O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ PRZY BUDOWIE DOMU?


O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ PRZY BUDOWIE DOMU?
2023-07-28
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin postanawia zrealizować swoje marzenia o posiadaniu własnego domu. Zakup nieruchomości to z pewnością ekscytujące przedsięwzięcie, jednocześnie wymagające odpowiedniej wiedzy, środków finansowych, czasu i cierpliwości.

Większość osób buduje dom tylko raz w życiu, zatem ważne jest, aby dołożyć wszelkich starań i przywiązać dużą uwagę całemu procesowi. Chęć osiągnięcia zamierzonych rezultatów wiąże się z racjonalnym i świadomym podejściem podczas wyboru działki, projektu budowalnego czy ustalenia budżetu. O czym zatem należy pamiętać i co warto uwzględnić podczas planowania inwestycji?

Budowa domu to nie tylko kwestia wzniesienia ścian i zamknięcia projektu. To długoterminowe zobowiązanie, które ma ogromny wpływ na jakość naszego codziennego życia. Dlatego warto poświęcić odpowiednią ilość czasu i wysiłku na zaplanowanie każdego kroku tego procesu.

- Cały proces budowy domu może być skomplikowany i wymagający, dlatego ważne jest, aby być dobrze poinformowanym na temat kluczowych aspektów, wpływających w późniejszym czasie na komfort naszego życia czy stan naszego portfela. Warto zacząć od dokładnej analizy naszych potrzeb i oczekiwań, poprzez wybór odpowiednich materiałów, aż po zatrudnienie doświadczonych profesjonalistów. Uważam, że każdy detal ma znaczenie - podkreśla inżynier budownictwa i prezes firmy New-House, Robert Skulimowski.

KLUCZOWE ASPEKTY PRZY BUDOWIE DOMU

Budowa domu to nie tylko proces związany z projektowaniem i konstrukcją. Istnieje również szereg formalności i dokumentów, o których należy pamiętać.

- Wśród podstawowych i zarazem kluczowych działań jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Kolejnym ważnym aspektem jest dokumentacja dotycząca samego projektu budowlanego. To ona determinuje dalsze kroki i jest niezbędna podczas samej budowy, jak i przyszłych prac remontowych – dodaje ekspert Robert Skulimowski.

OCZEKIWANIA VS. MOŻLIWOŚCI

Budowa domu często jest pełna marzeń, wizji i oczekiwań. Chcemy, aby nasz dom był idealny, spełniał wszystkie nasze potrzeby i był miejscem, w którym czujemy się naprawdę komfortowo. Jednak ważne jest, aby realistycznie ocenić nasze możliwości i mierzyć siły na zamiary.

- Najczęstsze sytuacje z jakimi się spotykam, to przypadki, gdzie klienci przeszacowali swoje możliwości i na późniejszych etapach budowy pojawiały się problemy finansowe. Takie podejście wydłużało czas budowy i zarazem podnosiło koszty robocizny. Ważne jest, aby dokładnie ocenić nasz budżet, dostępne zasoby i zapewnić sobie zapasowe środki, na wypadek nieprzewidzianych, dodatkowych kosztów. W dobie Internetu, mamy mnóstwo programów i kalkulatorów, gdzie możemy oszacować średnie koszty budowy i wykończenia domu - tłumaczy prezes firmy New-House.

Zdarza się, że w trakcie budowy trzeba wykonać dodatkowe przyłącze, zmienia się strategia bądź wizja klienta lub budowlańcy napotykają nieprzewidziane przeszkody. Plac budowy to dynamicznie zmieniające się środowisko, do którego trzeba podejść elastycznie z dozą realizmu.

 

KOMFORT MIESZKANIA I ENERGOOSZCZĘDNE ROZWIĄZANIA

Ważnym czynnikiem podczas budowy domu jest wybór materiałów budowlanych oraz rozwiązań technologicznych zapewniających komfort mieszkania. Inwestycja w wysoką jakość, która zapewni trwałość i efektywność energetyczną domu, przyniesie korzyści w przyszłości w postaci niższych koszów utrzymania.

- Dzięki nowym przepisom wprowadzonym przez UE mamy dwukrotnie mniejsze zapotrzebowanie na energię, co przekłada się na dwukrotnie mniejsze zużycie CO2 i mniejsze rachunki za prąd. Podstawą jest zapewnienie odpowiedniej izolacji termicznej, trzyszybowych okien oraz spopularyzowanej wentylacji z odzyskiem, czyli rekuperacji bądź pomp ciepła. Zastosowanie energooszczędnych urządzeń grzewczych znacznie obniża koszy utrzymania domu, a przy tym redukuje negatywny wpływ na środowisko - twierdzi ekspert.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

dorota5

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl