Krwawienie dziąseł – dlaczego dziąsła krwawią? Jak je leczyć?


2019-07-02
Krwawiące dziąsła mogą być objawem różnych dolegliwości. Krwawienie często pojawia się podczas mycia zębów, spożywania posiłków czy zabiegów stomatologicznych. Zdrowe zęby i dziąsła nie powinny krwawić nawet w takich sytuacjach, dlatego nie wolno lekceważyć tego problemu.

Możliwe przyczyny krwawienia dziąseł

 

Dziąsła codziennie narażone są na urazy mechaniczne oraz na działanie czynników zewnętrznych. Krwawienie dziąseł może mieć różne podłoże. Wśród najczęstszych przyczyn tej dolegliwości wymienia się:

 

- Niewłaściwą higienę jamy ustnej. Zbyt twarda szczoteczka, zbyt mocne szczotkowanie zębów lub brak szczotkowania przyczyniają się do osłabienia dziąseł.

- Choroby związane z układem krążenia (np. problemy z krzepliwością krwi czy niewłaściwe stosowanie leków).

- Niedobory witaminy K oraz C.

- Cukrzycę.

- Choroby wątroby.

- Podłoże genetyczne (większa podatność na choroby przyzębia).

- Palenie papierosów.

- Zapalenie dziąseł.

 

Często, aby powstrzymać krwawienie dziąseł, wystarczy zmienić kilka nawyków, wymienić szczoteczkę do zębów lub nieco zmodyfikować swoją dietę.

 

Krwawienie dziąseł – profilaktyka i leczenie

 

Jeśli krwawienie dziąseł spowodowane jest niewłaściwą higieną jamy ustnej, to warto przede wszystkim zmienić szczoteczkę do zębów na delikatniejszą oraz stosować się do zasad prawidłowej higieny. Nić dentystyczna oraz szczoteczki między zębowe pomogą w utrzymaniu czystości w jamie ustnej. W przypadku niedoborów witaminy C i K, spowodowanych zazwyczaj przez złą dietę, warto do codziennego menu wprowadzić produkty bogate w te składniki. Do takich można zaliczyć cytrusy, jarmuż, brokuły, brukselkę, sałatę, jajka, wątrobę wołową. Pomocne mogą też okazać się specjalistyczne pasty do zębów, przeznaczone właśnie dla osób, dla których krwawienie dziąseł jest dużym problemem. Pasty o takim przeznaczeniu skutecznie usuwają płytkę nazębną, wzmacniają zęby oraz dziąsła oraz zabezpieczają je. Jeśli krwawienie dziąseł utrzymuje się przez dłuższy czas, to należy skonsultować się ze stomatologiem, który pomoże w zdiagnozowaniu przyczyny problemu.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl