Soczewki czy okulary – co wybrać?
Zarówno soczewki kontaktowe, jak i klasyczne okulary przekonują do siebie silnymi atutami. Oba rozwiązania mają swoich zagorzałych zwolenników. Czy można stwierdzić, który ze sposobów korekcji jest lepszy?
O różnicach między soczewkami kontaktowymi i okularowymi opowiada ekspert KRIO – dr Maciej Sokołowski, optyk, optometrysta.
Idealne połączenie
Tak naprawdę pytanie, co jest lepsze - soczewki kontaktowe czy okulary, jest błędnie zadane, gdyż są to produkty realizujące nieco inne założenia, a przy tym najlepiej spełniające swoją funkcję przy ich wspólnym zestawieniu - tłumaczy dr Maciej Sokołowski.
Soczewki kontaktowe są nowocześniejszą i dyskretniejszą wersją okularów, i świetnie sprawdzają się w ciągu dnia. Jednak ich aplikacja nie jest tak szybka, jak natychmiastowe założenie okularów, a często zdarza się, że oczy powinny odpocząć od soczewek kontaktowych nieco dłużej, np. przy zapaleniu spojówek. Wtedy bez okularów się „nie obejdziemy".
W zależności od wybranego przez nas terminu ważności soczewek, musimy pamiętać o tym, aby właściwie je pielęgnować, przechowywać i odpowiednio wcześnie zdejmować. Najpopularniejsze soczewki to jedno- i 30-dniowe. Pierwsze zakładamy rano, a zdejmujemy wieczorem, następnie wyrzucamy. Drugie należy wyjąć z oka na noc i po wyczyszczeniu przechowywać w specjalnym pudełku wypełnionym płynem do soczewek. Typów soczewek jest bardzo dużo, na rynku możemy znaleźć również takie, w których można spać - istnieją modele pozwalające na korzystanie z soczewki aż do 30 dób. Co więcej, „kontakty" mogą spełniać także funkcje estetyczne. W zależności od naszych preferencji, mogą podkreślać kolor tęczówek lub nadawać im zupełnie nowy wygląd.
Styl życia
Głównym czynnikiem, który powinien dać nam odpowiedź na to, co wybrać - okulary czy soczewki kontaktowe - jest nasz styl życia. W soczewkach kontaktowych możemy robić prawie wszystko - od statycznych i spokojnych zadań biurowych po wykonywanie sportów ekstremalnych. Dają nam pewną korekcję wzroku przez wiele godzin praktycznie bez obawy o utratę czy zniszczenie.
Jeśli od soczewki wymagamy bardzo dużej precyzji, wykonywane przez nas zadania zmuszają nas do ciągłej zmiany kąta i odległości widzenia lub często zmieniamy zadania na takie, które nie wymagają korekcji - wtedy lepszym wyborem będą okulary. Te w ułamku sekundy możemy zdjąć. Osoba, która planuje drzemki w ciągu dnia lub migruje między obowiązkami, a czasem wolnym, właśnie w klasycznych okularach poczuje większy komfort.
Wszystkie dostępne rozwiązania, poprawiające jakość naszego widzenia, mają swoje mocne i słabe strony. Wykorzystanie soczewek kontaktowych na wielu płaszczyznach wydaje się lepszą propozycją, choć trzeba pamiętać, że nie każdy może ich używać. Decyzję o aplikacji soczewek kontaktowych musi podjąć specjalista: okulista lub optometrysta. Jeżeli praca pacjentów po 40 roku życia ma charakter dynamiczny i konieczne jest ostre odwzorowanie obiektów położonych daleko i blisko albo mamy złożoną wadę wzroku, wówczas okulary wyposażone w soczewki progresywne będą najlepszym rozwiązaniem. Z kolei do pracy z komputerem najlepiej sprawdzą się okulary z soczewkami degresywnymi, tzw. „biurowymi". Także i w tym wypadku można powołać się na estetykę. Niektórzy ludzie lubią akcentować swoją urodę okularami, inni - cieszą się zakładając soczewki, gdyż tym samym ukrywają swoją wadę wzroku - dodaje dr Maciej Sokołowski.
Więcej informacji na temat wad wzroku, sposobów ich korekcji oraz specjalistycznych badań, można znaleźć w filmach edukacyjnych Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej, zrealizowanych pod merytorycznym patronatem Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z udziałem optyków, optometrystów i okulistów. Materiały dostępne są pod adresem: http://www.krio.org.pl/filmy-edukacyjne
Nadesłał:
38PR
|