Podłogowe opowieści


Podłogowe opowieści
2023-04-27
Wybór podłogi nigdy nie jest przypadkowy – doskonale dopasowana, swoją funkcjonalnością oraz pięknym wyglądem idealnie dopełnia wnętrze i służy nam przez dziesiątki lat. Jakie trendy w tym temacie panują obecnie? Odpowiedzi na te pytania udzielają ekspertki Galerii Wnętrz DOMAR.

Ciepło „idzie” nie tylko z grzejnika, ale i od podłogi. Dlatego zawsze miejmy na uwadze to, po czym będziemy twardo stąpać. Dobór odpowiednich podłóg był ważnym aspektem już w starożytności, a historia ta obejmuje wiele wątków – od płytek ceramicznych i gresowych, po mozaiki, drewno oraz kamień.

Ceramika, gres i kamień

Jak wskazuje architektka Galerii Wnętrz DOMAR – Sylwia Gulewicz-Wysocka, ceramika i gres to materiały, które pojawiły się w V wieku p.n.e w mezopotamskich domostwach:

-  Starożytni Grecy, Egipcjanie i Rzymianie uwielbiali płytki, co widzimy w zachowanych z tego okresu obiektach. Ceramiczne i gresowe płytki szczególnie upodobali sobie Rzymianie, łącząc atrakcyjność wizualną tych podłóg ze świetnymi pomysłami technologicznymi. Materiał układali na palach, a pod nimi umieszczali piece. W ten sposób ocieplały one płytki, stając się pierwowzorem ogrzewania podłogowego. Z kolei w przypadku kamienia, stanowi on na tyle ponadczasowy materiał, że służy człowiekowi już od dwóch i pół miliona lat. Dzięki swojej charakterystycznej strukturze, od wieków zachwycano się kamiennymi podłogami, które pięknie zdobiły budowle tworzone w zupełnie odrębnych nurtach stylistycznych.

 


https://warszawacyklinowanie.pl


 

Podłogi drewniane

Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu Galerii Wnętrz DOMAR przywołuje czas, w którym nastąpiła aranżacyjna zamiana kamienia na drewno: 

- Można rzec, że historia parkietu zaczyna się w XVI wieku. Wtedy zaczęto zamieniać drogie kamienne podłogi na te tańsze, drewniane. W tym czasie wynaleziono również technologię wpustu i pióra, czyli zazębiania desek i tworzenia parkietów. Wyspecjalizowały się w tym dwie profesje - parkieciarze i marketierzy. Parkieciarze zajmowali się geometrycznym układaniem drewna, a marketierzy tworzyli arabeski i wzory z drewnianych klepek. Co ciekawe, słowo „parkiet” pochodzi z języka francuskiego i wcale nie oznacza podłogi. Jest to słowo określające drewniany podest, na którym stał królewski tron.

Ekspertka wyjaśnia, że podesty te miały wyznaczać strefę komfortu dla ważnej osoby. Sam parkiet w pałacach pojawił się w XVII wieku, najpierw jako nowinka aranżacyjna sprowadzona do Paryża przez 
Marię Medycejską, a potem jako „must have” rozsławiony przez Ludwika XIV: - To właśnie dla Wersalu, stanowiącego wizytówkę króla, rzemieślnicy stworzyli szczególny wzór, który do tej pory nazywa się parkietem wersalskim.

Nowoczesność od podłogi

A jak to wygląda teraz? Jak wskazują ekspertki Galerii Wnętrz DOMAR, kamień, drewno i ich imitacje wciąż pozostają najpopularniejszymi materiałami na podłogi. Jest to także pokłosie aranżacyjnego powrotu do natury i chęci wprowadzenia do wnętrz jak największej ilości naturalnych materiałów. 

- W ostatnim czasie bardziej skupiamy się na dużych formatach, takich jak 120x60 cm i większych - 120x280 cm. Układając tak duże płytki, jesteśmy w stanie uzyskać wrażenie większej powierzchni, ponieważ nie jest widoczny ich podział. Mogą imitować beton, drewno, kamień w wersji z połyskiem lub matowej. Ich wygląd i faktura związana jest z różnymi gatunkami kamienia i jego wybarwień – na przykład piaskowca czy marmuru. Kolorystyka płytek ceramicznych, czy też samego kamienia jest bogata – od jasnych i delikatnych marmurów, uwielbianych przez Włochów, po beże, biele czy też  zielenie i pomarańcze. Kamień często łączymy z innymi materiałami, na przykład drewnem, tworząc piękne kombinacje aranżacyjne podłogi.  Pamiętajmy, że materiał ten umożliwia tworzenie wzorów, zatem ryflowane powierzchnie pięknie sprawdzą się na podświetlonej powierzchni. Dla tych, którzy kochają nietypowe rozwiązania, bardzo ciekawym będzie zastosowanie onyksu, który jest kamieniem przeziernym – dzięki temu możemy mieć przezroczystą podłogę!

Sylwia Gulewicz-Wysocka przypomina, że oprócz kamieni, mamy dostępne spieki – czyli nie występujący naturalnie materiał, trwalszy od kamienia i będący mieszanką sprasowanych minerałów. Możemy go stosować w bardzo różnych warunkach, również na zewnątrz.

Podłoga i drewno – połączenie idealne

Bardzo często przymierzając się do wykończenia podłóg, myślimy o materiale jakim jest drewno. Zastało w naszych wnętrzach, kiedy przestaliśmy stąpać po klepisku lub sianie. Taka podłoga niewiele różni się od takiej, którą mamy dzisiaj.

- W przypadku drewna, zwróćmy szczególną uwagę na podłogi warstwowe, składające się z dwóch części – wierzchniej, zrobionej z litego drewna oraz tej wewnętrznej, wykonanej z mozaik także z drewna litego. Dzięki takiemu przygotowaniu uzyskiwana jest deska, która świetnie sprawdza się przy ogrzewaniu podłogowym, a także w przestrzeni kuchennej. Pamiętajmy, że drewnianą podłogę możemy układać w sposób tradycyjny, w formie parkietu lub jodełki. Co ciekawe, ta ostatnia w XXI wieku przeżywa swój renesans. Dostępne są różne jej rodzaje – francuska, węgierska lub angielska. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest mieszanie długości i szerokości lameli, co tworzy niepowtarzalny wzór, dodający wnętrzu nowej energii – mówi Sylwia Gulewicz-Wysocka, architektka Galerii Wnętrz DOMAR i dodaje:

- Innym rozwiązaniem są kasetony pałacowe. Wyobraźcie sobie takie przestrzenie, gdzie jesteśmy znowu w XVII wieku i stąpamy po tak wyrafinowanej podłodze. Również i teraz możemy stworzyć podłogę pałacową, ale w wersji nowoczesnej, łącząc surowe i futurystyczne wyposażenie z imperialnym wykończeniem podłogi.

Podłogi winyLOVE

Dla tych, którzy stawiają komfort użytkowania na pierwszym miejscu,  idealnym rozwiązaniem stają się podłogi winylowe. Są doskonałą imitacją naturalnych materiałów – od kamieni i drewna, po marmury, beton czy… pordzewiałą płytę. Ich kombinacji kolorystycznych także nie sposób zliczyć. Istnieją też winyle akustyczne charakteryzujące  się niesamowitą cichością użytkowania .Składają się one z 7 warstw, z których każda wycisza pewien element, dzięki czemu uzyskujemy obniżenie hałasu o 21 dB.

- Taka podłoga pod wieloma względami technicznymi jest rozwiązaniem idealnym - nie rysuje się, a także świetnie przewodzi ciepło, idealnie sprawdzając się przy ogrzewaniu podłogowym. Jest także dobrym pomysłem do pomieszczeń wilgotnych, czyli łazienek, kuchni czy pralni. Dzięki bogactwu wzorów i faktur, możemy bardzo łatwo stworzyć indywidualne i ciekawe wnętrza – podpowiada Sylwia Gulewicz-Wysocka.

Bardzo popularne są także panele podłogowe. To twardy, gotowy produkt, wytwarzany z drewna, jednak podczas obróbki termicznej nabiera nowych cech. Powierzchnia paneli zabezpieczona jest powłoką odporną na ścieranie, czyli laminatem, który dodatkowo zwiększa ich trwałość .Panele są twarde i nie wymagają specjalnej pielęgnacji oraz lakierowania, są łatwe w utrzymywaniu czystości. Architektka Galerii Wnętrz DOMAR wskazuje, by nie stosować jednak paneli w łazienkach, gdyż materiał źle reaguje na wilgoć.

Dodatek wykańczający

Wykańczanie podłogi nie kończy się na wyborze samego jej rodzaju. W tym temacie ważne są również listwy przypodłogowe. Ich wybór zależy od tego, w jakiej stylistyce mamy wnętrze oraz z jakiego materiału jest zrobiona nasza podłoga.

- Listwy białe nawiązują do podłóg zrobionych z marmuru, ale sprawdzą się także przy drewnianych. Mogą być drewnopodobne, a także podświetlane LEDami – podsumowuje Sylwia Gulewicz-Wysocka, architektka Galerii Wnętrz DOMAR.

Wszystkie rodzaje podłóg można znaleźć w ofercie salonów na terenie wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR. Pozwolą one na stworzenie pięknego i charakterystycznego wnętrza, w którym z przyjemnością będziemy spędzać każdą chwilę życia codziennego - krocząc po podłogach idealnie dopasowanych do każdego stylu i potrzeb mieszkańców.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

GUTPR
http://www.gutpr.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl