Naprawdę przydatne gadżety dla biegacza
Moda na bieganie jest jedną z tych, które przynoszą prawie same pozytywne skutki. Ponadto można powiedzieć, że jest to sport niewymagający finansowo – aby rozpocząć systematyczne treningi nie musimy inwestować choćby w specjalistyczny sprzęt.
Wystarczy nam wygodne ubranie sportowe i determinacja, a niemal od razu możemy bić swoje własne rekordy. Na rynku dostępnych jest wiele gadżetów dla biegaczy. Którymi z nich faktycznie warto się zainteresować?
Słownikowa definicja słowa „gadżet" wskazuje[1], iż jest to dla nas rzecz ciekawa, ale niekoniecznie potrzebna. Jednak rozwój technologii oraz popularyzacja zdrowego trybu życia pozwala nam napisać nową definicję „gadżetu dla biegacza" i wskazać, które z nich są faktycznym must have, z których korzystanie nie będzie tylko zabawą, a faktycznym udogodnieniem naszego sportowego hobby.
Opaska na ramię z miejscem na telefon - na rynku jest dostępnych wiele urządzeń elektronicznych, które mają ułatwiać lub uatrakcyjniać bieganie. To specjalne zegarki z GPS oraz pulsometrem (lub niezależne pulsometry), ergonomiczne odtwarzacze mp3 przeznaczone do biegania itd. Jeśli jednak żadne z powyższych urządzeń nie jest dla nas niezbędne, choć z chęcią sprawdzilibyśmy ich działanie na sobie - większość z nich możemy zastąpić swoim smartfonem! Wystarczy na nasz sprzęt pobrać odpowiednie aplikacje, a w jednym urządzeniu skompletujemy cały zestaw elektronicznych gadżetów - od odtwarzaczy muzyki z playlistami dla biegaczy i muzyką o określonym tempie (to pomaga nam utrzymywać stałe tempo biegu i oddechu), po aplikacje rejestrujące nasze trasy i analizujące nasze wyniki. Pozostaje tylko kwestia umiejscowienia naszego telefonu, aby ten nie przeszkadzał w biegu. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest specjalna opaska na ramię, na której możemy umieścić swój telefon. Dzięki temu bezproblemowo podepniemy do niego słuchawki nawet z krótkim kablem, a smartfon nie będzie wpływał na ergonomię naszych ruchów, jak ma to w przypadku trzymania go w dłoni czy nawet w kieszeni. Nawet jeśli nie będziemy korzystać z najnowszych aplikacji dla biegaczy - możemy wykorzystać nasz telefon jako podręczny zegarek czy aktualizowaną na bieżąco prognozę pogody na obranej przez nas trasie.
Odzież - do biegania wystarczy nam zwykła koszulka i dresy, jednak warto pomyśleć o specjalistycznej odzieży do biegania z kilku powodów:
- Koszulka termoaktywna - pozwoli nam przez cały dystans czuć się świeżo i lekko, gdyż pot, który wsiąka w „normalną" tkaninę (przez co zwykły bawełniany T-shirt staje się cięższy imało komfortowy), nie będzie zbierał się na odzieży, która przepuszcza powietrze i odprowadza wilgoć, dostosowując się przy tym do zewnętrznej temperatury i utrzymując stałą temperaturę naszego ciała. To natomiast może mieć wpływ na wyniki - nasze ubranie nie „da nam znać", iż już jesteśmy zgrzani i straciliśmy dużo energii.
- Spodnie - w okresie zimowym świetnie sprawdzają się termoaktywne legginsy, na lato - przewiewne i luźne kroje krótkich spodenek. Dzięki dobrej wentylacji także dolnej części ciała będziemy odczuwać większy komfort podczas biegania.
- Buty - najlepszym i najbardziej naturalnym „obuwiem" dla człowieka do biegania jest... goła stopa. Żyjemy jednak w czasach, w których bieganie boso może skończyć się dla nas uszczerbkiem na zdrowiu (np. w postaci skaleczonej nogi, jeśli trafimy na kamień). Warto zatem wybrać buty rekomendowane do biegania, które dadzą nam dobre wybicie izamortyzują uderzenia stopy w ziemię. Co więcej, skorzystanie znieodpowiedniego obuwia może prowadzić do nienaturalnego ustawienia naszych kończyn i problemów ze zdrowiem. To szczególnie ważne, jeśli biegamy po asfalcie! Stawy kolanowe człowieka nie są przystosowane do częstego biegania po tak twardej nawierzchni i przy długotrwałych treningach bieganie po asfalcie bez odpowiednich butów może na stałe uszkodzić nasze kolana. Odpowiednie obuwie zminimalizuje ryzyko.
Pralka - to duży i niezbędny „gadżet" każdego biegacza. Odpowiedni model nie pozwoli zniszczyć ubrań do biegania - odzież będzie czysta i świeża. Jak wiadomo, sportowe ubrania i buty potrzebują specjalnego traktowania, żeby mogły nam służyć jak najdłużej. Ponadto wymagają prania po każdym treningu, co może oznaczać wykonywanie tej czynności nawet kilka razy w tygodniu, a to sprzyja szybkiemu niszczeniu odzieży. Z raportu „Bieganie w 2016 roku w liczbach"[2] wynika, iż ponad połowa biegaczy kupuje tylko jedną parę butów na rok. Tym bardziej warto zadbać, aby przez cały ten okres nasze obuwie spełniało standardy jakości jak najbardziej zbliżone do stanu fabrycznego. Dla aktywnych osób najlepszym rozwiązaniem będzie więc wybór odpowiedniego modelu pralki z programami np. dla ubrań syntetycznych ze wstawkami z różnych materiałów czy do prania ubrań zawierających specjalistyczne materiały np. Gore-texTM. Przykładem urządzenia, wyposażanego w takie programy jest pralka Indesit Innex. Posiada dodatkowo program do prania obuwia sportowego (pozwala na pranie maksymalnie 2 par obuwia sportowego bez hałasu i obijania się obuwia o siebie oraz o ścianki bębna). W tym celu wykorzystuje się szybki ruch bębna i siłę odśrodkową. Przydatny jest także tryb „Siłownia" - do prania ręczników i stroju na siłownię lub innych aktywności sportowych. Taki model pralki to duże ułatwienie dla osób prowadzących aktywny tryb życia.
Jeśli zadbamy o wszystkie powyższe aspekty - niemal natychmiast możemy rozpocząć nasze treningi, prowadząc je w profesjonalny sposób, a przy tym czerpiąc z nich jak najwięcej przyjemności oraz osiągając efekty.
Więcej na temat sprzętów marki Indesit można znaleźć na stronie www.indesit.pl
[1] http://sjp.pwn.pl/sjp/gadzet;2460554.html
[2] Raport przeprowadzony na zlecenie magazynu „Runner's World" na grupie 17 177 ankietowanych w 24 krajach, http://www.runners-world.pl/media/lib/2043/raportbieganie2016_4.jpg
Nadesłał:
38PR
|