Kwas acetylosalicylowy, czyli o właściwościach aspiryny


2019-07-02
Kwas acetylosalicylowy ze względu na swoje właściwości wykorzystywany jest do produkcji wielu leków przeciwbólowych oraz zażywanych przez osoby z chorobami układu krążenia. Substancję tę, zwaną aspiryną, poleca się też osobom borykającym się z syndromem dnia wczorajszego, czyli z kacem.

Kiedy sięgnąć po aspirynę?

 

Aspiryna, pochodna kwasu salicylowego, produkowana jest od końca XIX wieku. Przeciwbólowe właściwości salicylanów, uzyskiwanych m.in. z kory wierzby, znane były jednak już w starożytności. Obecnie kwas acetylosalicylowy, potocznie zwany aspiryną, wykorzystywany jest przede wszystkim do produkcji preparatów przeciwbólowych. Aspiryna ma jednak o wiele szersze zastosowanie i może pomóc w leczeniu różnych dolegliwości. Przyjmowanie środków, które mają w swoim składzie kwas acetylosalicylowy poleca się:

 

- w przypadku bólów głowy o lekkim i średnim nasileniu

- w przypadku bólów mięśniowych

- wspomagająco w leczeniu przeziębienia i grypy

- podczas gorączki

- przy bólach zębów

- w stanach ogólnego rozbicia i przemęczenia

- profilaktycznie w celu zapobiegania chorobom zakrzepowym, czyli atakom serca oraz udarom

 

Kwas acetylosalicylowy najlepiej i najszybciej wchłania się w postaci zawiesiny, czyli tabletek musujących rozpuszczonych w wodzie. W takiej formie można kupić preparaty Bayer, Alkazelcer czy Aspirin Bayer. Dodatkową zaletą takich preparatów jest obecność cytrynianu sodu, który neutralizuje kwas solny w żołądku, chroniąc układ pokarmowy.

 

Kiedy nie należy zażywać kwasu acetylosalicylowego?

 

Mimo wielu leczniczych właściwości aspiryny należy przestrzegać zaleceń dotyczących przyjmowania leku. Szczególnie ostrożne powinny być kobiety w trzecim trymestrze ciąży, ponieważ kwas acetylosalicylowy może zwiększyć ryzyko wystąpienia powikłań okołoporodowych. Osoby mające problemy z wątrobą lub z nerkami również  powinny zachować ostrożność podczas przyjmowania aspiryny. Nie należy też zażywać preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy równolegle z innymi lekami o działaniu przeciwzakrzepowym oraz w przypadku nadwrażliwości na któryś ze składników leku. W przypadku wątpliwości co do stosowania tego typu preparatów warto zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty, by mieć pewność, że aspiryna nie wpłynie niekorzystnie na organizm. 


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl