Kościoły Opola
Artykuł o kościołach w Opolu.
Artykuł przygotowany dzięki https://eventhostel.pl/.
Opole może się poszczycić historią tak wiekową jak Gniezno czy Kraków. To jedno z najstarszych polskich miast. W dzisiejszym wpisie przybliżymy kilka kościołów, których nie można przegapić podczas zwiedzania.
Kościół Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha
Unikalność tego kościoła nie podlega wątpliwości.W końcu nie każde miasto może się poszczycić kościołem, którego początki sięgają X wieku. Obecnie jest to budowla gotycka, z barokowym wnętrzem i neoromańską fasadą. Na szczególną uwagę zasługuje tryptyk „Niepokalana matka” pochodzący z XIV wieku.
2. Kościół Świętej Trójcy
Należy o nim wspomnieć na początku, choćby z tego względu, że to jeden z najstarszych budynków architektonicznych w województwie. Powstał w XIII wieku, ale kilka razy był niszczony w wyniku różnych konfliktów. Jego obecny wygląd to oryginalne połączenie stylu wczesnogotyckiego, późnorenesansowego i barokowego. W samym wnętrzu kościoła znajduje się mnóstwo unikalnych zabytków, m. in. najstarsze malowidło na Śląsku, pochodząca z XIV wieku polichromia, przedstawiająca scenę ukrzyżowania.
3. Kościół św. Sebastiana
Nikt dzisiaj już nie pamięta szalejącej w Europie zarazy zwanej „czarną śmiercią”. Tymczasem zbierała ona żniwa nie oszczędzając niemal nikogo. Mieszkańcy Opola, w 1696 roku postanowili podziękować Opatrzności za oszczędzenie mieszkańców (oczywiście tylko części).
Powstała barokowa świątynia w miejscu gospody, w której zmarła pierwsza ofiara dżumy. Warto udać się tutaj w niedziele i wziąć udział w mszy w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego.
4. Kościół św. Aleksego
Zbudowany w 1421 razem ze szpitalem, służącym obecnie za klasztor i dom opieki Caritas. Pod koniec XVII wieku gotycki kościół przebudowano, nadając wnętrzu barokowy wygląd. Podobnie jak innych świątyń, również tej nie ominęły pożary. W XVIII wieku spłonęła doszczętnie. Wzniesiono ją ponownie w połowie XIX wieku. Stoi do dziś. Na uwagę zasługują zabytkowe organy z klasztoru w Czarnowąsach
5. Kościół św. Piotra i Pawła
Najmłodszy z wymienionych kościołów. Powstał w 1925 roku, chociaż plany jego budowy pojawiły się już w 1897 roku. W budowie pomógł sam Papież Pius XI, który latem 1920 roku gościł w Opolu. Na ołtarzu można podziwiać relikwie św. Klementyny i Diodory.
To nie wszystkie godne uwagi kościoły w Opolu. W następnych artykułach przyjrzymy się innym zabytkom tego miasta.
Nadesłał:
Daniel Getsiński
|