Wymiana okien - wszystko, co musisz o niej wiedzieć


Wymiana okien - wszystko, co musisz o niej wiedzieć
2023-04-07
Wymiana okien


Wymiana okien w domu to poważna inwestycja, do której należy się odpowiednio przygotować. Wybór energooszczędnego rozwiązania oraz zadbanie o prawidłowy montaż pozwolą przedłużyć żywotność nowych okien i zagwarantować lepszą izolację termiczną pomieszczeń. Kiedy należy wymienić okna i jak prawidłowo wykonać to zadanie?


Kiedy należy wymienić okna?

Wymiana okien może być konieczna z kilku powodów. Jedną z najważniejszych przyczyn jest zły stan okien. Jeśli widoczne są uszkodzenia mechaniczne, do otwierania i zamykania okna trzeba używać dużej siły, a prace renowacyjne nie przynoszą oczekiwanego efektu, oznacza to, że nadszedł czas na wymianę okien na nowe. Drugi powód to energooszczędność. Nowoczesne okna gwarantują lepszą izolację termiczną i szczelność, a co za tym idzie, umożliwiają zmniejszenie wydatków przeznaczanych na ogrzewanie. Zdarza się również, że wymiana okien w domu jest wykonywana ze względów estetycznych, na przykład będąc efektem dużych zmian związanych z wyglądem elewacji budynku.

Nie ma ram czasowych określających, co ile lat powinna nastąpić wymiana okien. Prawidłowo zamontowane, wytrzymałe okna, mogą spełniać swoją funkcję przez długi czas.

A jaki jest odpowiedni czas, w którym warto wymienić okno? Najlepszą porą będzie okres między wiosną a jesienią, kiedy warunki pogodowe sprzyjają pracom remontowym. Niska temperatura może bowiem wpływać negatywnie na właściwości produktów stosowanych do montażu.

Jak wymienić okno? Pomiar, przygotowanie, montaż

Aby wymiana okna przebiegła prawidłowo i możliwie szybko, warto odpowiednio przygotować się do tego zadania. Na każdym z etapów można, a niekiedy nawet trzeba korzystać z pomocy specjalistów. Pozwoli to zaoszczędzić czas i pieniądze, a także stanowi gwarancję, że okna zostaną zamontowane w sposób prawidłowy, będą więc szczelne i sprawne. Zachowają również swoją żywotność i nienaganny wygląd na długie lata.

Spełnienie wymogów prawnych

Przed rozpoczęciem prac warto upewnić się, że wszystkie wymogi prawne zostały spełnione. Wymiana konstrukcji okiennej przy zachowaniu tych samych wymiarów nie stanowi większego problemu. Jeżeli natomiast wstawienie nowych okien będzie wiązać się z ingerencją w konstrukcję budynku, należy zadbać o odpowiednie pozwolenie.

Przygotowanie pomiarów

Przy wymianie okien PCV czy drewnianych należy przygotować pomiary. W tym celu należy zmierzyć długość i szerokość ościeżnicy, a do uzyskanych wymiarów dodać po około 1,5-3 cm jako przestrzeń na zabudowanie ramy okna. Jeśli nie mamy pewności, czy wykonaliśmy pomiary prawidłowo, warto skorzystać z doświadczenia ekspertów.

Przygotowanie mieszkania

Przy wymianie okien w mieszkaniu należy zadbać o odpowiednie przygotowanie przestrzeni do prac remontowych. Pozwoli to na sprawne przeprowadzenie działań i zminimalizuje konieczność dodatkowego sprzątania po wykonaniu zadania. Jak przygotować się do wymiany okien? Przede wszystkim trzeba zapewnić odpowiednią ilość miejsca w pomieszczeniu, w którym zostanie wymienione okno, dając wykonawcom pole manewru przy demontażu i montażu. Kolejnym krokiem powinno być zdjęcie zasłon, karnisza, okrycie mebli folią malarską oraz zabezpieczenie podłogi przed porysowaniem, na przykład układając na niej kartony lub stary dywan.

Montaż okien

Pierwszym etapem wymiany okna jest demontaż starego okna i przygotowanie otworów pod montaż nowego. Po opracowaniu powierzchni należy odpowiednio osadzić ościeżnicę – powinna zostać wypoziomowana i stabilnie przytwierdzona do muru. Kolejny element, czyli prawidłowo zamontowane okucia do okien PCV i okucia do okien drewnianych zagwarantują bezproblemowe otwieranie i zamykanie okna. Następnym krokiem jest przymocowanie skrzydeł oraz klamek, a dalej również montaż parapetów. Na koniec należy wyrównać powierzchnię i uszczelnić miejsca łączenia.

Dodatkowe funkcjonalności – wentylacja

Przy wymianie okien na nowe warto również zadbać o dodatkowe wyposażenie, które zapewni lepszą cyrkulację powietrza. W tym celu stosuje się nawiewniki okienne montowane w felcu lub pod parapetem. Te niewidoczne elementy zapewniają skuteczną wentylację nawet przy zamkniętych oknach.

Co zrobić ze starymi oknami?

Stara stolarka okienna jest uznawana za odpad budowlany, dlatego nie można jej wystawić pod śmietnik. Aby się jej pozbyć, należy przekazać wysłużone okna do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, który zajmie się ich utylizacją.

Wymiana okien – jakie koszty?

Koszt wymiany okien zależy od kilku czynników. Główną kwestią mającą wpływ na cenę jest rodzaj okien, ich ilość oraz jakość. Do kwoty należy również doliczyć koszt usług, jeśli korzystamy z pomocy specjalistów. Ostateczna cena jest indywidualną sprawą. Może wynieść od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto potraktować wymianę okien jako inwestycję – im lepsza jakość okien, tym wyższa oszczędność na funduszach przeznaczanych na energię przez kolejne lata.

Przy wymianie okien w domu jednorodzinnym można również skorzystać z dostępnych opcji finansowania. Pierwszą możliwością na zaoszczędzenie pieniędzy jest ulga termomodernizacyjna polegająca na odliczeniu kosztów od podatku dochodowego w rozliczeniu rocznym. Inną opcją jest program Czyste Powietrze, dzięki któremu można otrzymać dofinansowanie przy wymianie okien na bardziej energooszczędne. W obu sytuacjach konieczne jest jednak pozostawanie właścicielem lub współwłaścicielem budynku, dlatego opcje te nie są dostępne dla mieszkańców bloków czy kamienic.



SIEGENIA
press box


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

newss.pl
http://newss.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl