Opolska Wenecja


Opolska Wenecja
2017-03-14
Kanał Młynówka chyba każdemu kojarzy się z malowniczą odnogą rzeki Odry, płynącą w samym centrum stolicy województwa - Opolu. Niewielu jednak wie, że Młynówka to tak naprawdę pozostałość po starym korycie Odry, błędnie nazywanym kanałem.

W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad najciekawszymi punktami ulokowanymi wzdłuż Młynówki. Poniżej przedstawiamy listę miejsc wartych uwagi.


  1. Most Groszowy
    Znany również pod potoczną nazwą - “Zielony Mostek”. Wybudowany został w roku 1903, a swoje miano zyskał dzięki symbolicznej opłacie pobieranej niegdyś za przejście, w wysokości jednego grosza. Bardzo popularne stało się wieszanie kłódek na poręczach mostu, przez zakochane pary. Praktyka ta ma przynosić szczęście i gwarantować trwałość miłosnego związku.

  2. Śluza na Młynówce
    Zabytkowa śluza komorowa powstała przy książęcym młynie w 1862 roku. Ma 51,5 m długości i 7,5 m szerokości, a wykonana jest z betonu, cegły i kamienia. Wyposażono ją w ręczny mechanizm zamykania wrót. Spełniała funkcję usprawniania ruchu statków i barek, które odwiedzały dobrze prosperujący w tamtych czasach port przeładunkowy.

  3. Wenecja w Opolu
    Tuż nad Młynówką wzniesiono budynki kamienic, spichlerzy i magazynów. Widok ich ścian zanurzonych w wodzie prakoryta Odry do złudzenia przypomina kanały miasta z północy Włoch. Obecnie przestrzenie wewnątrz tych budynków wynajmowane są przez różne firmy między innymi opolski oddział telewizji polskiej i dom opieki. Całość infrastruktury architektonicznej oświetlona jest od niedawna pięknymi światłami, które po zmroku nadają scenerii niezwykłego klimatu.


Chcąc dokładnie opisać wszystkie czekające nas atrakcje turystyczne na Młynówce, należałoby się zastanowić nad wydaniem całkiem obszernej książki. Wiele z zabytkowych budynków posiada swoją własną niepowtarzalną historię. Ponadto Młynówka nie słynie tylko ze swoich walorów estetycznych, ale również z wielu wydarzeń dziejących się w pobliżu, o których możecie przeczytać na stronie hotel opole. Zwiedzając okolice dawnego koryta Odry nie zapominajmy również o odwiedzeniu smażalni naleśników z tradycją - Grabówki oraz towarzyszącemu jej Placu Wolności. Zachęcamy także do lektury w niedawno wyremontowanej bibliotece publicznej mieszczącej się na wyżej wspomnianym skwerze. Do zobaczenia w Opolu!

Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Magic Mike

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl