Problemy ze snem u seniorów


Problemy ze snem u seniorów
2017-03-20
Osobom starszym czasem trudniej zasnąć ze względu na zmiany hormonalne, styl życia (np. drzemki w ciągu dnia), a także choroby czy przyjmowane leki. Na taki stan wpływ może mieć także obniżający się, wraz z wiekiem, poziom naturalnego hormonu snu - melatoniny.
Na szczęście z tym ostatnim możemy sobie radzić stosując suplementy diety zawierające melatoninę. Od teraz na rynku dostępna jest też melatonina w innowacyjnej formie sprayu, który gwarantuje łatwość i szybkość podania, na krótko przed snem. 

Melatonina to tzw. hormon snu.

Szyszynka, czyli gruczoł znajdujący się w mózgu, wydziela melatoninę, zwaną hormonem snu. Gdy jej ilość we krwi jest wystarczająca, nie mamy problemów z zaśnięciem, nie wybudzamy się w środku nocy, a rano wstajemy wypoczęci.

Synteza melatoniny zależy od pory dnia, a dokładnie od natężenia światła. Jej wydzielanie zwiększa się w ciemności, a maleje przy świetle (naturalnym i sztucznym). Szacuje się, że w nocy wydzielane jest 80 procent tego hormonu. Podczas zimy jest go więcej w naszym organizmie niż w ciągu lata, gdyż dzień jest krótszy.

Z wiekiem spada poziom melatoniny.
Rytm wydzielania melatoniny zależy nie tylko od natężenia światła, ale również od wieku. Wysokie stężenie odnotowuje się w przypadku dzieci, a od 30-40 roku życia obserwujemy wyraźny jej spadek. Natomiast po 65-70 roku życia, ilość tego hormonu we krwi, jest już niewielka. W organizmie 70-latka występuje kilka razy mniej melatoniny, niż w przypadku młodej osoby.

Z tego powodu, wraz z wiekiem, wzrasta częstość zaburzeń snu. Szacuje się, że na kłopoty ze snem skarży się co trzecia osoba po 40 roku życia i aż połowa osób po 65 roku życia.

Dlaczego seniorom trudniej zasypiać?
Osoby starsze są bardziej wrażliwe na czynniki, które utrudniają szybkie zaśnięcie jak światło, temperatura czy hałas. Do tego dochodzą zmiany hormonalne (osoby w okresie meno- i andropauzy, skarżą się na trudności z zasypianiem i na częste wybudzanie się). Poza tym emeryci i renciści, mają więcej wolnego czasu, który przeznaczają na drzemki w ciągu dnia. Niestety również one mogą utrudniać zaśnięcie w nocy.

Dolegliwości w starszym wieku.
Na czas potrzebny na zaśnięcie, a także na jakość snu seniorów, wpływ mają również choroby:
- którym towarzyszy ból nasilający się w nocy
- układu trawiennego i moczowego powodujące częste korzystanie z toalety
- duszności, które utrudniają lub nawet uniemożliwiają zaśnięcie
- czynniki psychologiczne, osoby starsze często nadmiernie przejmują się rodziną i otoczeniem.

Seniorzy zwykle przyjmują więcej leków niż osoby młodsze. Przyczyną pogorszenia jakości snu mogą być substancje, które są w nich zawarte.

Melatonina na problemy ze snem.
Dane naukowe wskazują na pozytywną rolę melatoniny we wspomaganiu snu, która w dodatku nie uzależnia. Zdecydowanie najwięcej preparatów z melatoniną, które dostępne są na rynku, ma postać tradycyjnych tabletek.

Nanoemulsja w spray’u.
Od niedawna na polskim rynku dostępna jest melatonina w postaci opatentowanej nanoemulsji w sprayu - Tonaxinum Melatonina Spray. Technologia nanoemulsji polega na zastosowaniu mikroskopijnych cząsteczek, które są 200-krotnie mniejsze od ludzkich komórek. Dzięki temu, mogą wniknąć w głębsze warstwy śluzówki, co przekłada się na wysoką efektywność działania.

Tonaxinum Melatonina podajemy za pomocą rozpylacza - spray’u, na błonę śluzową jamy ustnej lub pod język. Dzięki dobremu ukrwieniu jest ona odpowiednim narządem do absorpcji. Podana tak nanoemulsja nie obciąża żołądka, co jest szczególnie istotne w przypadku osób w podeszłym wieku.

Melatonina pomaga w skróceniu czasu potrzebnego na zaśniecie.

Link do zakładki nt. produktu http://tonaxinum.pl/tonaxinum-melatonina-spray.html

Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

agencja_pyry

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl