Sześć trendów popularnych w nowoczesnej architekturze


Sześć trendów popularnych w nowoczesnej architekturze
2018-02-19
W dzisiejszych czasach trudno mówić o typowych rozwiązaniach, mocno dominujących w przypadku architektury domów jednorodzinnych. W dużej mierze dzieje się tak dlatego, że obecnie w budownictwie mieszkaniowym coraz chętniej stawia się na oryginalność, dostosowanie do indywidualnych gustów i potrzeb.

Można jednak zaobserwować, że w nowoczesnych projektach zdarzają się pewne rozwiązania stosowane szczególnie chętnie. Zobaczcie, jakie trendy udało się nam odnaleźć, przeglądając gotowe projekty.Jeden: więcej na przestrzeni

Coraz bardziej cenimy duże, otwarte przestrzenie. O ile niegdyś w mieszkaniach i domach każde pomieszczenie miało jasno wytyczone ścianami granice, o tyle dzisiaj coraz popularniejsze jest łączenie salonu oraz kuchni – a w przypadku domu wręcz tworzenie otwartej „części dziennej”. W jej skład wchodzą zazwyczaj kuchnia, jadalnia oraz salon. Granice pomieszczeń oznaczone są symbolicznie: najczęściej za pośrednictwem kuchennej lady, różnych podłóg, odpowiednio ustawionej sofy. Bywa, że pokoje zostają rozmieszczone w taki sposób, aby zapewnić wrażenie odizolowania kuchni, przy jednoczesnej rezygnacji ze zbędnych, zabierających miejsce ścian.

Dość często zdarza się też, że zamiast w pełni zabudowywać piętro, zostawia się otwartą przestrzeń nad salonem, budując antresolę – wysoki sufit nad salonem tworzy wrażenie dodatkowej przestrzeni, a antresola dodaje projektowi uroku. W ten trend wpisuje się także umieszczanie w pokojach ogromnych luster optycznie zwiększających przestrzeń. Takie rozwiązania pozwalają zyskać miejsce i sprawiają, że pomieszczenia wydają się większe i jaśniejsze.Dwa i trzy: moda na duże przeszklenia i aluminium

Spore przeszklenia to kolejny trend, zyskujący w ostatnich latach na popularności. Duże okna to rozwiązanie, które wizualnie wzbogaca elewację budynku, sprawia, że pomieszczenia wydają się optycznie większe, a dodatkowo zapewnia dobre ich nasłonecznienie. Modne stały się także przesuwne drzwi tarasowe, nierzadko zajmujące niemal całą ścianę salonu lub jadalni – dzięki nim możliwe jest uzyskanie efektu „otwarcia” pokoju na taras lub ogród. Tego typu drzwi można znaleźć m.in. w ofercie firmy DAKO, producenta kompleksowej stolarki.

Przeszklenia zyskują na popularności nie tylko, jeśli chodzi o wielkogabarytowe okna: coraz częściej stosuje się rozwiązania takie jak przeszklone schody albo przeszklone ściany wewnętrzne czy tworzenie oszklonych werand.

Moda na duże okna ma także swój efekt uboczny – na popularności zyskują bowiem okna aluminiowe stając się alternatywą dla najpowszechniejszego na rynku typu okien - PCV. Aluminium to materiał, który pozwala na stworzenie dużo większych przeszkleń, okien o nietypowych kształtach czy nawet przeszklonych fasad. Tworzywa sztuczne, choć nieco tańsze, to ze względu na mniejszą wytrzymałość nie zawsze nadają się do wykonania naprawdę dużych przeszkleń. Z uwagi zaś na fakt, że stolarka okienna i drzwiowa najlepiej prezentuje się wtedy, gdy wykonana jest z tych samych materiałów, coraz chętniej wybierane przez klientów są również drzwi aluminiowe. Popularność ta wynika także z faktu, że aluminiowe drzwi i okna doskonale wpisują się w nowoczesne projekty domów.Cztery: wykończenia z naturalnych materiałów

Wzbogacanie elewacji budynków i ich wnętrz o elementy wykonane z naturalnych materiałów nadaje domowi oryginalności oraz wyjątkowego charakteru. Coraz popularniejsze są dodatki drewniane albo z kamienia, ewentualnie z materiałów, które je imitują. Schody z drewna, drewniane ramy okien, pokrycie kamieniem lub drewnem jednej ze ścian to tylko niektóre z pomysłów. Interesującą opcją są także drewniane wykończenia nowoczesnych mebli, wykorzystanie drewnianych szczebelków na suficie czy ścianie lub kamienny murek obok domu – lista możliwości jest długa.

Wykorzystanie tego typu rozwiązań wykończeniowych sprawia, że projekt elewacji bądź wnętrza staje się ciekawszy, a dodatkowo dzięki zastosowaniu elementów drewna, dom wygląda „cieplej”.Pięć: operowanie kontrastem a stonowane barwy

Zazwyczaj staramy się, aby wnętrza urządzone były harmonijnie, w konkretnym stylu – stawiając na stonowane barwy czy na przykład na monochromatyczny styl skandynawski. W nowoczesnych domach, których projekty są starannie przemyślane, a żaden dodatek nie jest przypadkowy, unikamy raczej „pstrokacizny”, starając się używać trzech, góra czterech kolorów i dbając o to, aby kolorystyka wnętrz współgrała z doborem barw użytych na elewacji budynku. Jednocześnie jednak, wielu właścicieli domów dąży do uzyskania oryginalnego, interesującego efektu. Pomaga w tym między innymi operowanie kontrastami.

Najczęściej stosowane rozwiązanie to zestawianie kontrastowych barw: na przykład jasnego koloru zewnętrznych ścian z ciemnym dachem i ciemną stolarką okienną oraz drzwiową. Podobny efekt wykorzystywany jest także w przypadku projektów wnętrz. Zastosowanie na przykład dwóch barw jasnych i jednej wobec nich kontrastowej – jak ciemna szarość, czerń albo brąz wprowadzony za sprawą drewnianych dodatków – czyni wystrój ciekawszym.

Wnętrza urządzone w nowoczesnym stylu mogą sprawiać czasem wrażenie chłodnych bądź trochę zbyt monotematycznych. Aby nadać im charakteru lub wywołać wrażenie ocieplenia wnętrza wykorzystywane są rozmaite triki aranżacyjne. Świetnie sprawdzają się takie rozwiązania jak wspomniane już, drewniane dodatki, czy elementy dodające wnętrzom przytulności – miękkie poduchy, ciekawe ozdoby i wygodne fotele o niekonwencjonalnych kształtach. Niesamowity efekt daje także wykorzystanie we wnętrzu kominka opalanego drewnem – jednak nie wszyscy mogą sobie na taką opcję pozwolić.Sześć: niewysoka, ale urozmaicona bryła

Domy budowane wedle nowoczesnych projektów coraz częściej są niewysokie, za to rozłożyste, a ich bryła niekoniecznie przyjmuje kształt tradycyjnego prostokąta albo kwadratu. Chętnie budujemy domy albo parterowe, albo jednopiętrowe – przy czym niejednokrotnie przestrzeń mieszkalna na piętrze jest mniejsza, a pozostałe miejsce zostaje zagospodarowane na przykład na tarasy. Popularnym rozwiązaniem jest także strych służący jako pierwsze piętro, na którym umiejscowione są najczęściej sypialnie. Pochyłe sufity, dzięki specjalnie dostosowanym i odpowiednio rozstawionym meblom, mogą stanowić nie problem, a główny atut wystroju tego typu wnętrz.

Mnogość dostępnych na rynku materiałów, nowoczesne technologie oraz duży wybór w kwestiach dotyczących wykończenia i urządzenia wnętrz dają tam ogromne możliwości, by swoje miejsce na Ziemi zaplanować w taki sposób, aby jego aranżacja była funkcjonalna, komfortowa, a przy tym ładna i najlepiej odpowiadająca naszym gustom oraz potrzebom.
Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl