Rozmowa kwalifikacyjna - jak się do niej przygotować?


2017-01-18
Rozmowa kwalifikacyjna to jeden z najważniejszych momentów na naszej zawodowej ścieżce. Nie tylko należy się na nią odpowiednio ubrać, ale też i przygotować na najczęściej zadawane pytania.
Warto również samemu zapytać na niej o istotne informacje, jeśli nie padną one z ust rekrutującej nas osoby. Jakie pytania powinniśmy zadać i co jeszcze wiedzieć zanim wybierzemy się na rozmowę kwalifikacyjną?
 
Kiedy ktoś oddzwania do nas w sprawie pracy lub też kontaktuje się z nami w inny sposób np.: przez maila, by zaprosić nas na rozmowę o pracę, jesteśmy bardzo zadowoleni i chcemy jak najlepiej na niej wypaść. Po pierwsze nie należy się zbytnio denerwować. Na pewno rozmowa kwalifikacyjna będzie stresującym wydarzeniem w naszym życiu, jednak nie wpadajmy w panikę. Jeśli się do niej dokładnie przygotujemy, pracodawca nie będzie nas w stanie zaskoczyć, a co za tym idzie, poczujemy się pewnie i będziemy w stanie odpowiedzieć na wszystkie jego pytania i zadać własne. 
 
Po pierwsze – odpowiednio się zaprezentuj
 
Wybierając się na spotkanie z przyszłym pracodawcą, musimy przede wszystkim zadbać o odpowiedni ubiór. Może on być zależny od stanowiska. Z pewnością inaczej na nas będzie patrzył właściciel agencji reklamowej a inaczej kierownik banku. Dla panów jest jednak wskazany garnitur i krawat, przyda się im również zegarek, który wzbudza pozytywne odczucia oraz teczka z dokumentami, które mogą się przydać podczas rozmowy. Dobrze jest zabrać ze sobą portfolio jeśli takowe posiadamy, a także CV. Kiedy jednak wiemy, że możemy sobie pozwolić na nieco luźniejszy strój, wybierzmy koszulę i sportową marynarkę zakładając je do jednokolorowych spodni. Przyszły pracownik powinien być również ogolony i schludnie się prezentować. Dla kobiet zaś wskazana jest spódnica w kolano lub spodnie oraz jasna koszula. Nie mogą one przesadzać z makijażem ani malować na jaskrawe czy bardzo ciemne kolory paznokci. Liczy się ich naturalny wygląd oraz subtelny strój, który świadczy o profesjonalizmie. Kandydatki na daną posadę nie powinny również zakładać za dużo biżuterii. Wystarczą kolczyki lub skromny łańcuszek. 
 
Po drugie – nie daj się zaskoczyć
 
Pracodawca musi uwierzyć, że jesteśmy najlepszym kandydatem na oferowane przez niego stanowisko. Musimy więc nieco przeczytać na temat jego firmy, obszaru działalności, okolicznościach powstania czy też innych informacjach dostępnych w internecie. Pomogą nam też opinie zostawiane przez inne osoby, które miały z daną firmą do czynienia. Następnie warto przygotować sobie w głowie kilka zdań na nasz temat- gdzie wcześniej pracowaliśmy albo dlaczego chcemy pracować na danym stanowisku, co nas w nim najbardziej interesuje. Pracodawcy pytają również o stawkę, jaką chcielibyśmy zarabiać lub dopytują o poprzednie posady. To nieraz trudne pytania, ale nie należy się ich bać. Jeśli nie wiemy jaką podać kwotę wymarzonej wypłaty, sprawdźmy w internecie, ile zarabiają osoby na podobnym stanowisku. Jednak nie tylko nasze wyczerpujące odpowiedzi się liczą podczas rozmowy. Powinniśmy też zachować wyprostowaną sylwetkę i lekko się uśmiechać, czym wzbudzimy zaufanie. Nawet jeśli zżera nas trema, nie damy tego po sobie poznać taką postawą. Nie powinniśmy przesadzać też z gestykulacją oraz zmieniać co chwilę pozycje na krześle, bo pokaże to nasze zdenerwowanie.
 
Artykuł przygotowany na podstawie informacji z serwisu www.opinie-pracodawca.net.

Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

jagodamajcher

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl