Na czym polega profesjonalna usługa planowania ogrodu zimowego?


2020-07-26
Własny dom to nieoceniona i bardzo ważna przestrzeń. Coraz więcej osób budując dom decyduje się na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni i stworzenie tak zwanego ogrodu zimowego z przeszklonymi ścianami, w którym przez cały rok można spędzić czas w towarzystwie pięknych roślin.

Ogród zimowy wolnostojący a przybudówka

Wcale nie ma konieczności stawiania takiego ogrodu już na etapie budowy domu. Niekiedy inne koszty są zbyt obciążające i warto wówczas odczekać kilka lat i dokonać niewielkiej przebudowy. Istnieje również możliwość postawienia ogrodu wolnostojącego. Jeśli zaplanowany przez nas ogród zimowy nie przekroczy powierzchni 25 metrów kwadratowych, nie potrzeba nawet zgody inspektora budowlanego. Bez konieczności dopełniania formalności sam proces budowy można rozpocząć szybko.

Większość posiadaczy zimowych ogrodów przyznaje, że przybudówka jest rozwiązaniem najwygodniejszym, ponieważ do swojego ogrodu można dostać się bez konieczności opuszczania budynku, a tym samym narażania się na nieprzyjemne warunki zewnętrzne. Latem nie stanowi to większego problemu, jednak zimą zmusza do ubrania się i przygotowania do wyjścia. Sama przybudówka nie musi zostać zagospodarowana od początku, ale można stopniowo planować jej funkcjonowanie i wygląd.

Jak profesjonalista planuje ogród zimowy?

Zaplanowanie przestrzeni, roślinności, jej nasadzeń, oświetlenia i innych kwestii może okazać się dla amatora zbyt trudną kwestią. Często pod uwagę trzeba wziąć bowiem kwestie, o których nie ma się pojęcia. Nie wystarczy tylko znać się na roślinach i umieć nimi zajmować. Jeżeli istnieje taka możliwość finansowa, warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, która zaprojektuje ogród od początku do końca, a następnie może również przystąpić do jego kompleksowego wykonania. To od właściciela nieruchomości zależy, na jaki rodzaj i zakres usług się zdecyduje.

Planując ogród zimowy trzeba wziąć pod uwagę stronę, z jakiej się znajduje. Wspaniale, jeśli ogród zimowy znajduje się od zachodniej strony, ponieważ tam słońce utrzymuje się najdłużej i pięknie zachodzi za horyzontem, dzięki czemu można najprzyjemniej spędzać popołudnia i wieczory. Jest to korzystne rozwiązanie również dla wielu roślin, choć te często wymagają dodatkowego oświetlenia, które jest profesjonalnie zaplanowane i może działać zdalnie.

Konieczne jest również dokładne zaplanowanie systemu nawadniania roślinności i jej nasadzenia. Osoba bez odpowiedniego doświadczenia może mieć duży problem na tym etapie.

Przestrzeń wypoczynkowa w ogrodzie zimowym

Warto pamiętać o tym, że ogród zimowy to nie tylko piękna i zadbana roślinność, w której towarzystwie możemy spędzać czas przez okrągły rok. To przede wszystkim miejsce, gdzie istnieje możliwość odpoczynku i relaksu, czy spotkań towarzyskich. Miejsce do zjedzenia posiłku, czy napicia się kawy to absolutne minimum, a wiele osób decyduje się na dużo bardziej oryginalne rozwiązania.

W ogrodach zimowych można więc spotkać jaccuzzi, sauny, baseny, niewielkie oczka wodne z rybkami, fontanny, stoły do ping ponga, czy miejsca do ćwiczeń. Ważne, żeby zastanowić się nad tym, w jaki sposób rodzina lubi spędzać swój wolny czas i co sprawia jej przyjemność. Wówczas w ogrodzie zimowym będzie można aktywnie i przyjemnie pobyć razem.

Osoba planująca cały ogród na pewno będzie zajmowała się również jego oświetleniem. W ogrodach zimowych bardzo często spędzamy całe wieczory i spotykamy się z przyjaciółmi, czy jadamy kolację. W takiej sytuacji konieczne jest właściwe rozmieszczenie źródeł światła, jak również zaplanowanie różnych możliwości. Z pewnością przyda się światło delikatne i romantyczne w postaci lampek led, ale niezbędne jest również oświetlenie funkcjonalne, kiedy porządkujemy, czy wykonujemy prace ogrodnicze. Architekt na pewno uwzględni wszelkie uwagi i prośby, a jednocześnie będzie w stanie zaproponować rozwiązania praktyczne.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl