Spółdzielnia wprowadza standardy etyczne według wytycznych ONZ
ANG Spółdzielnia Doradców Kredytowych jest jedną z siedmiu organizacji, które podpisały w poniedziałek Deklarację przyjęcia Standardu Minimum Programu Etycznego. Dokument opracowano na podstawie programu ONZ ds. biznesu i praw człowieka oraz zaleceń Komisji Europejskiej.
Podpisanie Deklaracji zobowiązuje firmy m.in. do przeciwdziałania dyskryminacji w sferze zatrudnienia, a także premiowania pracowników, którzy przestrzegają zasad etycznych.
Kolejne organizacje podpisały w poniedziałek Deklarację przyjęcia Standardu Minimum Programu Etycznego. Uroczyste podpisanie dokumentu miało miejsce podczas konferencji „Standard etyki w Polsce”, w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej. Do grona 11 organizacji, które podpisały Deklarację w grudniu ubiegłego roku, dołączyła Krajowa Izba Gospodarcza oraz sześć firm, a wśród nich ANG Spółdzielnia Doradców Kredytowych.
- To dla nas kolejny krok w procesie tworzenia organizacji przestrzegającej wysokich standardów etycznych i prowadzącej biznes w sposób odpowiedzialny. Pomimo tego, że od lat staramy się wdrażać te zasady w Spółdzielni, wiemy, że możemy zrobić jeszcze więcej. Czujemy się wyróżnieni, ale zdajemy sobie również sprawę z tego, że będziemy musieli stawić czoła wielu wyzwaniom, jakie zakłada Deklaracja. Jesteśmy jednak gotowi na to wyzwanie i dołożymy wszelkich starań, aby mu sprostać – mówi Michał Kwasek, który podpisał deklarację w imieniu ANG Spółdzielni Doradców Kredytowych.
Sygnatariusze Deklaracji zobowiązali się do wdrażania etycznych zasad w organizacjach, które reprezentują. Będą przestrzegać i wspierać ochronę praw człowieka oraz eliminować wszelkie przypadki ich łamania. Dotyczy to zarówno praw ekonomicznych, obywatelskich, kulturowych, politycznych, społecznych, jak i praw do osobistego rozwoju, w odniesieniu do każdego człowieka bez względu na rasę, płeć, język, religię, polityczne przekonania, pochodzenie, zasobność materialną czy niepełnosprawność. Przedsiębiorstwa będą także popierać wolność zrzeszania się i w praktyce uznawać prawo do zbiorowych negocjacji.
Dokument zakłada także deklarację pomocy we wspieraniu eliminacji wszelkich form niewolnictwa i pracy przymusowej oraz w przyczynianiu się do faktycznego zniesienia pracy dzieci, a także przeciwdziałać dyskryminacji w sferze zatrudnienia. W firmie, która podpisała Deklarację, ma zostać stworzony system nagród promujących zachowania etyczne, ale też system zgłaszania nadużyć.
- Deklaracja nie jest pierwszą inicjatywą na rzecz przestrzegania zasad etycznych, do której przystąpiliśmy. Już w 2013 r. przyłączyliśmy się do United Nations Global Compact. Zasady, które wzięto pod uwagę podczas tworzenia Deklaracji, są więc nam znane i przestrzegane w Spółdzielni już od kilku lat. Co roku sporządzamy raport, w którym opisujemy nasze działania, poprzez które wprowadzamy je w życie – dodaje Michał Kwasek z ANG Spółdzielni Doradców Kredytowych.
Deklaracja została opracowana przez Global Compact Poland we współpracy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich oraz partnerami Programu "Biznes i Prawa Człowieka". Powstała na podstawie powszechnie uznanych praw człowieka, a w szczególności Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, wytycznych ONZ ds. biznesu i praw człowieka, Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDG), zalecenia Komisji Europejskiej oraz 10 zasad United Nations Global Compact. Oprócz ANG Spółdzielni Doradców Kredytowych, Deklarację podpisały w poniedziałek: Krajowa Izba Gospodarcza, DB Schenker, Nestle, Orange, Provident oraz Akademia Antykorupcyjna.
Nadesłał:
brandscope
|