Pracodawca nie powinien zmuszać pracowników do korzystania z urlopu wypoczynkowego w długie weekendy
Pracodawca jest uprawniony zamknąć w określonym czasie zakład pracy i powstrzymać się od prowadzenia działalności. Nie ma natomiast prawnej możliwości przymusić pracowników, aby w tym właśnie terminie skorzystali z urlopu wypoczynkowego.
Autor: Krystian Stanasiuk, LL.M., radca prawny, partner w Kancelarii Taylor Wessing w Warszawie
Jednym z podstawowych praw pracownika jest prawo do wypoczynku podczas urlopu. Pracownik jest uprawniony do wyboru odpowiadającego mu okresu, w którym chciałby wziąć urlop, a pracodawca może na taki wybór przystać lub nie. W praktyce to od pracodawcy zależy czy urlop zostanie w danym terminie wykorzystany przez pracownika. W przypadku dni świątecznych występujących w krótkich od siebie odstępach czasu lub oddzielonych jednym dniem roboczym od weekendu (tzw. długie weekendy), pracodawcy nierzadko dążą do zamknięcia zakładu pracy na cały ten okres. Należy mieć tu jednak na uwadze, że pracownicy mogą skorzystać z urlopu w dni pracujące, które wypadają między dniami wolnymi od pracy, ale nie mają takiego obowiązku. Pracodawca, poza dwoma wyjątkami, nie może narzucić pracownikom terminu urlopu, nawet jeśli w tym okresie nie planuje prowadzić działalności.
Jedynymi możliwymi przypadkami jednostronnego zmuszenia pracownika do wzięcia urlopu jest urlop w trakcie trwania okresu wypowiedzenia, a także urlop zaległy. Jeśli jednak pracodawca określił w planie urlopów, że określony dzień jest dniem wypoczynkowym, a wszyscy pracownicy taki plan zaakceptowali, nie ma wtedy problemu z kwestiami urlopowymi w czasie zamknięcia zakładu pracy.
Kolejną ważną kwestią jest to, że nie można uznać zamknięcia zakładu pracy jako przestoju w pracy. Przestój charakteryzuje się elementem zaskoczenia, który w pełni uniemożliwia normalne funkcjonowanie zakładu pracy. W omawianym przypadku, kiedy to pracodawca decyduje o zamknięciu zakładu pracy, a pracownik zgłasza swą gotowość do pracy, nie można kwalifikować takiej sytuacji jako przestoju.
O ekspercie
Krystian Stanasiuk, LL.M., radca prawny, partner w Kancelarii Taylor Wessing w Warszawie
Krystian Stanasiuk jest radcą prawnym, absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (mgr prawa) oraz Uniwersytetu Drezdeńskiego (LL.M.). Ukończył Szkołę Prawa Niemieckiego przy UAM w Poznaniu, był także stypendystą programu Sokrates-Erasmus na Uniwersytecie Poczdamskim.
Zakres jego praktyki obejmuje przede wszystkim prowadzenie kompleksowych projektów z dziedziny prawa pracy, w tym także opiniowanie i tworzenie projektów indywidualnych oraz zbiorowych dokumentów pracowniczych, przeprowadzanie zwolnień grupowych i indywidualnych. Prowadził liczne procesy przed sądami pracy oraz w postępowaniach administracyjnych.
Mec. Stanasiuk doradzał klientom kancelarii Taylor Wessing przy licznych transakcjach M&A (fuzji i przejęć), w szczególności w zakresie zagadnień prawa pracy dotyczących przejmowania, zwolnień grupowych pracowników jak i reorganizacji zatrudnienia. Ponadto Mecenas Stanasiuk posiada bogate doświadczenie w legalizacji pobytu i zatrudnienia zarówno zagranicznej kadry zarządzającej jak i wykwalifikowanych pracowników fizycznych przy dużych projektach budowlano-inwestycyjnych.
Jest autorem wielu publikacji i wystąpień w mediach ogólnopolskich i prasie branżowej oraz współautorem Leksykonu prawa polskiego (wydawnictwo C.H. Beck Warszawa 2013) oraz Zarysu Polskiego Prawa Umów (wydawnictwo Linde Wiedeń 2017) wydanych w języku niemieckim.
O Taylor Wessing:
Taylor Wessing jest międzynarodową kancelarią oferującą pełen zakres usług prawnych. Nasz zespół liczący ponad 1200 prawników pomaga klientom z najbardziej dynamicznych branż. W doradztwie świadczonym na rzecz klientów, kierujemy się innowacyjnym podejściem do ich spraw biznesowych, które pomaga im osiągnąć sukces . Wspieramy klientów wszędzie tam, gdzie chcą rozwijać swój biznes. Nasze 33* biura w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Azji oraz nasze dwie filie w USA łączą ugruntowaną wiedzę o lokalnych uwarunkowaniach w zakresie handlu, przemysłu i kultury z międzynarodowym doświadczeniem w zakresie prawnej obsługi organizacji biznesowych, w celu zapewnienia proaktywnych, zintegrowanych rozwiązań dla naszych klientów.
* w tym nasze stowarzyszone biura w Indonezji, Arabii Saudyjskiej i Korei Południowej
Nadesłał:
INFINITY Aleksandra Gąsowska
|