Maski antysmogowe - nowy trend w 2017 roku?


Maski antysmogowe - nowy trend w 2017 roku?
2017-01-13
Ostatnio wiele mówi się o szkodliwych pyłach unoszących się nad polskimi miastami. Czy przyzwyczaimy się do masek gazowych w 2017 roku?

Na wielu filmach czy zdjęciach z Japonii od dawna obserwujemy ludzi w maskach antysmogowych. Domyślamy się oczywiście dlaczego ich noszenie jest w tym kraju tak powszechne. Wszechobecny smog, powietrze zanieczyszczone tak bardzo, że stało się groźne dla zdrowia człowieka. Jeszcze parę lat temu nie musieliśmy się martwić podobnymi problemami. A dzisiaj?

Maski antysmogowe to konieczność

Nasze miasta się zmieniły. Na gorsze. Normy zanieczyszczenia zostały przekroczone o kilkaset procent w wielu regionach Polski. Naukowcy biją na alarm. Musimy, chcąc nie chcąc, zainteresować się tematem masek antysmogowych.

Poznaj swojego wroga

Najgroźniejsze dla zdrowia i życia człowieka są metale ciężkie, takie jak Pb, Zn, Fe, Cu, Cd. Ich wpływ jest tak duży, że trudno go nawet doprecyzować. Jednak proste badania na plechach porostu dowiodły, że wysokie stężenie metali ciężkich powoduje ich uszkodzenia w wielu postaciach: zaczernienia, zbrązowienia itp. Aż strach pomyśleć do jakich szkód może doprowadzić organizm człowieka regularne wdychanie tych pierwiastków wraz z tlenem.

Kolejnym problemem jest siarka, a także wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, np. Benzoapiren. Okazuje się, że dobra maska antysmogowa potrafi poradzić sobie z wszystkimi wymienionymi związkami.

Jakie cechy powinna mieć dobra maska antysmogowa?

Przede wszystkim powinna spełniać normy bezpieczeństwa. Dla naszych potrzeb przydałaby się taka, która została oznaczona międzynarodowym symbolem N99. Oznacza to, że taka maska może zatrzymać nawet do 99% szkodliwych związków. Maski chirurgiczne, tak popularne w Japonii, nie spełniają tego kryterium.

Co poza maską?

Niestety samo stosowanie maski nie wystarczy, chyba, że będziemy to robić dwadzieścia cztery godziny na dobę. Jeśli mieszkamy w silnie zanieczyszczonym mieście, nie powinniśmy wietrzyć pokoi. Warto natomiast uszczelnić okna we wszystkich pomieszczeniach. Jeśli zależy nam na rozwiązaniach długoterminowych, powinniśmy pomyśleć o wsparciu jakiejś inicjatywy związanej z ekologią, a także pomyśleć o własnej, domowej lub przydomowej szklarni (świetne szklarnie przydomowe realizuje np. GreenHouse Service).


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Daniel Getsiński

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl