Poznań – nowe centrum polskiej okulistyki
Stolica Wielkopolski staje się coraz bardziej rozpoznawalnym punktem na mapie polskiej i europejskiej okulistyki. Wszystko to za sprawą dr. Roberta Wasilewicza, lekarza z misją i wizją, który walczy o nową jakość w polskiej okulistyce.
W Poznaniu istnieje pierwsza w kraju prywatna klinika okulistyczna oferująca chorym na jaskrę specjalistyczną opiekę glaukomatologa oraz hypertensjologa/kardiologa. Także tutaj działa Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, które pracuje nad stworzeniem systemu inteligentnego wspomagania decyzji w diagnostyce i leczeniu jaskry.
Wykorzystanie najnowszych technologii w diagnostyce, interdyscyplinarne badania naukowe, współpraca z ośrodkami badawczymi i producentami sprzętu medycznego - to tylko niektóre z działań dr. Wasilewicza, który swoją karierę naukową i zawodową poświęcił lepszemu zrozumieniu mechanizmów chorób oczu: jaskry - w tym jej najbardziej tajemniczych i najmniej rozpoznanych odmian - oraz zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD). Dzięki pasji i wytrwałości doktora w Poznaniu powstaje właśnie jedna z najlepiej wyposażonych jednostek prywatnych w dziedzinie diagnostyki i terapii jaskry oraz AMD w Europie - [W] Eye Clinic.
- Nowe technologie pozwalają nam dzisiaj na niezwykle precyzyjną diagnostykę. Ale nie tylko. To także nowe możliwości leczenia, na przykład dzięki zastosowaniu najnowszej generacji terapii rejuwenizującej siatkówkę oka - 2RT, która pozwala na poprawę jakości widzenia w przypadku schorzeń plamki. Jeszcze do niedawna terapia ta była dostępna tylko w trzech miejscach w Polsce, teraz jest już również w Poznaniu. Często zdarza się, że przyjeżdżają do mnie pacjenci z całego kraju. Dlatego cały czas pracuję nad tym, żeby na miejscu zapewnić im jak najlepszą i możliwie najbardziej kompleksową opiekę oraz wsparcie w leczeniu - mówi dr Wasilewicz.
Oferta gabinetu obejmuje min. pełen zakres laseroterapii gałki ocznej (w tym procedury 2RT czy SLT), najnowszej generacji system optycznej koherentnej tomografii oka z angiografią OCT czy system oceny ocznego ciśnienia przepływu krwi. Dla przeciętnego odbiorcy brzmi to obco i niezrozumiale, ale dla osób ze schorzeniami oczu to często jedyna szansa na wyzdrowienie lub zatrzymanie postępu choroby. A to tylko niektóre z zabiegów realizowanych w poradni dr. Wasilewicza. Do tego dochodzą też zaawansowane procedury diagnostyczne, jak na przykład jedyny w Polsce system 24-godzinnego ciągłego monitoringu ciśnienia wewnątrzgałkowego Sensimed Triggerfish. System ten oparty jest o zastosowanie sensora w postaci soczewki kontaktowej który śledzi w sposób ciągły zmiany objętości gałki ocznej. Pacjent nosi taką miękką soczewkę przez cała dobę a wyniki trafiają bezpośrednio do lekarza, który dzięki nim może bardzo precyzyjnie dobrać leczenie do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Działalność lecznicza to jednak nie wszystko. Dr Wasilewicz od wielu lat prowadzi również badania na patomechanizmem neuropatii jaskrowej. Mają one pozwolić min. na lepsze zrozumienie związku pomiędzy ciśnieniem tętniczym, a ciśnieniem wewnątrzgałkowym. Oficjalne wyniki badań zostaną zaprezentowane dopiero na początku 2017 r., ale już dziś wiadomo, że pozwolą one na wyodrębnienie związanych z ciśnieniem czynników ryzyka zachorowań na jaskrę, a przez to na skuteczniejsze leczenie i diagnostykę choroby. Dodatkowo, dzięki wsparciu Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, częścią procesu będzie również stworzenie nowoczesnego systemu inteligentnego wspomagania decyzji w diagnostyce i leczeniu jaskry.