Polacy chcą autonomicznych aut
Polacy są bardziej od innych Europejczyków otwarci na innowacje w motoryzacji i wprowadzenie na drogi samochodów autonomicznych.
Na tle innych przebadanych państw Polacy wykazują znacznie większe zaufania do tego typu samochodów niż innych kierowców. Polscy ankietowani najliczniej zgodzili się ze stwierdzeniami, że „przyczyną większości wypadków jest błąd człowieka, dlatego pojazdy autonomiczne byłyby bezpieczniejsze” (51%) oraz, że „maszyny nie odczuwają emocji, dlatego mogą być lepszymi kierowcami niż ludzie” (44%).
- Wprowadzenie autonomicznych samochodów będzie rozwijane przez wiele fabryk. Wiele rozwiązań trzeba będzie dopracować np. samą technologię i sposób w jaki samochody będą oddziaływać na siebie w tym samym czasie, infrastrukturę drogową, komunikacyjną oraz same przepisy prawa – mówi newsrm.tv Carlos Cipollitti, dyrektor Centrum Innowacji Goodyear w Luksemburgu.
Wiele firm już pracuje nad takimi rozwiązaniami. Powstają tzw. autonomicze concept cary, które stają się inspiracją dla projektowanych aut. Również same części samochodów mogą być wyjątkowe i bardzo futurystyczne. Przykład? Kulista opona, która lewituje. – Goodyear Eagle-360 jest konceptem kuli, która porusza auto w zupełnie odmienny sposób od tego, który znamy z tradycyjnych samochodów. Zastosowana tu została magnetyczna lewitacja. Opona może się poruszać i przesuwać o 360 stopni – wyjaśnia Carlos Cipollitti i dodaje. – Jeżeli przyjrzymy się bliżej oponom dostrzeżemy jeszcze większą ich ewolucję. Dlaczego? Bo opona nadal jest tą częścią auta, która ma kontakt z drogą. Wymagania dotyczące opon będą rozwijane, wraz z rozwojem samych samochodów.
Jednak zanim autonomiczne samochody wyrusza na nasze drogi konieczne są także zmiany, a nasi inżynierowie mogą brać czynny udział w tworzeniu technologicznych rozwiązań dla autonomicznych samochodów. – W samochodach bezzałogowych, komponent algorytmiczny, czyli sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego jest niesłychanie istotny. To nie są tylko opony, karoseria i łączność. Aby Polska rzeczywiście mogła skapitalizować ten fakt, że mamy tak bardzo dużo wysoko wykwalifikowanych autorów algorytmów i specjalistów od sztucznej inteligencji. Musimy mieć taką legislację, która umożliwi bardzo łatwe testowanie samochodów autonomicznych – dodaje Julia Krysztofiak-Szopa, prezes Fundacji Startup Poland.
Polscy respondenci wyrażają zróżnicowane opinie na temat potencjalnych zastosowań i właściwości pojazdów autonomicznych. Ich zdaniem tego rodzaju samochody bardzo dobrze sprawdzą się podczas jazdy po autostradzie (82%), a gorzej na rondach i skrzyżowaniach (41% zgodności ze stwierdzeniem, że tego typu samochody dobrze poradzą sobie w tego rodzaju sytuacji drogowej). Dodatkowo 40% badanych pozytywnie odnosi się do zastosowania pojazdów autonomicznych w transporcie publicznym.
Nadesłał:
Serwis_Newsrm.tv
|