Tanie suknie ślubne - powód do wstydu czy znak czasu? Odpowiada stylistka ślubna
Portale o tematyce ślubnej radzą, by na zakup sukni zarezerwować około 15% całego budżetu weselnego. Tymczasem zgodnie z najnowszymi danymi, w 2023 roku na jednodniowe wesele bez wielkiej pompy para młoda wyda około... 60 tys. zł (w Warszawie średnio 75 tys. zł).
Czy to oznacza, że pannie młodej po prostu nie wypada założyć gotowej, taniej sukni ślubnej? Poprosiliśmy o odpowiedź stylistkę ślubną.
Pytanie zasadnicze: dlaczego tanie suknie ślubne są... tanie?
Świetnie, że o to pytasz! Niska cena nie musi wynikać z niskiej jakości wyrobu i taniej, masowej produkcji. Cenę sukienki ślubnej pozwala obniżyć wyeliminowanie z procesu produkcji czynników generujących wysokie koszty. Na przykład nie ma stacjonarnych przymiarek, szycia miarowego, doradztwa stylisty ślubnego, kilkukrotnych poprawek itd. Poza tym do szycia budżetowych kolekcji nie używa się najdroższych materiałów ani nie ozdabia się tkanin kamieniami szlachetnymi.
Czy wybór taniej sukni ślubnej zawsze wynika z niższego budżetu na wesele?
Na ogół jest to pewnego rodzaju kompromis, ale nie zawsze. Coraz częściej odwiedzają nas klientki, które ustaliły całkiem spory budżet na wesele, jednak wcale nie marzą one o arcydrogiej kreacji od projektanta. Oczywiście cenią sobie jakość, elegancję i doskonałe dopasowanie, ale wartości kreacji nie mierzą nazwiskiem designera czy kwotą na metce. Są one bardzo świadomą grupą konsumentek. Mają świetne rozeznanie w materiałach, zdobieniach i trendach w branży ślubnej. Zdarza mi się rozmawiać z klientkami, które mówią wprost, że kreacja ślubna nie jest dla nich szczególnie ważna, bo skoro mają ją ubrać jeden raz w życiu na kilkanaście godzin, to nie widzą sensu, by wydawać wiele tysięcy złotych. Wolą przeznaczyć te pieniądze na lepszą opcję wesela, egzotyczną podróż poślubną, doposażenie nowego mieszkania itp. Brzmi rozsądnie, prawda? Uważam, że wybór taniej sukni ślubnej jest po prostu znakiem czasu.
Jak znaleźć tanią suknię ślubną, by nie stracić pieniędzy ani czasu?
Aby poszukiwania budżetowej sukni ślubnej zakończyły się sukcesem, trzeba wiedzieć, czego szukamy i gdzie możemy to znaleźć. Moim zdaniem nie ma sensu jeździć po mieście w ciemno z nadzieją, że któryś salon sukien ślubnych zaoferuje nam coś interesującego w niskiej cenie i że w ogóle znajdzie dla nas czas bez wcześniejszego umawiania wizyty. Polecam zajrzeć do dobrych sklepów internetowych z modą ślubną. Cały asortyment możemy na spokojnie przejrzeć, a następnie dokonać zakupu wybranego modelu bez wychodzenia z domu. Ja od lat polecam tanie suknie ślubne z atelier krawieckiego DAMA Couture, dostępne pod adresem: https://damacouture.pl/suknie-slubne/tanie.
Jak długo się czeka na taką tanią suknię ślubną?
Producenci budżetowych sukni ślubnych zwykle zdają sobie sprawę, że ich wyroby często wybierane są na wesela last minute. Dlatego gotową kreację na ogół można kupić od ręki. Dzięki temu trafia do klientki w ciągu maksymalnie kilku dni od momentu zamówienia.
Co zrobić, gdy tania suknia ślubna nie spełni naszych oczekiwań?
Nową, nieużywaną, gotową suknię ślubną kupioną online możemy bez problemu i bez podawania przyczyny oddać. Zasady zwrotów działają tu tak samo, jak w przypadku ubrań casualowych. Na odstąpienie od umowy mamy, zgodnie z powszechnie obowiązującym prawem, 14 dni od odebrania przesyłki. Oczywiście sklepy internetowe mogą zmienić ten termin, ale tylko na korzyść konsumentek. Czyli zamawiamy jeden lub więcej odpowiadających nam modeli, przymierzamy na spokojnie w domu, wybieramy jedną sukienkę, a resztę odsyłamy i po maksymalnie kilkunastu dniach pieniądze wracają na nasze konto. Pamiętajmy, że w przypadku zakupu sukienki w salonie stacjonarnym, prawo zwrotu zależy od polityki sklepu. Sprzedawca nie ma obowiązku przyjęcia produktu tylko dlatego, że klientka się rozmyśliła. Dlatego tym bardziej polecam zakupy online.
A czy trudno jest trafić z rozmiarem taniej sukni ślubnej?
Do wyboru mamy najczęściej kilka rozmiarów, standardowych oraz/lub plus size w zależności od marki i modelu kreacji. Przed zakupem musimy się dokładnie zmierzyć – najlepiej z pomocą drugiej osoby, a następnie, na podstawie danych w tabeli, wybrać odpowiedni rozmiar. Jeśli wahamy się między dwoma rozmiarami, a możemy zamówić tylko 1 sztukę, polecam rozmiar większy. Zdecydowanie łatwiej jest skrócić i zwęzić sukienkę niż za wszelką cenę próbować schudnąć.
W imieniu swoim i przyszłych pań młodych bardzo dziękuję za ogrom cennych informacji.
Nadesłał:
slawek
|