Sprzedaż samochodu a OC - to musisz wiedzieć


Sprzedaż samochodu a OC - to musisz wiedzieć
2018-08-09
Planujesz sprzedaż samochodu? Nie jest to sprawa do załatwienia w 5 minut. Wiele rzeczy trzeba przemyśleć, a oprócz ustaleń z potencjalnym klientem należy załatwić wszystkie formalności, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

A co z ubezpieczeniem? OC obowiązuje wszystkich kierowców, ale co dzieje się w przypadku sprzedaży pojazdu, który obejmuje polisa?Co trzeba wiedzieć

Sprzedaż samochodu a OC to temat, który bardzo interesuje każdego, kto planuje pozbyć się swojego auta. Nic dziwnego. Przecież chcemy, aby transakcja przebiegła bez zarzutu, a obie strony były zadowolone i nie wnosiły pretensji z byle powodu. Okazuje się, że nowy właściciel używanego pojazdu może nadal korzystać z polisy poprzednika, ale nie zawsze jest to polecane i opłacalne rozwiązanie. Dowiedz się więcej, żeby nigdy nie wpaść w kłopoty przez taki detal. W tej sprawie warto porozumieć się z drugą stroną i nie czynić sobie wzajemnych problemów.

Samochody sprzedaje się na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Z Twojej perspektywy to transakcja mniej stresująca – w końcu inkasujesz pieniądze i nierzadko pozbywasz się pojazdu, który przestał Ci odpowiadać, zaczął sprawiać problemy. Nabywcy przekazujesz nie tylko kluczyki, ale także dowód rejestracyjny, dokumentacje świadczącą o ważnym przeglądzie i potwierdzenie aktualnego ubezpieczenia OC, które jest obowiązkowe.

Po sprzedaży samochodu w ciągu 14 dni (najlepiej jak najwcześniej) daj znać towarzystwu ubezpieczeniowemu, że go zbyłeś. Firmy mają w tym względzie różne procedury, więc warto napisać maila lub zadzwonić, żeby dowiedzieć się szczegółów tej formalności. Uwaga! Jeśli nie dopatrzysz tego kroku, a polisa zostanie automatycznie wydłużona o kolejny rok, zostaniesz obciążony kosztami, a przecież nie posiadasz już pojazdu.Perspektywa nabywcy

Sprzedajesz samochód, więc za chwilę zapewne nabędziesz kolejny. Kupując go z rynku wtórnego, warto pamiętać o kilku formalnościach, między innymi w związku z OC. Otóż 30 dni od podpisania umowy musisz przerejestrować samochód w Wydziale Komunikacji. Potrzebujesz do tego między innymi potwierdzenia ważnego OC od sprzedawcy, a nie tylko karty pojazdu czy dowodu rejestracyjnego. Kupujący ma też finansowy obowiązek w postaci 2-procentowego podatku od wartości auta.Akcja rekalkulacja

Jeśli jesteś osobą, która zwykle otrzymuje od towarzystw ubezpieczeniowych dotkliwe ciosy w postaci wysokich składek OC (np. z racji niewielkiego doświadczenia i młodego wieku), pewnie cieszysz się na myśl, że dostajesz ubezpieczenie wraz z samochodem. Radość jest jednak przedwczesna, ponieważ towarzystwo ma prawo do tzw. rekalkulacji i wtedy trzeba dopłacić różnicę.

Z drugiej strony, nabywca ma prawo wypowiedzieć umowę, ale jednocześnie kupić OC w innym towarzystwie, bez zwłoki, bez przerw, które kończą się karami. OC od innego kierowcy nie przedłuża się w sposób automatyczny, więc trzeba pamiętać o przedłużeniu umowy. To świetna okazja, żeby za pomocą kalkulatora OC/AC wyszukać najtańszą ofertę na rynku.Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl