Mniejsze zużycie energii, większa produktywność


Mniejsze zużycie energii, większa produktywność
2019-07-11
W Polsce zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne wynosi 3,5 mln ton rocznie, a obroty tego sektora sięgają już 80 mld zł. Branża stale się rozwija i coraz istotniejszym problemem staje się jej negatywny wpływ na środowisko.

Dlatego tak duże znaczenie ma szukanie skutecznych sposobów na obniżenie emisji CO2 oraz kosztów zużycia energii. Według ekspertów Shell Lubricants producenci wyrobów z tworzyw sztucznych mogą uzyskać do 4% oszczędności kosztów energii pobieranej przez wtryskarki dzięki zastosowaniu odpowiedniego oleju hydraulicznego.

 

Metoda formowania wtryskowego jest procesem o charakterze termicznym, a co za tym idzie wiąże się z wysokim zużyciem energii na kilogram przetworzonego surowca (kWh/kg).

Z tego względu firmy produkcyjne muszą dążyć do redukcji jej zużycia oraz zapobiegania stratom. Zmieniające się wymagania rynku oraz rosnące ceny energii sprawią, że nawet kilkuprocentowe ograniczenie zużycia daje wymierne korzyści finansowe.

 

„Kierunek, w którym zmierza branża tworzyw sztucznych i rosnąca konkurencja sprawiają, że firmy muszą maksymalnie wykorzystywać możliwości maszyn i urządzań, zmniejszać zużycie energii, szukać najbardziej opłacalnych kosztowo rozwiązań oraz minimalizować ryzyko wystąpienia nieplanowanych przestojów. Oleje i smary, wsparcie ekspertów zewnętrznych oraz usługi usprawniające gospodarkę smarną są ważnymi elementami, które mogą pomóc przedsiębiorstwom produkcyjnym osiągnąć zamierzone cele biznesowe. Chcąc pomóc firmom zmniejszyć koszty utrzymania ruchu oraz zwiększyć efektywność, opracowaliśmy olej hydrauliczny Shell Tellus S4 ME” – powiedział Robert Gałkowski, ekspert techniczny Shell Polska.  

 

5390 dolarów oszczędności

Niemieckie przedsiębiorstwo AGI Freden GmbH & Co. KG (AGI), zajmujące się produkcją formowanych wtryskowo plastikowych opakowań na płyty DVD i podobne produkty, dążyło do obniżenia kosztów operacyjnych swojej wtryskarki, a zwłaszcza do ograniczenia pobieranej przez nią energii. Firma zwróciła się do Shell Lubricants o poradę. Zespół techniczny Shell dokonał oceny układu smarowania maszyny i zasugerował użycie oleju hydraulicznego Shell Tellus S4 ME 46, który zapewnia systemom hydraulicznym zwiększoną sprawność energetyczną bez obniżenia poziomu zabezpieczenia maszyn. Producent skorzysta także z usługi Shell LubeAnalyst – najnowocześniejszej metody monitorowania stanu środków smarnych stosowanych w maszynach, dzięki której można ocenić stan oleju lub smaru, określić potencjalne problemy i dokonać porównania wydajności urządzeń. Po przejściu na olej Shell Tellus S4 ME 46 przedsiębiorstwo AGI odnotowało zmniejszenie zużycia energii przez wtryskarkę na poziomie około 4%. Ponadto, dzięki wydłużeniu okresu między wymianami środka smarnego, firma oszacowała, że uzyska oszczędności w zakresie zużycia oleju hydraulicznego i kosztów utrzymania w wysokości 12% lub 5390 dolarów w skali roku[1].

 

Pierwszym krokiem do znacznego obniżenia całkowitych kosztów użytkowania (TCO, ang. Total Cost of Ownership) w przedsiębiorstwie produkcyjnym wykorzystującym metodę formowania wtryskowego jest wybór właściwego oleju hydraulicznego. Produkt musi zapewniać prawidłowe funkcjonowanie układu hydraulicznego, redukować zużycie energii i kosztów eksploatacji, zwiększać efektywność produkcji oraz wydłużyć czas nieprzerwanej i bezawaryjnej pracy maszyn.

 

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://shell.pl/wtryskarki



[1] Wskazane oszczędności są charakterystyczne dla dnia obliczeniowego i wymienionego zakładu. Obliczenia te mogą się różnić w zależności od lokalizacji i czasu i zależą, np. od zastosowania, warunków pracy, aktualnie stosowanych produktów, stanu sprzętu oraz praktyk konserwacyjnych.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ConTrust
http://contrust.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl