Labocanna analizuje możliwości ekspansji na rynkach zagranicznych


Labocanna analizuje możliwości ekspansji na rynkach zagranicznych
2022-11-24
Konopna spółka ma ambitne plany rozwoju

Działająca w branży konopnej spółka Labocanna  rozważa rozwój na rynkach europejskich w zakresie hodowli marihuany medycznej. Jej uprawa jest jednym z kluczowych elementów strategii rozwoju firmy. Szacunki tylko na 2022 r. pokazują, że całkowita liczba  europejskich pacjentów stosujących terapię leczniczą marihuaną wzrośnie o ponad 30% - z około 130 tys. w 2021 r. do 174 tys. w 2022 r.

- Labocanna przygotowuje się do aktualizacji strategii rozwoju. Jednym z jej elementów jest uprawa marihuany medycznej, w której dostrzegamy ogromny potencjał, jaki może wpłynąć na jeszcze bardziej intensywny rozwój naszej spółki. Obecnie analizujemy możliwości i bacznie obserwujemy zagraniczne firmy, które już uprawiają lek, jakim jest marihuana medyczna - mówi Ernest Bednarowicz, prezes zarządu Labocanna.

Na ten cel spółka będzie potrzebować istotnego wkładu finansowego.

- Uważam, że Labocanna realizuje wiele ciekawych projektów, które są w stanie mocno przyczynić się do budowy jej wartości. W mojej opinii nie są one jeszcze widoczne w wycenie spółki. Pieniądze Labocanny można wykorzystać znacznie efektywniej, przeznaczając je na realizację projektów rozwojowych niż na skup akcji własnych, dlatego podczas NWZA głosowałem przeciwko skupowi - komentuje Paweł Kiciński, jeden z głównych akcjonariuszy Labocanny.

Na skup akcji własnych Labocanna planowała przeznaczyć do 1 mln zł. Podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Labocanny, które odbyło się 21 listopada, podjęto decyzję o braku realizacji skupu.

W czerwcu 2022 r. Labocanna podpisała list intencyjny dotyczący współpracy z instytutem badawczym. Na mocy zawartego w III kwartale br. aneksu do listu -  strony rozpoczęły działania, których celem jest uprawa marihuany medycznej.

- Terapie z wykorzystaniem marihuany medycznej są coraz bardziej popularne i doceniane zarówno przez pacjentów, jak i lekarzy. Liczne badania prowadzone na całym świecie dostarczają nam kolejnych informacji o nowych możliwościach zastosowania tych roślin. Rozważamy możliwość  prowadzenia hodowli marihuany na terenie Polski, ale zastanawiamy się także nad działalnością poza granicami kraju - podsumowuje Ernest Bednarowicz.

W III kwartale 2022 r. Labocanna po raz pierwszy wypracowała zysk netto w kwocie ponad 74,8 tys. zł, wobec straty netto na poziomie 22,7 tys. zł w analogicznym okresie 2022 r.

Stosowanie medycznej marihuany w celach leczniczych zostało zalegalizowane w Polsce w 2017 r. W kwietniu 2022 r. w życie weszła nowelizacja ustawy, która umożliwia w kraju hodowlę konopi w celu uzyskania surowca farmaceutycznego - jak na razie legalnie medyczną marihuanę mogą uprawiać jedynie instytuty badawcze znajdujące się pod nadzorem Ministerstwa Rolnictwa.

Szacuje się, że w 2028 r. wartość rynku medycznej marihuany w Polsce może sięgnąć nawet 2 mld euro.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Redakcja News

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl