Łazienka dla całej rodziny
Przyjście na świat nowego członka rodziny wiąże się zazwyczaj z bardzo emocjonującym wydarzeniem. W obliczu narodzin dziecka nie zawsze mamy czas, by w pełni się na nie przygotować i przemyśleć kwestię dopasowania wszystkich pomieszczeń do nowej sytuacji.
Obchodzone w maju i czerwcu święta mogą być dobrą okazją do tego rodzaju refleksji.
Bardzo niewielu z nas mieszka samotnie. Według szacunków GUS, na ponad 14 milionów gospodarstw domowych przypada zaledwie 26% tych jednoosobowych. W co trzecim polskim domu zameldowane jest co najmniej jedno dziecko. Spodziewając się przyjścia potomka na świat, przygotowujemy dla niego pokój, kupujemy rozmaite akcesoria. Rzadko jednak mamy okazję, by zastanowić się nad tym, jak w związku ze zwiększeniem liczby mieszkańców i pojawieniem się nowego rodzaju potrzeb, powinna zmienić się łazienka. Z okazji obchodzonych w maju i czerwcu świąt - Dnia Rodziny oraz Dnia Dziecka - zwracamy uwagę na kilka kwestii istotnych podczas aranżowania i remontu tego wnętrza, z którego korzystać będzie wiele osób w różnym wieku.
Im więcej, tym intensywniej
Wraz z większą intensywnością korzystania z łazienki, podnosi się przeciętny poziom wilgotności w pomieszczeniu, częstotliwość regulacji temperatury i ciśnienia wody oraz ilość negatywnych czynników działających na ceramikę oraz inne elementy wyposażenia. Urządzając łazienkę dla całej rodziny, warto więc sięgnąć po rozwiązania, które będą sprawnie funkcjonować przy intensywnej eksploatacji. - Dążąc do uzyskania maksymalnej żywotności urządzeń sanitarnych należy zwracać uwagę przede wszystkim na wykorzystane do ich produkcji surowce - mówi Katarzyna Choniawko, ekspert Armatury Kraków. - W przypadku umywalek i misek WC polecamy upewnić się, czy mamy do czynienia ze szkliwioną ceramiką. Długotrwałą niezawodność systemu regulacyjnego gwarantują natomiast baterie z głowicą ceramiczną. O solidności, a jednocześnie estetyce armatury decyduje także chromowana powłoka. Wybierając meble łazienkowe, pamiętajmy, że najlepiej służą nam te, wykonane płyt o podwyższonej odporności na wilgoć oraz tworzyw niepodatnych na odkształcanie, jak np. MDF - tłumaczy ekspert. Stosując się do tych porad, nie tylko unikniemy usterek i zmniejszymy częstotliwość napraw lub wymiany wyposażenia, ale także ograniczymy ryzyko negatywnego oddziaływania otoczenia na zdrowie domowników. Prawidłowo użytkowane, produkty wykonane z wyżej wymienionych materiałów są mniej podatne na korozję i utrudniają rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów. Myśląc o łazience w perspektywie dobrego samopoczucia całej rodziny, warto wskazać także rozwiązania, które bezpośrednio wpływają na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i komfortu jej członków.
Bezpieczeństwo dla malucha
Najpoważniejszymi zagrożeniami, które czyhają na najmłodszych podczas wykonywania czynności higienicznych są poparzenia gorącą wodą oraz kontuzje wskutek pośliźnięcia i upadku. W dużej mierze można zapobiegać im dzięki sprytnemu wyposażeniu. Ryzyko przewrócenia się przy wychodzeniu z kąpieli znacząco ograniczają kabiny typu walk-in, pozbawione brodzika i progów utrudniających swobodne poruszanie. Dzięki ich otwartej konstrukcji nie ma konieczności schodzenia z dużej wysokości, a odpowiednio wyprofilowana posadzka eliminuje ryzyko zachlapania podłogi. Zachowanie równowagi ułatwią także maty antypoślizgowe z karbowaną powierzchnią, umiejscowione wewnątrz kabiny oraz na posadzce przed nią, a także specjalne uchwyty montowane przy ścianie. - Najpopularniejszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem zapobiegającym poparzeniom jest montaż baterii termostatycznej - mówi Katarzyna Choniawko. - Armatura tego typu posiada instalację przeciwpoparzeniową. Zwiększenie temperatury wody powyżej 38°C wymaga odblokowania przycisku. Dodatkowo, wyposażone w nią modele nie pozwalają na uzyskanie strumienia gorętszego niż 60°C - dodaje ekspert Armatury Kraków. Kolejnym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę aranżując łazienkę, z której korzysta dziecko, jest stworzenie niedostępnych najmłodszym miejsc składowania żrących środków chemii gospodarczej i innych niebezpiecznych substancji. Niezastąpione okazują się w tym przypadku podwieszane szafki oraz wysokie słupki.
Wygoda dla każdego
Wzrost i indywidualne preferencje domowników warto wziąć pod uwagę nie tylko planując rozmieszczenie mebli, ale także wyposażając kabinę prysznicową. W przypadku, gdy ma z niej korzystać wiele osób, można zwiększyć komfort każdej z nich dzięki rozwiązaniom takim, jak natrysk przesuwny oraz głowica z kilkoma programami. Dzięki temu wyposażeniu, zmiana wysokości, na której znajduje się słuchawka lub deszczownia nie będą nastręczać najmniejszych kłopotów. Sprawnie przebiegnie także ustawienie strumienia o ulubionej intensywności. W kategoriach potrzeb poszczególnych domowników warto myśleć także dobierając drobniejsze akcesoria, jak: kosz na pranie, półki na kosmetyki czy uchwyty na artykuły podręczne. Regulowane elementy sprawią, że łazienka będzie „rosła" wraz z jej najmłodszymi użytkownikami.
Nadesłał:
More&More
|