O emeryturze warto pomyśleć z odpowiednim wyprzedzeniem


O emeryturze warto pomyśleć z odpowiednim wyprzedzeniem
2017-05-31
O emeryturze warto pomyśleć z odpowiednim wyprzedzeniem

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego w 2050 roku liczba emerytów wzrośnie do prawie 12,5 mln osób[1]. Przy zmniejszającej się liczbie osób w wieku produkcyjnym mogłoby się wydawać, że emerytura Polaków nie rysuje się w jasnych barwach. Jak się jednak okazuje, rozwiązania ewentualnego problemu z wysokością świadczeń przyszli emeryci mogą szukać w III filarze systemu emerytalnego.

Biorąc pod uwagę prognozy na 2050 rok, liczba osób w wieku poprodukcyjnym może wzrosnąć nawet o ponad 60% w porównaniu ze stanem obecnym[2] - tym samym co trzeci Polak byłby emerytem. Oznacza to, że dużo większe wydatki emerytalne będą finansowane przez zmniejszającą się liczbę osób pracujących. Ta perspektywa sprawia, że coraz więcej spośród nas, obawiając się o wysokość swojej emerytury, i mając na uwadze spokój swój i swoich najbliższych, poszukuje alternatyw, które pozwoliłyby znacznie poprawić poziom życia w wieku senioralnym. Jednym z rozwiązań, które w ostatnich latach zyskują coraz szersze grono odbiorców, są produkty III filaru, a dokładniej IKE (Indywidualne Konta Emerytalne) i IKZE (Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego).

Łączna liczba kont emerytalnych prowadzonych w ramach IKE i IKZE przekroczyła w końcu 2016 roku 1,5 mln. Również wartość aktywów ulokowanych na tych kontach emerytalnych wzrosła w ostatnim roku do kwoty ponad 7,7 mld złotych[3]. Jak tłumaczy Agnieszka Łukawska z Legg Mason Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych: „Wiele osób w wieku produkcyjnym skłania się ku rozwiązaniom, pozwalającym samodzielnie, prywatnie zabezpieczyć przyszłość. Duża część oszczędzających swoją „bezpieczną przystań” odnajduje w III filarze emerytalnym, co możemy zauważyć, analizując jego rokroczny wzrost. Jest to dla nich korzystne rozwiązanie z wielu powodów, przede wszystkim pod względem podatkowym. Pozytywny wpływ na zainteresowanie IKE i IKZE ma także możliwość dziedziczenia środków, które zostały zaoszczędzone na tych kontach. To ważna zaleta, bowiem wielu właścicieli kont emerytalnych ma na uwadze nie tylko swoje dobro, ale także komfort swoich najbliższych”.

Zarówno IKE, jak i IKZE są zwolnione z podatku Belki, przy czym IKE – pod warunkiem oszczędzania przez co najmniej 5 lat i wypłaty oszczędności po ukończeniu 60 lat lub nabyciu uprawnień emerytalnych i ukończeniu 55 lat. IKZE finalnie opodatkowane jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym w stawce 10%, ale wpłaty dokonane w danym roku podatkowym można odliczyć w rocznym rozliczeniu PIT. W 2017 roku oszczędność podatkowa z tytułu IKZE może wynieść nawet do 1 636,99 zł (przy maksymalnej wpłacie na IKZE i progu podatkowym 32%). W przypadku dziedziczenia środków, niezależnie od wybranego rozwiązania, na osoby uposażone i spadkobierców nie jest nakładany podatek od spadków i darowizn.

***

www.leggmason.pl

 

Legg Mason Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA działa na polskim rynku od 1998 roku. Jest jednym z liderów rynku prywatnych emerytur (indywidualne konta emerytalne, indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego, pracownicze programy emerytalne). Prowadzi najstarszy i najdłużej działający pracowniczy program emerytalny w Polsce.

 

Kontakt dla mediów:

Robert Noremberg tel: +48 660 69 964, mail: r.noremberg@unicornmedia.pl

W celu uzyskania szczegółowych informacji i dokładnych wyliczeń korzyści podatkowych prosimy o kontakt z kwalifikowanym doradcą podatkowym. Opodatkowanie zależy od indywidualnej sytuacji podatnika i może ulec zmianie w przyszłości. Podatek ryczałtowy w wysokości 10% pobierany jest od kwoty wypłaty z IKZE (jednorazowej lub w ratach). W przypadku wcześniejszego zwrotu z IKZE otrzymaną kwotę (wpłaty z uwzględnieniem zysków/straty) należy doliczyć do dochodu przy rocznym rozliczeniu PIT. W przypadku wypłat z IKE, ewentualne zyski są zwolnione z podatku od dochodów kapitałowych pod warunkiem osiągnięcia określonego wieku (60 lat lub nabycie uprawnień emerytalnych po skończeniu 55 lat) oraz odpowiedniego stażu w IKE.

Informacje na temat indywidualnych kont emerytalnych i indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego zawarte są w Regulaminie prowadzenia Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) z Funduszami Legg Mason i Regulaminie prowadzenia Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE) z Funduszami Legg Mason, które są dostępne na stronie internetowej www.leggmason.pl, w określonych punktach dystrybucji funduszu, jak również w formie pisemnej w siedzibie funduszu (ul. Bielańska 12, Warszawa). Regulaminy są dostępne, poza miejscami wskazanymi powyżej, również w innych podmiotach, uprawnionych do zawierania umów o prowadzenie IKZE lub IKE z Funduszami Legg Mason. Niniejszy materiał ma wyłącznie charakter promocyjny, a zestawienia w nim zawarte należy traktować jako ilustrację, nie prognozę. Materiał ten nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego ani oferty publicznej w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, doradztwa inwestycyjnego, innego rodzaju doradztwa, ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego, jak również innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategie inwestycyjne. Legg Mason TFI SA, zarządzające funduszami Legg Mason, działa na podstawie decyzji z dnia 18.06.1998 r., wydanej przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd.

 



[1] Zgodnie z przyjętym wiekiem emerytalnym 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Źródło: http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/roczniki-statystyczne/roczniki-statystyczne/rocznik-demograficzny-2016,3,10.html [Rocznik Demograficzny 2016 /GUS/str.168]

[2] Obliczenia własne na podstawie http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ludnosc/ludnosc/ludnosc-stan-i-struktura-oraz-ruch-naturalny-w-przekroju-terytorialnym-stanu-w-dniu-30-06-2016-r-,6,20.html [Ludność. Stan i struktura oraz ruch naturalny w przekroju terytorialnym (stan w dniu 30.06.2016r.) /GUS/str.34]

[3]  Źródło: https://www.knf.gov.pl/opracowania/rynek_emerytalny/index.html


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

UnicornMedia

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl