Polacy wiedzą, że trzeba się badać, ale nadal nie wszyscy to robią
Ponad 60% Polaków przynajmniej raz w ciągu ostatniego roku wykonało pomiar ciśnienia tętniczego krwi. Jednak, jak wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research dla Centrów Medycznych Falck, prawie 40% z nas nie robiło tego nigdy lub nie pamięta, kiedy ostatni raz mierzyło ciśnienie.
Nawet co druga osoba poniżej 25. roku życia nie pamięta kiedy miała wykonywany pomiar ciśnienia tętniczego lub nie robiła tego nigdy. Niestety, osoby w tej grupie wiekowej również narażone są na zachorowanie na nadciśnienie tętnicze.
Czynnikami ryzyka, które występują w każdym wieku, są:
· Nadmierne spożywanie alkoholu
· Palenie tytoniu i używanie środków odurzających
· Zła dieta
· Stresujący tryb życia
· Otyłość
Polacy wiedzą, że trzeba się badać, ale nadal nie wszyscy to robią. Prawie 95% ankietowanych zapytanych o to, jak często powinno się dokonywać pomiarów ciśnienia tętniczego krwi, odpowiedziało, że przynajmniej raz w roku lub częściej.
Wykonywanie tych badań jest bardzo ważne, ponieważ nadciśnienie tętnicze może nie dawać wyraźnych objawów jednocześnie siejąc spustoszenie w naszym organizmie.
Konsekwencjami nieleczonej choroby są:
· Uszkodzenia serca, mózgu, nerek i oczu
· Zwiększenie ryzyka choroby niedokrwiennej serca i zawału
· Udar mózgu
· Skrócenie życia nawet o kilkanaście lat
Jak informuje dr Ewa Kaszuba, lekarz rodzinny z Centrum Medycznego Falck w Warszawie: Pomiary ciśnienia tętniczego należy wykonywać przynajmniej raz w ciągu roku. Można to robić zarówno w warunkach domowych, jak również podczas wizyty kontrolnej u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Po 40. roku życia takie badanie należy przeprowadzić co najmniej 2x w roku, a po pięćdziesiątce nawet co 2-3 miesiące. Pozwoli to na szybkie wykrycie choroby i rozpoczęcie leczenia jeszcze zanim pojawią się skutki choroby, które bezpośrednio zagrażają naszemu życiu.
Bezpłatna Podstawowa Opieka Zdrowotna w Falck
Opieka medyczna dla seniorów
Pakiety badań profilaktycznych
*Badanie zostało zrealizowane w dniach 03.01-04.01.2017 przez agencję SW RESEARCH na zlecenie Centrów Medycznych Falck metodą CAWI na ogólnopolskiej próbie badawczej 806 ankietowanych.