Krótka historia porcelany
Każdy z nas posiada w domu różne przedmioty wykonane z porcelany: filiżanki porcelanowe, talerzyki, czy figurki. Przedmioty te mają swój wyjątkowy urok. Niezwykle eleganckie, często stanowią rodzinną pamiątkę.
Czy zastanawiałeś się jednak kiedyś, skąd pochodzi porcelana? Poniżej przedstawiamy jej krótką historię.
Znana już ponad dwa tysiące lat temu w Chinach
Tworzywo podobne do porcelany, zwane dzisiaj protoporcelaną, było znane już w Chinach w drugim wieku przed naszą erą. Chińczycy nie tylko byli wynalazcami protoporcelany, ale i systematycznie ulepszali ją, tak że już około VII wieku naszej ery mogli wypalać naczynia bardzo zbliżone do dzisiejszych wyrobów z porcelany.
Możliwe to było dzięki zastosowaniu mieszaniny specjalnych glinek: kaolinu i skalenia, które następnie wypala się w piecach w bardzo wysokiej temperaturze przekraczającej 1280 st. C. Charakteryzowały się półprzezroczystą barwą w białym odcieniu i nie przepuszczały wody.
Dlaczego to właśnie w Chinach powstała porcelana? Związane jest to z faktem, że na terenie Chin wcześnie odkryto duże złoża kaolinu. Duże znaczenie ma również fakt, że Chińczycy szybko nauczyli się budować piece pozwalające na uzyskanie bardzo wysokich temperatur.
Marco Polo pierwszym Europejczykiem, który miał szansę zetknąć się z wyrobami porcelanowymi
Wyroby porcelanowe stosunkowo późno dotarły do Europy. Pierwszym Europejczykiem, który miał szansę się z nimi zetknąć, był Wenecjanin Marco Polo. W 1275 r. Marco Polo brał udział w podróży do Chin, gdzie przebywał na dworze cesarza Kubilaja. W swoim pamiętniku opisuje on wyroby, na określenie których używa terminu "porcelana".
Ten termin upowszechni się w Europie dopiero w XVI wieku. Od tego czasu wyroby porcelanowe będą chętnie wykorzystywane na europejskich dworach i wśród arystokracji.
Sprawdź filiżanki porcelanowe światowych marek!
Nadesłał:
JoannaS
|