Wiosenne ożywienie w nieruchomościach
Wiosną budzi się rynek nieruchomości. Klienci po zimie i początku roku nabierają energii i ochoty na zakup własnego mieszkania. Sprzyjają temu korzystne oferty proponowane przez deweloperów na pierwszych w nowym roku targach. Do Poznania Targi Mieszkań i Domów zawitają już 25 i 26 lutego.
Stabilna kwota kredytów
Początek nowego roku to zwykle czas zastoju na rynku nieruchomości. Klienci w tym czasie finalizują zazwyczaj transakcje z końca ubiegłego roku. Zmiany przynosi wiosna, gdy na rynku pojawiają się nowi potencjalni kupcy, zainteresowani realizacją noworocznych postanowień. W 2017 miało być jednak trudniej o kupno własnego mieszkania. Do 20 proc. wartości nieruchomości wzrósł bowiem wymagany wkład własny przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. Bankowcy zapowiadali także zaostrzenie polityki kredytowej. Jednak jak pokazuje najnowszy raport Metrohouse i Expandera, zapowiadanych ograniczeń w polityce kredytowej na razie nie ma, a dostępność kredytów pozostaje taka sama jak w 2016. To dobra wiadomość dla tych, którzy będą decydowali się na kupno nieruchomości na wiosnę.
Poznaniacy chcą zieleni
Wzmożony ruch na rynku nieruchomości na wiosnę nie jest jednak cechą charakterystyczną jedynie 2017 roku. Taka tendencja zauważana jest w każdym – klienci chętniej decydują się na zakup mieszkania na wiosnę oraz jesienią, a miesiącami z największą aktywnością są marzec i październik.
Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu wskazują, że dla mieszkańców stolicy Wielkopolski najważniejsza jest lokalizacja, a w tym otoczenie nieruchomości. Poznaniacy do 44 roku życia decydują się częściej na mieszkania z dostępem do zieleni, nieco oddalone od centrum.
– To prawda, że wiosną zauważamy większe zainteresowanie kupnem nowych mieszkań – mówi Bożena Taflińska-Tadeusz z Agencji Inwestycyjnej. – Po zimie, gdy na dworze robi się cieplej, klienci zaczynają myśleć o dobrym miejscu do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Dlatego tak duże znaczenie ma dla nich otoczenie inwestycji i bliskość terenów zielonych. To niewątpliwie plus naszej inwestycji przy ulicy Źródlanej 17. Casa Fonte na Górnym Sołaczu, położona jest bardzo blisko Parku Sołackiego oraz Parku Wodziczki, doskonałych miejsc na wiosenny odpoczynek. Z kolei dużym atutem mieszkań przy Batorego 41A jest bezpośrednie sąsiedztwo lasu i Rezerwatu Żurawiniec – dodaje Taflińska-Tadeusz.
Co ciekawe Poznaniacy wolą mieszkać w dalszej odległości od centrum, ale lubią być z tym centrum skomunikowani. To stawia przed deweloperami wyzwanie, by planować inwestycje w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej, jak chociażby budynki Agencji Inwestycyjnej na os. Batorego 41A. Dzięki bliskości Poznańskiego Szybkiego Tramwaju do centrum można dostać się stamtąd w około 10 minut.
Promocje na targach
Innym ważnym czynnikiem, który wiosną ma wpływ na zwiększenie ruchu na rynku nieruchomości są pierwsze w roku targi nieruchomości, organizowane zazwyczaj pod koniec lutego. Targi są dla klientów dobrą okazją do zakupu mieszkania w promocyjnej cenie. Do Poznania Targi Mieszkaniowe zawitają w weekend 25 i 26 lutego. W hali 3 MTP na klientów będzie czekało ponad 100 wystawców.
– Obecność na targach jest bardzo ważnym elementem naszej działalności. Prezentujemy tam nasze gotowe inwestycje oraz nowo rozpoczynane jak na przykład nieruchomość przy ulicy Stróżyńskiego 11, której budowa właśnie ruszyła. Klienci lubią przychodzić na targi, bo mogą zapoznać się tam z aktualną ofertą wielu deweloperów, ale także zasięgnąć opinii ekspertów i porównać w jednym miejscu wiele różnych inwestycji. Oczywiście mogą także liczyć na specjalne promocje targowe. – mówi Bożena Taflińska-Tadeusz z Agencji Inwestycyjnej.
Widać więc, że wiosna jest tym okresem w roku, kiedy na rynku nieruchomości uaktywniają się klienci, ale także deweloperzy. Bez wątpienia przyniesie to korzyści dla obu stron.
Nadesłał:
FortePR s.c.
|