Piekący problem, czyli co na zgagę?


2019-07-02
Zgaga to uciążliwa dolegliwość, która jest wynikiem nieprawidłowej pracy układu pokarmowego. Objawia się piekącym bólem, który może być odczuwalny od brzucha aż do przełyku. Nieleczona zgaga może doprowadzić do poważnych stanów zapalnych układu pokarmowego, dlatego nie wolno lekceważyć jej objawów.

Kiedy jest się narażonym na zgagę?

 

Stan zapalny objawiający się cofaniem treści żołądka nazywany jest zgagą. Na zgagę pomagają preparaty hamujące wydzielanie kwasu solnego w żołądku. To właśnie ten kwas odpowiedzialny jest za pieczenie, które najczęściej odczuwa się w okolicy mostka. Kwas solny wraz z pokarmem może cofać się aż do przełyku oraz powodować silne bóle brzucha, wymioty oraz problemy z przełykaniem. Zgaga pojawia się przeważnie do dwóch godzin po spożyciu posiłku. Na zgagę bardziej narażeni są palacze, osoby przyjmujące leki (m.in. antykoncepcyjne, przeciwbólowe czy stosowane przy chorobach serca), kobiety w ciąży i osoby borykające się z chorobami wrzodowymi. Silniej odczuwa się zgagę także w stanach zmęczenia oraz nerwowego napięcia.

 

Odpowiednia dieta sposobem na zgagę

 

Niektóre produkty mogą przyczyniać się do podrażnienia przewodu pokarmowego. Na zgagę

wpływ ma na pewno alkohol oraz palenie papierosów. Przy problemach z cofaniem się treści żołądka warto wykluczyć z diety:

 

- kawę i colę, czyli produkty zawierające kofeinę

- napoje gazowane, ze względu na dwutlenek węgla powodujący wzdęcia

- czekoladę, która rozluźnia zwieracz przełyku, a tym samym umożliwia cofanie się kwasu solnego do przełyku

- tłuste i ostre potrawy, które obciążają i podrażniają przewód pokarmowy

- cytrusy, ponieważ mogą podrażniać żołądek i zwiększać produkcję kwasów 

 

Na zgagę niekorzystnie wpływa też późne spożywanie posiłków. Wymienione produkty nie na każdego będą działać drażniąco. Warto obserwować reakcje swojego organizmu i wykluczać z diety produkty, które powodują pojawianie się zgagi. Gdy jednak problem już się pojawi, to na zgagę oprócz preparatów hamujących wydzielanie kwasu solnego, warto sięgnąć też po preparaty działające osłonowo oraz osłabiające skurcze jelit i żołądka. 


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl