Skuteczne i eko-logiczne sposoby na czyszczenie kabiny prysznicowej


Skuteczne i eko-logiczne sposoby na czyszczenie kabiny prysznicowej
2022-09-01
Pielęgnacja kabiny prysznicowej nie musi być ogromnym wyzwaniem. Smugi, osad czy zacieki to tylko niektóre z problemów, które napotykamy podczas czyszczenia łazienki. Jak zatem skutecznie pozbyć się brudu i osadu z kabiny?

Używając niewłaściwych środków możemy trwale uszkodzić szkło czy porysować powierzchnię brodzika. Jak w każdej dziedzinie, profilaktyka jest kluczem do sukcesu. Podobnie jest z kabinami prysznicowymi. Zaleca się regularne spłukiwanie i mycie szyb kabinowych, zanim osadzi się na nich niepotrzebny brud i osad. Czyszczenie kabiny prysznicowej wcale nie musi być kosztowne i skomplikowane.

„Lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego po każdej kąpieli powinniśmy dokładnie spłukać szyby kabinowe, tak aby wszelkie pozostałości spłynęły z tafli szkła. Zalecamy także przetarcie szyb ściągaczką do wody z gumową powłoką. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów, który spowolni osadzanie się resztek mydła i płynów, tworzących osad.”- podkreśla Dorota Muszyńska – Kierownik Działu Badań i Rozwoju i Kontroli Jakości.

Środki czystości do mycia kabin prysznicowych

Trudno jest zadbać o systematyczne przecieranie szyb w kabinie, szczególnie kiedy z łazienki korzysta kilka osób. Nieuniknione zatem jest dokładne wyczyszczenie wszystkich jej elementów. Z pomocą przychodzą nam środki chemiczne, które bez większych problemów powinny pozbyć się brudu i osadu. Przy ich wyborze należy być jednak ostrożnym i dokładnie sprawdzić ich skład. Produkty do mycia kabin prysznicowych często zawierają bowiem mikrogranulki, które trwale mogą uszkodzić naszą kabinę. Właśnie dlatego warto zapoznać się z ich składem, a do mycia użyć gładkich szczotek, gąbek i ścierek, które zminimalizują ryzyko porysowania szyby np. szmatka wykonana z mikrofibry czy ekologiczne środki czystości.

Domowe sposoby na mycie kabiny prysznicowej

Wiele osób zamiast kupować specjalne detergenty do mycia kabin prysznicowych, sięga po domowe, sprawdzone sposoby. Jednym z najbardziej popularnych jest ocet spirytusowy, który pomoże pozbyć się osadu z szyb. Jest on przede wszystkim bezpiecznym, ale także tanim rozwiązaniem, które warto wypróbować. Ocet należy rozrobić w równych proporcjach z ciepłą wodą, a następnie aplikować na szybę czy fugi przy pomocy spryskiwacza. Po spryskaniu, trzeba odczekać od

kilku do kilkunastu minut, a następnie zetrzeć całość i spłukać wodą. Po tym zabiegu szyby powinny odzyskać swój dawny blask.

Kwasek cytrynowy to drugi sprawdzony sposób na domowe mycie kabiny prysznicowej. W porównaniu do octu ma on łagodniejszy zapach, ale jego właściwości są równie skuteczne. Kwasek należy rozrobić z wodą w proporcjach – 1 łyżka na 100 ml. Następnie roztwór nanosimy na szybę i po około 10-15 minutach spłukujemy ciepłą wodą. Należy jednak pamiętać, że kwasek cytrynowy źle reaguje z posadzkami z kamienia naturalnego, powodując jej odbarwienia. Dlatego najlepiej stosować ten środek, gdy mamy brodzik prysznicowy np. akrylowy.

Co zrobić, gdy w kabinie prysznicowej zaczyna być widoczna pleśń i grzyb? Sięgnąć po wodę utlenioną z sodą oczyszczoną. Pleśń bardzo często pojawia się na fugach i w jej okolicach. Aby się jej pozbyć, wystarczy zasypać te miejsca sodą oczyszczoną. Po około 15 minutach należy dokładnie wyszorować podłoże, a następnie zalać całość wodą utlenioną i pozostawić tak do wyschnięcia.

Czyszczenie kabin prysznicowych nie jest w cale takie trudne. Oczywiście warto zadbać, aby nie dopuścić do nadmiernego osadu. Jednak, gdy już dojdzie do takich sytuacji, to należy zwrócić uwagę, jakich produktów użyjemy. Gdy boimy się ryzyka, warto skorzystać z domowych i sprawdzonych sposobów, które nie dość, że są tańsze, to są również ekologiczne.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Arni

Wasze komentarze (1):

  • avatar
    ~Pati, 2022-09-02 10:45:51

    Jestem alergiczką więc u mnie wyłącznie sprząta sie ekologicznymi środkami czystości z zaazoolaa. Z tej serii do kamienia i czyszczenia prysznica nadaje się El Grubel dokładnie usuwa zabrudzenia.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl