Polki w długach
Polki – ambitne, dbające o bliskich, racjonalne i oszczędne. Czy na pewno? Jak podaje BIG InfoMonitor, na koniec 2016 roku zadłużonych było aż 601,5 tys. kobiet. Średnia zaległość Polki wynosiła ponad 17 tys. zł. Czy zaciąganie długu w każdej sytuacji jest jedynym rozwiązaniem?
Powodem popadania Polek w długi przeważnie są niespłacone pożyczki, nieuregulowane rachunki za usługi telekomunikacyjne oraz opóźnienia w spłacie rat kredytowych. Mieszkanki Polski najczęściej biorą kredyty w wieku między 35 a 44 rokiem życia, co wynika z najaktywniejszego okresu zawodowego, łączącego się z najwyższymi potrzebami konsumpcyjnymi i utrzymaniem rodziny. To zaś często okazuje się wyzwaniem. Wachlarz „potrzeb” na jakich spełnienie Polki zaciągają kredyty jest bardzo obszerny. Bywają to nagłe wypadki, takie jak poważne zachorowania, wymagające długiego i kosztownego leczenia czy awaria samochodu. Potrzebę zastrzyku finansowego generuje też remont mieszkania, domu czy zakup nowego sprzętu RTV i AGD. Podstawy do wzięcia kredytu nie zawsze są racjonalne. Nowe trendy i potrzeba życia „na pokaz” popycha płeć piękną do niepotrzebnych wydatków. Firmy pożyczkowe największe oblężenie przeżywają w okresach świątecznym i wakacyjnym. Tutaj nasuwa się pytanie: Czy drogie świąteczne prezenty i luksusowy urlop jest niezbędny? Czy dla kilku dni szczęścia warto zadłużać się na dłuższy okres?
„Rosnące pociechy, ale także dążący do określonego stylu i poziomu życia rodzice mają coraz większe potrzeby, co łączy się ze wzrastającymi nakładami finansowymi. Aktywne zawodowo matki, będące u szczytu kariery zawodowej muszą pogodzić intensywną pracę z prowadzeniem domu, wychowywaniem dzieci, a także spełnianiem osobistych marzeń np. o własnej firmie. Brak planu realizacji celów w poszczególnych aspektach życia prowadzi do zaciągania kredytów i pożyczek. Dlatego niezwykle ważna jest umiejętność planowania budżetu domowego i świadomego podejmowania decyzji finansowych.” – komentuje Monika Sacewicz, doradca Edukacji Finansowej Crown.
Wyzwaniem bywa również rozmowa z partnerem o finansach. BIK ujawniło, że ponad 30% Polaków nie rozmawia otwarcie o wydatkach ze swoim partnerem, a12% Polaków przyznało, że wzięło kredyt bez wiedzy swojej drugiej połówki. Dlaczego pary nie są w stanie rozmawiać o tak ważnej kwestii życiowej jaką są finanse?
„Zatajanie rzeczywistych zarobków i wydatków przed partnerem tak naprawdę nie jest głównym problemem, ale skutkiem złego funkcjonowania związku. Często wynika to z braku zaufania czy wstydu, że druga osoba ma większy wkład w budżet domowy. Bardzo ważnym jest, aby w partnerstwie pielęgnować szczerość. Wspólnie łatwiej przejść przez sytuację krytyczną, jaką jest fakt zadłużenia – dodaje Monika Sacewicz.
W odpowiedzi na rosnącą skalę zjawiska i problemy, jakie niesie za sobą zarządzanie budżetem domowym, a także podejmowanie decyzji finansowych w firmie, Ethics. Szkoła Praktyków Biznesu przygotowała konferencję „FF. Financial Freedom. Droga do wolności finansowej”, która odbędzie się jesienią w Centrum e10 przy ul. Elektronowej 10 w Warszawie. Dedykowana jest wszystkim osobom zmagającym się z problemem oraz tym, które chcą dowiedzieć się jak planować budżet, aby nie popaść w spiralę długów. Podczas konferencji uczestnicy dowiedzą się jak prowadząc działalność gospodarczą skutecznie oddzielać budżet domowy od firmowego, jak zabezpieczyć partnera i rodzinę oraz gdzie szukać pomocy w sytuacji kryzysowej. Dyskusji poddane zostaną również geneza zaciągania długów i psychologiczne aspekty ich posiadania. Gośćmi konferencji będą eksperci, którzy na co dzień doradzają w kwestiach finansowych i biznesowych – m.in. Monika Sacewicz, Daniel Lewczuk i Krzysztof Jędrzejewski.
Nadesłał:
Okaeri Consulting
|