usunięcie brodawek. 



Chirurgiczne usuwanie brodawek w znieczuleniu miejscowym

Zabieg chirurgicznego usunięcia brodawek wirusowych przeprowadza się najczęściej w przypadkach, w których leczenie farmakologiczne bywa nieskuteczne. Lekarz wykonujący zabieg przeprowadzi z nami wywiad dotyczący naszego stanu zdrowia. Ważną kwestią jest także to, czy w naszej rodzinie występowały tendencje do zmian skórnych np. znamion barwnikowych, kaszaków lub nowotworów skóry. Przed zabiegiem, dermatolog znieczuli operowane miejsce. Samo usuniecie zmiany skórnej trwa zwykle kilkanaście minut. Po jego zakończeniu zostanie założony opatrunek, który powinien być zmieniany co kilka dni, do całkowitego wygojenia. Pacjenci powinni zgłaszać się na wizyty kontrolne, dzięki którym lekarz będzie mógł ocenić proces gojenia. W zależności od liczby usuniętych brodawek oraz ich wielkości, gojenie trwa zwykle 1 lub 2 tygodnie. Jeśli zmian jest więcej lub mają one większe rozmiary, konieczny może być jeszcze jeden zabieg, w celu całkowitego wyleczenia. 



Usuwanie kurzajek 

Brodawki stóp, potocznie zwane kurzajkami, nie są groźne dla zdrowia, ale mogą stać się uciążliwe. Często kurzajki wywołują bowiem ból w czasie chodzenia. Ich usuwanie jest jednym z najbardziej popularnych zabiegów dermatologii i podologii. Podobnie jak inne typy brodawek, powstają w wyniku zakażenia wirusem HPV. Bardzo łatwo jest nabawić się ich na basenie lub siłowni, z których korzysta większa liczba osób. Mniejsze kurzajki znikają po miejscowym zastosowaniu leków, które powodują rozpuszczenie struktury brodawki. W poważniejszych przypadkach stosuje się takie zabiegi jak krioterapia, laseroterapia lub zabiegi chirurgiczne. Po usunięciu kurzajki należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza, tak aby proces gojenia przebiegł prawidłowo. 

Źródło fotografii: pexels.com
Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl