Włącz Czystą Energię dla Polski


2022-06-23
Ruszyła II edycja konkursu “GOZpodarz 2022”

Właśnie ruszyła druga edycja konkursu organizowanego przez Pracodawców RP. “GOZpodarz 2022” to inicjatywa, która promuje dobre praktyki związane z ideą Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ) i promuje koncepcję 3U: Unikaj, Używaj ponownie, Utylizuj!! Nagrody przyznawane są w dwóch kategoriach: „wdrożenie praktyk GOZ” i „popularyzacja praktyk GOZ”.

Termin „GOZ” dla wielu to wciąż zagadka. Jak wynika z badania opinii zrealizowanego przez SW Research – ponad połowa Polaków nie potrafi rozwinąć tego skrótu. Chociaż mamy problem z nazewnictwem, to z wdrażaniem zasad GOZ w praktyce jest zdecydowanie lepiej. Aż 72% badanych deklaruje, że segreguje wszystkie odpady, a przy tym znaczna większość ocenia, że robi to prawidłowo. Staramy się także naprawiać zużyte lub zniszczone rzeczy – taką postawę deklarują niemal dwie trzecie Polaków (65%). Najtrudniej jest z pierwszym etapem piramidy 3U, czyli „Unikaj” – nie do końca umiemy zapanować nad konsumpcjonizmem. Zaledwie jedna piąta Polaków deklaruje, że na zakupy zawsze udaje się z listą lub planem, a tylko co trzeci zanim pójdzie do sklepu sprawdza, co ma w lodówce. To niestety kończy się tak, że niemal 60% z nas obserwuje, że w domu marnuje się jedzenie.

Konkurs skierowany jest do przedsiębiorców, jednostek samorządu terytorialnego oraz innych organizacji, które wdrażają rozwiązania z obszaru GOZ. Odbywa się w ramach działalności Koalicji "Włącz Czystą Energię dla Polski".

 

- Koalicja Włącz Czystą Energię dla Polski ma na celu współpracę, dzielenie się dobrymi praktykami, wymianę doświadczeń, a przede wszystkim promocję rozwiązań, które pomogą Polsce w osiągnięciu celów wskazanych w Europejskim Zielonym Ładzie, z korzyścią dla społeczeństwa i rozwoju gospodarczego Polski oraz rozwój energetyki opartej na zasadach Gospodarki Obiegu Zamkniętego- mówi Magdalena Kitlas, Dyrektor Departamentu Relacji Pracodawców RP, Koordynator Koalicji "Włącz Czystą Energię dla Polski".

Aby zmienić polską gospodarką w kierunku GOZ, należy podjąć działania na różnych poziomach – od świadomych decyzji konsumentów, po dobre praktyki w zakresie GOZ, promowane przez władze publiczne, firmy i organizacje pozarządowe. W Polsce pojawia się coraz więcej projektów związanych z ideą GOZ – czas pokazać najlepsze praktyki i wyróżnić liderów. 

Termin nadsyłania wniosków upływa 16 września 2022 r. Link do formularza jest dostępny na stronie internetowej www.wlaczczystaenergie.pl. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na uroczystej Gali, na której zostaną wręczone również statuetki „GOZpodarz 2022”. Organizatorem konkursu są Pracodawcy RP.

 


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

iwonamichalowska

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl