Wyzwanie Podnieś5 – dołącz do akcji!


Wyzwanie Podnieś5 – dołącz do akcji!
2019-09-16
Pięć to cyfra, do której bez względu na dziedzinę życia lubimy się odnosić: „reguła 5 sekund”, „metoda 5 kroków” czy „5 zasad zdrowego odżywiania”. Nic więc dziwnego, że organizatorzy akcji „#Podnieś5” wybrali właśnie „piątkę” jako przewodnią liczbę swojego projektu, którego celem jest nie (...)

Pięć to cyfra, do której bez względu na dziedzinę życia lubimy się odnosić: „reguła 5 sekund”, „metoda 5 kroków” czy „5 zasad zdrowego odżywiania”. Nic więc dziwnego, że organizatorzy akcji „#Podnieś5” wybrali właśnie „piątkę” jako przewodnią liczbę swojego projektu, którego celem jest nie tylko oczyszczenie naszego otoczenia, ale też wypracowanie dobrych nawyków w zakresie gospodarki odpadami. Śmieci nie są tylko nieestetyczne. Powodują zanieczyszczenie wód gruntowych oraz gleby, a co gorsza, wpływają na emisję dwutlenku węgla i metanu do atmosfery, przyczyniając się tym samym do zmian klimatu. Dlatego już dziś przyłącz się do akcji i zmień swój sposób myślenia – Ty też masz ogromny wpływ na klimat!

 

Podniesienie 5 śmieci dziennie może wydawać się nic nieznaczącym gestem. A co, jeśli tysiąc osób przez cały miesiąc będzie to robić? 150 000 śmieci, które zniknęły z przestrzeni publicznej to już liczba, która  może zrobić wrażenie. Redukcja, recykling a następnie reutylizacja odpadów, które przyczyniają się do emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarniach, są niezwykle ważne w kontekście walki ze zmianami klimatu. Właśnie dlatego w tym roku, w ramach ogólnoświatowej akcji sprzątania świata, Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy organizuje wyzwanie #Podnieś5. Aby wziąć w nim udział, wystarczy 21 września w Międzynarodowy Dzień Sprzątania Świata podnieść minimum 5 dowolnych śmieci i wyrzucić je do kosza. Miejsce i godzina nie mają znaczenia. Można to zrobić na spacerze z psem, w drodze na uczelnię czy czekając na tramwaj. Oczywiście, akcja nie ogranicza się wyłącznie do trzeciej soboty września, a sam organizator zachęca do #Podnieś5 każdego dnia.

 

- „Sprzątanie świata” to międzynarodowa inicjatywa podejmowana rokrocznie na całym świecie. Po raz pierwszy została zorganizowana 30 lat temu w Australii. W Polsce akcja odbywa się od 1994 r. Dotychczas kojarzona była głównie z młodzieżą szkolną bądź harcerzami. W tym roku, poprzez media społecznościowe, chcieliśmy wykorzystać potencjał tkwiący w internetowych wyzwaniach i zaaktywizować szersze grono uczestników, którzy zechcą kontynuować wyzwanie w kolejnych dniach czy tygodniach – komentuje Krystian Szczepański, Dyrektor IOŚ-PIB

 

Organizatorzy zachęcają, aby po zebraniu śmieci zrobić zdjęcie i opublikować je w social mediach: jako post, relację bądź na stronie wydarzenia na Facebooku. Dzięki temu więcej osób dowie się o inicjatywie, a my pokażemy, że to, w jakim otoczeniu żyjemy i stan środowiska naturalnego, nie jest nam obojętny. Organizatorzy zachęcają do nominowania znajomych i regularnego dzielenia się fotografiami.

 

Startujemy w Krakowie!

Dlaczego akurat tutaj? Kraków widnieje w czołówce najbrudniejszych miast w Europie. Niezależne rankingi instytucji takich jak Europejska Agencja Ochrony Środowiska czy serwisu AirVisual niestety nie pozostawiają co do tego złudzeń. Krakowski magistrat ma tego świadomość i od kilku lat z powodzeniem walczy ze śmieciami. Właśnie dlatego, 21 września o godzinie 12:00 organizatorzy akcji spotkają się w Krakowie pod pomnikiem Smoka Wawelskiego z piątką lokalnych influencerów i wspólnie, w ramach akcji #Podnieś5, wypełnią pięć worków śmieciami zebranymi w okolicy. Wydarzenie jest otwarte i każdy zainteresowany może wziąć w nim udział. Serdecznie zapraszamy!

 

Akcja społeczna jest częścią kampanii informacyjno-promocyjnej projektu Klimada 2.0.

Więcej informacji na stronie http://klimada2.ios.gov.pl/

Link do wydarzenia #Podnieś5 na Facebooku: https://www.facebook.com/events/504271313732982/


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

38PR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl