Z czym wiąże się opieka osób starszych?
Opieka starszych osób polega na zapewnieniu im warunków odpowiednich materialnych, opieki medycznej lub pielęgniarskiej. Jednak równie ważna, o ile nawet nie ważniejsza, jest troska o ich kondycję psychiczną.
Należy absolutnie nie dopuścić do tego, aby seniorzy myśleli o sobie w kategoriach ciężaru dla społeczeństwa czy rodziny. Powinni mieć zapewnione poczucie stabilizacji i własnego miejsca w świecie, którego często nie rozumieją i który niekiedy spycha ich na margines. Każda osoba podejmująca pracę w domu opieki społecznej powinna mieć pełną świadomość, że osoby starsze chcą żyć godnie i pełnią życia, a nie jedynie doczekać jego końca - przypominają specjaliści z Domu Opieki Seniora Edessa.
Jak działają domy pomocy społecznej?
Zarówno państwowe, jak i prywatne domy społeczne powinny zapewniać osobom starszym ciepłą, rodzinną atmosferę, wsparcie i stwarzać namiastkę domu rodzinnego. Osoby starsze potrzebują towarzystwa ludzi rozumiejących ich potrzeby i potrafiących o nie zadbać. Bardzo ważna jest aktywizacja oraz dbałość o pielęgnowanie i rozwijanie pasji i zainteresowań. W aktywizacji pomagają różne formy terapii indywidualnej i grupowej. Zaliczają się do nich terapie ruchowe, intelektualne i manualne (np. biblioterapia, muzykoterapia, poezjoterapia, dramatoterapia, estetoterapia czy choreoterapia). Pozwalają one stworzyć przestrzeń, w której starsze osoby będą się czuły akceptowane, a dodatkowo ich uczestnicy mogą podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, dzięki czemu umacnia się ich pewność siebie i poczucie własnej wartości.
Zobacz domy pomocy społecznej.
Nadesłał:
Daniel Getsiński
|