Nowoczesne osłony przeciwsłoneczne – sposób na upał


Nowoczesne osłony przeciwsłoneczne – sposób na upał
2024-05-29
Latem, kiedy słońce grzeje na całego, poszukujemy skutecznych sposobów na ochronę wnętrza budynku przed nadmiernym nagrzewaniem. Do wyboru mamy różnorodne rozwiązania, więc warto poznać ich zalety i wady oraz zastosowanie w różnych pomieszczeniach.

Które z nich najlepiej sprawdzą się w naszym domu i jego najbliższym otoczeniu?

Coraz więcej słonecznych, upalnych dni sprawia, że przebywanie w zamkniętych, mocno nagrzanych pomieszczeniach może być bardzo męczące. Na szczęście jest rozwiązanie tego problemu i nie zawsze oznacza ono konieczność korzystania z energochłonnej klimatyzacji. Można sięgnąć np. po nowoczesne osłony okienne lub też okna z szybami wyposażonymi w szkła przeciwsłoneczne.

Jak szkodzi upał we wnętrzach?

Nadmierne ciepło w pomieszczeniach nie tylko powoduje dyskomfort, ale może także prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Przegrzane wnętrza sprzyjają odwodnieniu, osłabieniu organizmu, a nawet udarom cieplnym. Szczególnie narażone są osoby starsze, dzieci oraz osoby z chorobami przewlekłymi. Wysoka temperatura wpływa także negatywnie na jakość snu, co może prowadzić do chronicznego zmęczenia i obniżenia wydajności w codziennych obowiązkach. Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich osłon okiennych i technologii przeciwsłonecznych, aby zapewnić optymalne warunki we wnętrzach nawet podczas największych upałów.

Tarcza ochronna przed słońcem

Żeby zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń, promieniowanie słoneczne najlepiej zatrzymać już przed szybą. W tym celu okna pionowe i dachowe „dozbraja się” w zewnętrzne osłony okienne. To funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie, które zapewnia komfort termiczny i redukuje koszty związane z używaniem klimatyzacji. Dobrze sprawdza się zarówno w przypadku nowych, jak i już istniejących budynków.

Upał szczególnie mocno dokucza na poddaszu domu. Na oknach dachowych można więc zamontować markizy zewnętrzne. Przykładem takiego produktu jest markiza AMZ FAKRO wykonana z wytrzymałej i odpornej na działanie warunków atmosferycznych siatki.  Oferuje ona do 8 razy skuteczniejszą ochronę niż tradycyjne osłony wewnętrzne. Zaciemnia wnętrze przy jednoczesnym zachowaniu widoczności na zewnątrz. Zapewnia dopływ naturalnego światła, ochronę przed promieniowaniem UV i redukuje odgłos deszczu. Markiza montowana jest od zewnętrznej części okna dachowego, a montaż może być przeprowadzony od wewnątrz pomieszczenia – wystarczy wykręcić cztery wkręty i ponownie je wkręcić w te same otwory.

Okna ze szkłem przeciwsłonecznym

Obecnie dużą popularnością cieszy się wielkoformatowa stolarka okienna z bardzo dużymi przeszkleniami. W nowoczesnych oknach szyba stanowi ponad 90% powierzchni. Tymczasem to właśnie w szybie tkwi sekret doskonałej charakterystyki energetycznej. W nowych budynkach stosuje się więc szkła przeciwsłoneczne z powłoką selektywną, takie jak np. COOL-LITE Glassolutions Saint-Gobain, które są idealnym rozwiązaniem w przypadku, gdy poszukuje się połączenia ochrony przeciwsłonecznej, wysokiej przepuszczalności światła i termoizolacji.

Powłoka selektywna w tego typu szybach skutecznie redukuje nagrzewanie się pomieszczeń, zatrzymując większość promieniowania cieplnego, a jednocześnie zapewnia wysoką przepuszczalność światła, dzięki czemu wnętrza są jasne i komfortowe. Bardzo dobra izolacja termiczna pomaga w utrzymaniu optymalnej temperatury wewnątrz budynku. Okna z takimi szybami można też zastosować przy termomodernizacji domu, gdy wymieniamy starą stolarkę okienną na nową.

Ochrona przed słońcem w ogrodzie

W okresie letnim dużo czasu spędzamy na zewnątrz. Miejscem wypoczynku i spotkań w gronie najbliższych często staje się wówczas przydomowy ogród. Żeby palące słońce nie dokuczało nam na tarasie czy też pod pergolą, np. podczas organizacji rodzinnego przyjęcia, jako zadaszenie można zastosować specjalne żagle przeciwsłoneczne lub tkaniny cieniujące, które zamontujemy samodzielnie. W ich montażu pomoże wykorzystanie poręcznego zszywacza, z którym szybko i solidnie zamocujemy taką tkaninę w pożądanym miejscu. Dobrym rozwiązaniem jest też skorzystanie w ogrodzie z naturalnych parasoli, czyli drzew i krzewów. Jeśli mamy je w ogrodzie, to strefę relaksu najlepiej urządzić w ich cieniu.

Nowoczesne osłony okienne oraz innowacyjne rozwiązania przeciwsłoneczne to inwestycja, która przynosi korzyści zarówno w krótkim, jak i długim okresie. Zapewniają one komfort termiczny i chronią nasze zdrowie. Warto więc rozważyć ich zastosowanie, aby cieszyć się chłodnym i przyjemnym latem.

***

Rozwiązania rekomendowane przez Partnerów kampanii „TERMOMODERNIZACJA+DOBRY MONTAŻ”:

Markiza zewnętrzna AMZ FAKRO:

Markiza zewnętrzna AMZ wykonana jest z wytrzymałej i odpornej na warunki atmosferyczne siatki. Oferuje do 8 razy skuteczniejszą ochronę niż tradycyjne osłony wewnętrzne. Zaciemnia wnętrze przy zachowaniu widoczności na zewnątrz. Markiza zapewnia dopływ światła, ochronę przed promieniowaniem UV i redukuje odgłos deszczu. Łatwy montaż gwarantuje szybką instalację.

Szkła przeciwsłoneczne z powłoką selektywną od Glassolutions Saint-Gobain:

W dzisiejszych oknach szyba stanowi ponad 90% powierzchni, to w niej tkwi sekret doskonałej charakterystyki energetycznej. W nowoczesnych budynkach stosuje się szkła przeciwsłoneczne z powłoką selektywną (podwójna warstwa srebra) COOL-LITE, które są idealnym rozwiązaniem w przypadku, w którym poszukuje się połączenia ochrony przeciwsłonecznej, wysokiej przepuszczalności światła i termoizolacji.

Zszywacz aluminiowy PROLINE 55037 6-15 mm:

Opatentowany mechanizm NO SWITCH (wystarczy włożyć do magazynka gwoździe lub zszywki i zszywacz jest od razu gotowy do pracy, bez konieczności zmiany trybu pracy przyciskiem). Możliwość użycia aż 6 różnych typów gwoździ lub zszywek o wymiarach od 6-15 mm. Regulacja siły wbicia zszywki. Szybkie ładowanie zszywek od spodu zszywacza. Lekka aluminiowa obudowa. W zestawie komplet zszywek (500 szt.).

 

***

Partnerzy kampanii „TERMOMODERNIZACJA plus DOBRY MONTAŻ”: CERESIT, FAKRO, GLASSOLUTIONS, HÖRMANN, KLIMAS WKRĘT-MET, KRISHOME, PORTA, LAHTI PRO, PROLINE, POLSKIE STOWARZYSZENIE PRODUCENTÓW STYROPIANU, POLSKA ORGANIZACJA ROZWOJU POMP CIEPŁA (PORT PC), SOUDAL, STALPRODUKT-ZAMOŚĆ, WIŚNIOWSKI.

Patroni honorowi: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patroni merytoryczni: APPLiA Polska, EPPA Polska, Instytut Techniki Budowlanej, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych, Polski Związek Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR „SIPUR”.

Patroni medialni: budnet.pl, budowa.org, budowlanematerialy.eu, budownictwob2b.pl, budownictwo.org, budownictwo.co, Budujemy Dom, Buduj Energooszczędnie, bramy21.pl, Dom Idealny, domszytynamiare.pl, drzwi21.pl, e-izolacje.pl, ekobudowanie.pl, Ekspert Budowlany, e-okna.pl, Forum Branżowe, Globenergia, gramwzielone.pl, green-news.pl, inwestycje.plus, Izolacje, kupdom.com.pl, ladnydom.pl, Ładny Dom, Materiały Budowlane, Monter Stolarki, muratorplus.pl, Murator, Nasz Dekarz, obud.pl, okna21.pl, OKNO Kwartalnik, oknonet.pl, Przegląd Budowlany, RBT Magazyn, receptynadom.pl, regiodom.pl, stolarkabudowlana.eu, stolarstwo.org, Świat Aluminium, Świat Szkła, teraz-srodowisko.pl, termomodernizacja.pl, wybudujemy.com.pl

Zapraszamy do śledzenia działań kampanii „TERMOMODERNIZACJA plus DOBRY MONTAŻ” na stronie: dobrymontaz.com oraz na Facebooku: facebook.com/dobrymontaz


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Drier

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl